Токарний станок обладнання, за допомогою якого можна обточити дерев’яну заготовку, нарізати різьби, виконати свердління, створити отвори різних розмірів. Це доволі універсальне обладнання, без якого не обходиться жодна майстерня. Фактично, це єдиний верстат, який дає можливість отримати геометрично правильну круглу форму, просту або складну.

Унікальність такого станка ще й в тому, що, маючи базову стандартну модель, ви можете самостійно покращити її роботу, модернізувати, встановити функції, які важливі для виконання запланованих робіт. Наприклад, якщо стоїть завдання виробництва ідентичних деталей, то ви можете встановити копіювальний блок і отримати токарно-копіювальний верстат.

Перед тим, як змінювати свій верстат, потрібно знати, з чого складається його конструкція, які є види верстатів, які критерії вибору базового обладнання.

Конструкція, види та критерії вибору токарного верстата

Конструкція складається зі станини (основа всього станка, виконана із міцних плит, оснащена ніжками для опори та стійкості при установці), направляючих (основа для шпинделя, бабки та поручня), передньої та задньої бабки, супорта і приводу.

Токарних верстатів є три основні види:

 1. настільні належать до побутового класу, їхня вага становить не більше 40 кг;
 2. напівпрофесійні призначені для домашніх майстерень та невеликих підприємств, їхня вага варіюється від 40 до 90 кг, а потужність до 500 Вт;
 3. промислові це верстати промислового класу, які важать до 200 кг та мають потужність до 1 кВт.

Основні критерії вибору:

 • потужність двигуна для побутових робіт, домашньої майстерні достатньо станка з потужністю до 500 кВт, для професійних агрегатів до 1 кВт;
 • розмір оброблюваних заготовок;
 • параметри шпинделя (швидкість його обертання та розмір різьби, від якої залежить якість обробки та швидкість виконання роботи);
 • відстань між центрами задньої та передньої бабки.

Також під час вибору не менш важливими є додаткові функції, які набагато полегшують роботу оператора та пришвидшують роботу.

Як покращити роботу токарного верстата

Не у всіх майстернях є високотехнологічні верстати, які полегшують роботу оператора. Є багато станків, конструкція яких не відповідає сучасним вимогам. Вихід є — модернізація, яка підніме малопотужний верстат побутового класу на новий рівень.

Проводиться модернізація, коли станки мають низькі технологічні можливості низьку швидкість шпинделя, малі подачі, невелику потужність. Більшість робіт по вдосконаленню токарного верстата відбувається за рахунок електрозварювання.

Процес модернізації передбачає такі дії:

 • збільшення числа оборотів та кількості подачі;
 • вдосконалення двигуна;
 • збільшення жорстокості;
 • оснащення корпусу додатковими функціями та можливостями.

У будь-якому верстаті швидкість різання можна збільшити у півтори рази. Для цього у верстаті потрібно старий двигун замінити на новий, з більшою потужністю. Також не обійдеться без збільшення основного шківа пасової передачі. Щоб потужність мотора та швидкість шківа була більшою, також потрібно виконати установку редуктора, який має знаходитися між мотором та коробкою передач.

Інколи для покращення цих характеристик достатньо зміцнити ланки головного руху обладнання, тобто, змінити плоскоремінну передачу на кліноремінну. Також для покращення ланок бажано збільшити кількість ременів клинкового типу, додати декілька додаткових пластин у муфту (фрикційну), колесо замінити та більш міцне, виготовлене зі зносостійкого матеріалу. Не обійдеться без заміни підшипника тип ковзання змінюють на коливання.

Пришвидшити роботи можна за допомогою реверса автоматичної задньої подачі каретки та шпинделя, за рахунок якого обробка деревини буде проходити набагато швидше.

Модернізація станка також передбачає збільшення жорстокості. Щоб підвищити жорстокість, потрібно в підшипниках та супорті відрегулювати зазори до потрібної величини. Щоб під час роботи позбутися шуму та вібрації, станок потрібно встановити на більш жорстку поверхню, зробити його більш стійким.

Щоб дерев’яна деталь швидше підлягала обробці, потрібно покращити роботу станка за рахунок встановлення запобіжної муфти в фартух, зміни різьбового кріплення задньої бабки на ексцентриковий затискач, встановлення заднього різьбового тримача на супорті.

Токарний станок можна легко перетворити на копіювальний, але для цього є одна умова встановити копір. Ця функція дозволяє виготовити багато деталей одного типу.

У роботі верстату корисним буде цифровий дисплей. На ньому відображаються швидкість обертання та інші цифрові показники.

Можна також придбати станки з ЧПУ, характеристика якого трохи відрізняється від інших станків. Вони складаються зі станини, шпиндельної бабки, самого шпинделя, електрообладнання, з допомогою якого участь людини в обслуговуванні та управлінні зводиться до мінімуму, а токарна обробка відбувається набагато швидше, якісніше і точніше.

Перш ніж приступити до модернізації, потрібно зробити розрахунок припустимого навантаження деталей по швидкості та потужності. Проводити операції повинен досвідчений інженер, людина, яка добре обізнана в конструкції, принципі роботи, розташуванні кожної деталі токарного верстата.

Матеріал у співпраці [Р]

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram