Суха гниль, або картопляний альтернаріоз є серйозною проблемою на картопляних плантаціях. Однак його симптоми часто недооцінюють або помилково вважають за ознаки інших хвороб картоплі. Із близько 160 захворювань грибкового, бактеріального, вірусного та абіотичного походження, які шкодять картоплі, одним з найнебезпечніших є грибкове захворювання Alternaria. Насамперед картоплі шкодять два види грибів роду роду Alternaria: Alternaria alternata і Alternaria solani. А загалом існує кілька характерних симптомів в діагностиці захворювань, які полегшують їх ідентифікацію.

Симптоми зазвичай виникають на листках, рідше на стеблах і бульбах. Перші симптоми найчастіше спостерігаються на найстарішому листі. Залежно від стану існують різні форми і розміри некрозу (3-15 мм сухе пляма, 2-5 мм коричнева пляма). На листах також стають помітні характерні концентричні кільця, які вказують на розвиток хвороби. Часто навколо некрозу можна спостерігати утворення жовтої хлоротичної зони, яка виникає через дії токсинів, що продукуються грибком, винним в цьому захворюванні.


Незважаючи на появу симптомів, характерних для цього захворювання, фермери часто мають проблеми з їх діагностикою, і помилково приймають за інші симптоми, викликані, наприклад, неінфекційними агентами дефіцитом магнію або активацією сірого гриба Botrytis cienrea.

Читайте також: Секрет гарного врожаю картоплі у здоровому насінні

Для запобігання розвитку хвороби необхідно проводити профілактичні заходи та хімічну обробку. Зокрема профілактичні процедури включають:

  • використання здорової та сертифікованої насінної картоплі;
  • 3-4-річний розрив у вирощуванні картоплі на одній і тій же ділянці;
  • азотна обробка, адаптована до потреб рослини, а також внесення калію (підвищує стійкість рослин);
  • час посадки має бути пристосований до типу ґрунту та місцевих атмосферних умов;
  • урожай картоплі слід збирати після технологічної зрілості;
  • знищення рослинних залишків і бадилля картоплі (джерело інфекційного матеріалу для наступного сезону).
Профілактика в період вегетації є дуже важливим елементом в стратегії захисту від захворювання, проте, слід не нехтувати використання хімічних засобів захисту та позакореневих обробок рослин. До речовин, які демонструють високу ефективність при гальмуванні розвитку грибків Alternaria, належать манкоцеб, який використовується як окрема речовина, так і в сумішах з пробінебом, піраклостробіном або дифеноконазолом.

Підготувала Ірина Шевчук