За матеріалами онлайн-курсу PRO.Соняшник, організаторами якого виступили Освітній проєкт «Агрокебети» спільно з УКАБ та агенцією UCABevent. Лекція на тему «Програми застосування гербіцидів для захисту посівів соняшнику», Євген Мордерер, завідувач відділу фізіології дії гербіцидів Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, доктор біологічних наук.

Класифікація гербіцидів за механізмами дії

Всі препарати та всі діючі речовини розподілено на групи залежно від механізму дії. Це пов’язано з явищем резистентності. Через це кожен агроном має знати, препарати якої групи він використовує, щоб у разі виникнення резистентності можна було змінити цю групу й уникнути втрат урожаю.

Перша група – це грамініциди. Гербіциди цього класу діють тільки на рослини з родини злакових, тонконогових.

Другий клас – інгібітори ацетолактатсинтази (АЛС) – найбільш популярний, найбільш ефективний та найбільш екологічно дружній.

Третя група гербіцидів – інгібітори полімерізації мікротрубочок – є дуже старою та доживає останні дні, оскільки цей гербіцид має мутагенну дію і його рекомендують для вилучення з практики.

Четверта та п’ята групи теж дуже старі. А от 14-та – інгібітори протопорфириногеноксидази (ПРОТО) – дуже цікава група гербіцидів, на яку відразу після її появи покладали великі надії, адже гербіциди цієї групи швидко діють і є дуже ефективними. Однак, як зауважив д-р біол. наук Євген Мордерер, завідувач відділу фізіології дії гербіцидів Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ, ця їхня позитивна риса, на жаль, призводить до дуже великої проблеми з резистентністю. І хоча ці гербіциди більш ефективно застосовувати по вегетації, з’ясувалося, що для того, щоб вони були селективними, потрібно застосовувати їх у ґрунт.

15-та ж велика група – інгібітори синтезу жирних кислот з довгим ланцюгом (СЖКДЛ) – це основні гербіциди, які застосовують у посівах соняшнику. Сюди належать такі діючі речовини: ацетохлор, пропізохлор, S-метолахлор, диметенамід.

Зауважимо, що з таблиці класифікації гербіцидів періодично щось зникає, тому що вимоги до них стають усе жорсткішими з боку екології та токсикології. І це правильно, адже все, що ми застосовуємо, щоб захистити рослину, не повинно впливати на довкілля – наголосив д-р біол. наук Євген Мордерер.

Науковець зазначив, що до 90-х років минулого століття кожну декаду з’являлася велика кількість діючих речовин з різними механізмами дії, а після 90-х усе різко пішло вниз. Сьогодні, якщо й з’являються окремі нові діючі речовини, то тільки серед відомих класів гербіцидів. Емпіричний метод пошуку нових гербіцидів себе вичерпав. Затрати на винайдення нової діючої речовини сягають 250 млн. євро, займає ця процедура понад 10 років і спроможні це робити тільки величезні компанії.

Загальна характеристика гербіцидів, рекомендованих для застосування в посівах соняшника

Жоден із цих гербіцидів не гарантує повного захисту рослин, тому є потреба в страхових препаратах.

Бачимо певні варіанти, які можна застосовувати до появи сходів і по сходах. Однак, на думку д-ра біол. наук Євгена Мордерера, завідувача відділу фізіології дії гербіцидів Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ, найбільш ефективний варіант – це комплексне застосування гербіцидів у посівах звичайних гібридів соняшнику ще до появи сходів.

Боротьба з резистентністю

Як же дізнатися, що у вас на полі виникли резистентні до певних гербіцидів біотипи бур’янів? Якщо ви побачили, що гербіцид, який до цього часу діяв гарно, а почав діяти гірше, то в 90% випадків ви подумаєте, що щось не те з препаратом, закінчився термін застосування чи інше. Це може бути так, або й ні. Якщо ви побачили, що гербіцид, який ефективно контролював певні види бур’янів, не подіяв на кілька видів, то проблема в гербіциді. А якщо кілька видів ефективно проконтрольовано, а один вид залишився непроконтрольований, то це ознака того, що це резистентний біотип.

Євген Мордерер наголосив, що виникнення резистентних біотипів бур’янів зумовлене тиском, який здійснюють гербіциди. Це прискорена еволюція. Серед популяцій бур’янів можуть бути мутанти, які несуть ознаку стійкості. Але цих мутантів може бути одна рослина на мільйон. Однак, якщо аграрії послідовно застосовуватимуть гербіциди одного класу, то зрештою вони отримають значну перевагу, почнуть поширюватися і нарешті витісняють первинну популяцію. Так на полі з’являється певний біотип, який стає стійким до певного виду гербіциду.

Читайте також: Система удобрення та живлення соняшнику: практичний кейс від «Контінентал Фармерз Груп»

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram