Знаєте що спільного між шампанським Moёt & Chandon, «Вдова Кліко», Dom Perignon, Pommery та українськими ланами? Обприскувачі TECNOMA. Саме ця професійна техніка допомогла виноградарям Франції стати світовими лідерами з виробництва вин, а сьогодні компанія TECNOMA докладає зусиль, аби світове лідерство з якості та врожайності мали українські аграрії.
В Україні компанія представлена з 2006 року, і з того часу здобула довіру та визнання серед українських фермерів. У цій розмові Сергій Вотяков, менеджер із продажу в Україні компанії TECNOMA SAS, розповів про спільний фронт із українськими аграріями та якою буде битва за врожай 2023.
– Яким для компанії TECNOMA був 2022 рік в Україні?
– Рік був складним, як і в усіх, але, підсумовуючи його, скажу що ми впоралися. Відбулося незначне зменшення обсягів продажу, а не катастрофічне, як прогнозували на початку.

Агробізнес України – це стратегічна галузь, яка формує продовольчу безпеку держави та світу, аграрії працюють і продовжують замовляти техніку для захисту врожаю.
– Як Ви оцінюєте ринок сільгосптехніки України в 2022 році. Які тенденції спостерігали в запитах аграріїв?
– Ринок був не надто активним. Війна перекреслила всі плани українців. Однак ми не припиняли діяльності. Найперше, виконали замовлення, зроблені наприкінці 2021-го та на початку 2022 року. Надалі, попри все, ми отримували нові замовлення.
– Війна та поставки техніки: як це відбувалося? Чи не призупиняли імпорт обприскувачів? Як з імпортом запчастин та сервісною підтримкою – чи отримували її фермери?
– Ми не залишили аграріїв без запчастин, сервісу та техніки. Дилери спрацювали на відмінно. Був запас на складах в Україні під новий сезон, тому аграрії не відчули на собі нестачу запчастин під час перебудови логістики. Сьогодні, отримуючи заявки від дилерів, ми бачимо, що вони з оптимізмом дивляться на 2023 рік і працюють над заповненням складів – усе для того, щоб український аграрій мав усе необхідне.
– Чи не потрапили обприскувачі TECNOMA в окупацію? Чи були вивезені?
– На жаль, такі випадки є – у Сумській, Чернігівській, Запорізькій областях. Доля машин із Запорізької області на сьогодні невідома.
– Компанія TECNOMA минулого року відсвяткувала своє 70-річчя. Скільки часу компанія працює на ринку України та які позиції займає на сьогодні в Україні та світі?
– TECNOMA – це французька компанія, що займається виключно виробництвом обприскувачів уже 70 років. Починали ще з ранцевих. Потім винайшли і запатентували мембранно-поршневу помпу. А сьогодні ми – лідер інновацій у Західній та Східній Європі в галузі обприскування. Завдяки тому, що ми фокусуємося суто на обприскувачах, у нас великий досвід, що дає змогу задовольнити всі потреби аграріїв у сфері захисту рослин: як польових культур, так і садових, виноградної лози. TECNOMA розпочинала свою роботу саме з виноградарями та аграріями, котрі вирощували цукровий буряк, бо провінція Шампань на цьому спеціалізувалася. Тепер у Шампані працюють здебільшого наші обприскувачі. Приблизно тридцять тисяч гектарів виноградників, лідер із захисту яких – TECNOMA. Moёt & Chandon, Dom Perignon, «Вдова Кліко», Pommery – ці виробники шампанських вин замовляють нашу техніку.
Сьогодні TECNOMA належить до Групи компаній EXEL Industries, яка має свої підприємства у 27 країнах на 5 континентах, де працюють понад 3500 співробітників.
В Україні TECNOMA представлена з 2006 року. Співробітництво почалося з компанії «Агроресурс». Останні три роки ми перебуваємо серед лідерів у продажу самохідних обприскувачів в Україні. Скажу більше, наша техніка – для європейського й українського споживача, адаптована під вимоги наших аграріїв.
– Які цілі компанія ставить перед собою на наступні 10 років?
– Цілі досить амбітні. Це стосується зростання частки ринку причіпних обприскувачів – ми розуміємо, що саме в цій техніці є потреба в Україні.
Також – продовжуватимемо успішні продажі самохідних обприскувачів. Маємо надію поглибити роботу з нашими виноградарями. Перемога буде, і ми будемо на наших українських полях, з інноваційною технікою в Україні. До речі, для виноградарів розробили і найбільш економний та екологічно чистий електричний трактор VOLTIS.
Вже представили прототип і нового безпілотного самохідного обприскувача, над яким сьогодні працює Exxact Robotics, споріднений підрозділ компанії, що теж належить EXEL Industries.
– Група компаній EXEL Industries об’єднує не один бренд сільськогосподарської техніки, зокрема й обприскувачів. Які особливості TECNOMA серед інших?
– EXEL Industries об’єднує різні напрями, обприскувачі – лише один із них. У Франції з 2021 року відбувається трансформація групи компаній і наші бренди об’єднані під групою France Pulve. Це – TECNOMA, BERTHOUD, AGRIFAC, APACHE, MATROT, HARDI EVRARD, а також обприскувачі для виноградників – СМС, NICOLAS та інші.
На сьогодні керівництво ухвалило стратегічне рішення: зменшити конкуренцію між своїми брендами й об’єднати всіх розробників і менеджерів під одну “стелю” та управління. Головна мета такої трансформації бізнесу – стати лідерами в Європі.
Спеціальний підрозділ розробляє штучний інтелект, OSS+, індивідуальне включення форсунок, впроваджує функцію точкового обприскування SNIPER (камера відрізняє рослину від бур’яну). До слова, над кожною розробкою працює потужна команда інженерів ІТ задля того, щоб мати змогу пропонувати в високотехнологічному сегменті ринку опції, які дають можливість заощаджувати агрохімію.
Навіть у цій структурі TECNOMA займає особливу позицію, оптимально поєднуючи ціну та якість і високу технологічність.
– Розкажіть, будь ласка, про новинки, презентовані нещодавно під час виставки SIMA 2022 у Франції?
– Вся техніка щорічно оновлюється певними опціями, обладнанням і програмним забезпеченням. Наприклад, у обприскувачі LASER впроваджено майже сто оновлень та інновацій.
Щодо новинок: презентовано прототип самохідного обприскувача SPECTRE, що об’єднує всі переваги брендів France Pulve – зміна ширини колії, поворотні осі, можливість розташування штанги спереду чи ззаду на вибір. У цій машині також доступні всі інноваційні опції, що є у TECNOMA та інших брендів, а також уже встановлена новітня технологія точкового обприскування SNIPER. Нова модель обприскувача SPECTRE A отримала відзнаку «Машина року 2023».
– Хто ваші клієнти? Для яких господарств доступна/вигідна техніка TECNOMA?
– Наші клієнти, це аграрії, котрі будують успішний бізнес та впевнені, що їм необхідна надійна технологічна машина, яка виконає складні завдання незалежно від польових умов. Обприскувач TECNOMA – універсальна машина. Наша техніка не належить до сегмента дешевих обприскувачів, але ми перебуваємо в ціновому сегменті, доступному аграріям із площею землі від 400 гектарів. Працюють наші машини й у великих агрохолдингах. Усе залежить від бажання і намірів аграріїв будувати цей бізнес.
– Хто є дилерами TECNOMA в Україні?
– За роки роботи ми вибудували надійне партнерство з нашими дилерами. На сьогодні техніку TECNOMA можна придбати в компаніях «Агроресурс», «Ерідон Тех», «Техноторг».
– Сьогодні на міжнародній карті дилерів TECNOMA в Україні їх троє. Чи плануєте розширення дилерської мережі?
– Планів щодо розширення дилерської мережі немає. Ми якісно працюємо на сервіс і логістику, щоб запчастини і сервіс були під боком. Ми завершуємо етап оптимізації нашої сервісної і логістичної структури компанії, більше спеціалістів відповідатимуть за окремі напрями й допомагатимуть нашим дистриб’юторам. Повторюся: я бачу, що замовлення наших дистриб’юторів на запчастини йдуть на випередження, активно комплектують склади. Також плануємо збільшення кількості сервісних спеціалістів.
– Обприскувачі TECNOMA – це найперше якість обприскування, економія, чи вигідна ціна для аграрія? У чому їхня перевага серед конкурентів на ринку?
– Я б сказав, якщо брати досвід у виробництві обприскувачів, помножений на технологічність, що орієнтована на потреби європейських і українських аграріїв, то наш обприскувач – це все перелічене разом. Комбінація технологічності, надійності та правильного цінового сегмента дозволяє отримати всі переваги.
– Які моделі вашої техніки були найпопулярнішими цього року?
– Цьогоріч найпопулярніший самохідний обприскувач – LASER HVC з об’ємом бака 4200 літрів. Ця модель має гідравлічно змінний кліренс від 1,25 до 1,8 м, обидві поворотні осі, потужний двигун на 270 к.с. LASER HVC задовольняє всі потреби агровиробників і може працювати в будь-яких умовах і на будь-яких рельєфах. Швидкий, технологічний, продуктивний, маневрений, надійний.
– Скільки вже обприскувачів працюють в Україні?
– Основний сегмент ринку TECNOMA – це причіпні обприскувачі з баком до 3000 л і штангою до 24 м, та самохідні машини з 4-кубовим баком і штангою до 36 м. У нас є можливість запропонувати аграріям і 44-метрову штангу, але розуміючи проблему зі складною конфігурацією полів, вони вибирають компроміс між шириною штанги та розміром бака. На сьогодні на території України працює понад 300 самохідних машин TECNOMA.
– Як український ринок сільгосптехніки виглядав на тлі ринків інших країн Європи?
– TECNOMA завжди ставиться з особливою увагою до ринку України, бо розуміє її потенціал. Якщо порівнювати з іншими країнами, то ми є одні з лідерів продажів самохідних обприскувачів.
– Техніка для садівників і виноградарів – який сьогодні стан справ у цьому сегменті, що готові представити?
– Техніка для садівників і виноградарів – це багатоцільовий комбайн, на якому не лише функції обприскування, а й обрізання лози, обробка міжрядь. Сподіваюся, що ринок буде цікавитися технікою, і в нас буде надалі запит й на цю техніку від українських виноградарів.
– Які очікування маєте від ринку України 2023 року?
– Цей рік може бути важчим за 2022-й. Але відчуття чи то прогнози дистриб’юторів додають оптимізму. Наші дистриб’ютори замовили немало машин, а це важливий показник, адже вони мають постійний контакт із аграріями, відчувають настрій і можливості агроринку. Моє очікування, що ми пройдемо рік із якісними показниками продажів.
– Які новинки плануєте представити в Україні?
– Цього року презентуємо додаткові опції у точному землеробстві, зокрема це буде комбінація системи OSS+ та індивідуального включення форсунок. Нові моделі машин представимо після Перемоги, коли буде можливість зібратися з нашими аграріями та разом оцінити новинки в польових умовах.
– Які нові технології можуть стати трендом в Україні 2023 року?
– На сто відсотків впевнений, що система OSS+, що чотири роки працює в Україні й довела свою технологічність, залишатиметься трендом ще кілька років. Система розроблена і для точного землеробства. Вона автоматично вибирає форсунки під певну швидкість руху обприскувача та норму внесення. Може міняти норму внесення препарату, агрохімії і добрив по ширині штанги відповідно до карти полів. Дає змогу економити агрохімію і працювати у більш складних погодних умовах. Підвищує якість обприскування, зберігаючи ресурс машини.
Система OSS+ – це комбінація чотирьох, або двох форсунок, які розміщені в одну лінію, система AGP, що забезпечує постійну циркуляцію рідини в штанзі, бортовий процесор і додатковий гіроскоп. Усе разом забезпечує точне внесення ЗЗР та добрив. Під час зміни норми внесення, швидкості обприскувача чи маневрів машини система OSS+ вибирає потрібну форсунку, чи їх комбінацію, та забезпечує оптимальний тиск, точну дисперсію краплі, зберігаючи норму внесення і стабільний факел розпилу, без дрейфування.
– Докладніше про OSS+: які результати отримували ваші клієнти від застосування цієї опції?
– OSS+ працює і в середніх підприємствах, і в агрохолдингах. Показала себе як система, що дуже якісно та відповідально використовує агрохімію. Але це не просто економія, система гарантує, що обприскувач внесе потрібну кількість препарату. Відповідно до швидкості руху та норми внесення, система OSS+ вибирає ту форсунку чи їх комбінацію, що забезпечує внесення краплі з необхідною дисперсією, щоб утримувати задану кількість агрохімії та якість виконання операції. Це можливість працювати з картами полів і змінювати норму внесення по ширині штанги відповідно до радіуса повороту. За відгуками аграріїв система OSS+ повністю окуповує та виправдовує себе. Якість обробки полів на рівень вища, ніж у конкурентів.
Розмовляв Володимир ГАМАЛИЦЯ
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram