TECNOMA: технології для підвищення ефективності обприскування та економії витрат

Оптимізація виробництва, диференційне внесення, точне землеробство – ці терміни дедалі частіше звучать в аграрному дискурсі. Сьогодні вже нікому з агросфери не потрібно пояснювати їх значення, однак варто розуміти, що кожен пункт чи крок із того, що узагальнено зветься “оптимізація виробничого процесу” – це багаторічна праця науковців, інженерів, селекціонерів, хіміків тощо. Збірно пояснити механізм оптимізації практично неможливо, тому варто пірнати у деталі. Зокрема – заглиблюватися в один із ключових елементів точного землеробства – диференційне внесення – і техніку, яка його забезпечує.
Вибір обприскувача: на що опиратися

Саме на техніку, зокрема, машини для захисту та живлення культур, покладені основні завдання у процесі диференційного внесення матеріалів. За словами Сергія Вотякова, представника французького заводу-виробника обприскувачів TECNOMA в Україні, ефективне обприскування сьогодні є неможливим без точного землеробства.

Перше, що він радить, переходячи на диференційне внесення чи навіть просто, вибираючи обприскувач, – це заздалегідь продумувати технологію обприскування і робити це хоча б на крок наперед, тобто виходити не з того, що потрібно вже сьогодні, а зі стратегічних виробничих планів.

– Додатково обладнати обприскувач певною опцією зазвичай неможливо. Найчастіше це можна виконати лише професійно на заводі, що займає багато часу і дорого коштує. Тому, коли виникає потреба у нових функціях, то фермеру залишається лише продавати один обприскувач і купувати інший. Я раджу заздалегідь зробити розрахунок, беручи до уваги заплановані перспективи. Це дасть змогу відразу зрозуміти що варто, а чого не варто додавати до машини і зробити оптимально вигідну інвестицію, – зазначив Сергій Вотяков.

Сергій Вотяков, представник французького заводу-виробника обприскувачів TECNOMA в Україні

Обприскувачі є спеціалізацією TECNOMA, тому її фахівців беззаперечно можна назвати експертами у цій царині. Виробничі потужності компанії розташовані у доволі невеликому, але знаному на весь світ французькому місті Еперне. Це мальовнича місцевість, оточена 30 тис. га виноградників, з урожаю яких виготовляють шампанське. Історія TECNOMA почалася саме з техніки для обприскування цих виноградних насаджень. Машини виробника допомагають вирощувати врожай для майбутнього шампанського ще зі середини минулого століття.

Читайте також: TECNOMA: від виноградників Шампані до українських ланів

Згодом, із 1980 року, компанія почала інвестувати у придбання інших виробників обприскувачів – так виникла Exel Group, до якої належать провідні світові виробники техніки для професійного обприскування.

В асортименті TECNOMA сьогодні – обприскувачі та системи обприскування для виноградників, садів, навіть для бананових і ананасових плантацій, і звісно, що найбільш цікаво для українського ринку – навісні, причіпні та самохідні обприскувачі для сільського господарства.

Еволюція обприскувачів – революція у сільському господарстві

Перший обприскувач компанії був зі штангою без секцій – під час роботи вся штанга була або увімкнена, або вимкнена. Він чудово працював на рівних полях правильної геометричної форми, але на полях складної конфігурації виникали проблеми: в одні місця потрапляв надлишок ЗЗР, в інші – не потрапляло нічого або замала кількість засобу. Це негативно впливало як на посіви, так і на економічну складову процесу обприскування. Частина рослин згорала від надмірної кількості хімічного засобу, частина – погано розвивалася через неефективність обробки чи нестачу потрібних елементів живлення. Фермери недоотримували врожай, нераціонально витрачаючи ЗЗР.

Розв’язанням проблеми стали секції. Можливість вимикати окремі частини штанги в процесі роботи була, по суті, першою інновацією для обприскувачів. Вона відразу дала змогу економити 5-6% ЗЗР. Розробникам TECNOMA такий результат сподобався, тому подальшу роботу вони сконцентрували на його вдосконаленні.

Вже незадовго секційна штанга отримала своє логічне продовження – пофорсункове відключення. Агровиробники змогли не просто вимикати секцію там, де нема потреби в її роботі, а контролювати процес обприскування точково, вимикаючи окремі форсунки. Відтак економія ЗЗР збільшилася, а продуктивність роботи зросла.

Така система відповідає вимогам сучасного землеробства, коли йдеться про точне внесення, однак вона має обмеження – максимально ефективно працювати з нею можна лише у певних діапазонах швидкостей. За словами Сергія Вотякова, це 13-16 км/год. Коли машина рухається з меншою швидкістю, то якість обприскування нижча, аніж могла би бути. Зважаючи на це, найбільш неоптимальним таке обприскування є при вході на поле і виході з нього, коли швидкість машини нижча.

Перевищення ж швидкості руху не лише негативно впливає на якість обприскування, а й на сам обприскувач. Система пофорсункового вимкнення передбачає вибір однакових форсунок для встановленої норми, якої можна дотримуватися лише за певної швидкості. Пришвидшення руху збільшує тиск у системі, через це форсунки замалого для такого тиску діаметра зношуються значно швидше. До того ж, надвисокий тиск дрібнить каплю, відтак вона стає надто легка і її зносить потоками.

– Для вирішення проблеми TECNOMA розробила систему оптимального вибору форсунок під встановлені параметри тиску. Якщо у системі зазначено, що робота має відбуватися в діапазоні 2-4 бари, то вона буде тільки в ньому працювати. На одному тримачі ми розмістили 4 форсунки різного калібру, які автоматично перемикаються, коли тиск збільшується чи зменшується. Отож, коли обприскувач їде на малій швидкості – вмикається маленька форсунка, коли ж набирає швидкості – форсунка більшого калібру чи їх комбінація. Система працює з нормами від 50 до 300 літрів, – розповів Сергій Вотяков.

Йдеться про запатентовану технологію TECNOMA OSS+. Загалом вона існує 7 років. В Україну першу машину з цією опцією компанія поставила 4 роки тому – вона дуже якісно себе зарекомендувала на наших полях.

NB: Система OSS+ – це комбінація чотирьох або двох форсунок, які розміщені в одну лінію, система AGP, що забезпечує постійну циркуляцію рідини у штанзі, бортовий процесор і додатковий гіроскоп. Усе разом забезпечує точне внесення ЗЗР та добрив. Під час зміни норми внесення, швидкості обприскувача чи маневрів машини система OSS+ вибирає потрібну форсунку, чи їх комбінацію, та забезпечує оптимальний тиск, точну дисперсію краплі, зберігаючи норму внесення і стабільний факел розпилу, без дрейфування.

На поворотах OSS+ працює посекційно (до 18 секцій на ширину штанги): тобто система може вносити диференційну норму ЗЗР за допомогою додаткового гіроскопа. ISOBUS визначає швидкість та радіус кривої за допомогою датчиків, а потім обчислює норму внесення робочої рідини, необхідну для кожної секції штанги, для кожної ділянки окремо – значно якісніше, без перепалів рослин і недоливів речовини.

Переваги OSS+ очевидні, попри це, система недорога – приблизно 1,5% від загальної вартості обприскувача.

Читайте також: Обприскування майбутнього: TECNOMA з інтелектуальною системою обприскування OSS+

Технології майбутнього: інженерні рішення + штучний інтелект

Сьогодні Exxact Robotics, компанія що належить до Exel Industries та відповідає за розробку новітніх технологій, працює над новою розробкою – 3S – Spot Spray Sensor. Вона поєднує складну камеру та штучний інтелект, які автоматично визначають бур’яни на полі, даючи змогу обприскувати конкретні точки. Система відрізняє бур’яни за формою і кольором як до, так і після сходів основної культури, оскільки може ідентифікувати їх за принципом “зелене по зеленому” і “зелене по коричневому” під час роботи зі швидкістю до 25 км/год., як удень, так і вночі.

В Україні 3S від TECNOMA ще немає. Це найновіша розробка, яку в компанії називають технологією майбутнього, і вона доволі вартісна. За словами Сергія Вотякова, система може становити навіть третину вартості всього обприскувача, проте дослідження показали суттєву економію ЗЗР за її використання. До того ж, електроніка стрімко дешевшає і вже за кілька років система буде значно дешевшою.

Попри повномасштабну війну TECNOMA продовжує роботу в Україні й не збирається зупинятися. Нові моделі машин обіцяють презентувати після Перемоги. Тепер же акцентуватимуть на додаткових опціях у точному землеробстві. Водночас TECNOMA планує збільшення кількості сервісних спеціалістів, оптимізує сервісну та логістичну структури в Україні, щоб більше фахівців відповідали за окремі напрями й допомагали дистриб’юторам, адже на високоякісну техніку для захисту врожаю TECNOMA сьогодні доволі високий попит.

Підготувала Наталя КУЗЬО

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram