Як допомогти плодово-ягідним насадженням у спеку: поради консультанта

Висока температруа повітря є сильними окислювальним стресом для рослин. Якщо у тіні повітря прогрівається до 30°C, то температура, що діє на листкову пластинку і плоди може перевищувати 50°C. За таких умов рослини спрямовують всю енергію на захист від перегріву і фотодеструкції. Відповідно, суттєво сповільнюється розвиток рослин та плодів.

Зменшити стрес фруктів та ягід від спеки можна за допомогою внесення відповідних добрив. Як це зробити розповів консультант з ягідництва Збіґнєв Ярош.

Для захисту ягідників від негативного впливу спеки оптимальним є використання добрив з кремнієм. Він зміцнює стінки плодових клітин, роблячи їх стійкішими до сонячних опіків. Також кремній зменшує негативний вплив теплового стресу на метаболізм рослин.

Обробка кремнієвими добривами також підтримує захист рослин від павутинного кліща. Кремній фізично запечатує та знерухомлює як шкідника, так його яйця, а також зміцнює стінки клітин плода, що ускладнює харчування шкідника.

Великою проблемою для фруктів при надзвичайно високих температурах є швидкий перегрів плодів. Зарадити йому можуть обприскування кальцієвими добривами. У правильній комбінації вони блокують виділення етилену, який відповідає за перегрів плодів.

Високі температури і низька вологість повітря підвищують ризик фітотоксичності. Тому у спекотну погоду усі процедури підживлення та догляду слід проводити на ніч. Також краще уникати змішування багатьох препаратів або добрив. Обробку кремнієвими та кальцієвими добривами слід проводити у мінімальній рекомендованій концентрації та з максимальною кількістю робочої рідини на гектар. У спекотну погоду також не слід вносити позакореневі добрива з високим сольовим індексом.

Ще один важливий аспект догляду за плодово-ягідними насадженнями у спеку — полив. Очевидно, що при високих температурах рослини потребують води для зниження стресу від несприятливих погодних умов, однак важливо при цьому не перезволожити кореневу систему. При переливі, надлишок води піде до плодів, що підвищить їх вразливість до опіків.

У період інтенсивного зрошення фахівець радить вносити у ризосферу гумінові добрива. Вони покращують водоутримувальну здатність і стимулюють кореневу систему, відповідно, рослинам легше пережити спеку. За низької вологості ґрунту і високих температур їх слід використовувати в максимальному розведенні: 0,5-0,75 кг добрива на кубічний метр внесеної під рослини води.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram