Нещодавно під час обстеження посівів озимої пшениці у Миколаївській області фахівці відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків  виявили  зимового зернового кліща або красноногого кліща (Penthaleus major Duges). Про це повідомляють фахівці Держпродспоживслужби у Черкаській області.

На території України шкідливу діяльність цієї комахи фіксують останні 5-6 років. Оскільки цей шкідник є для багатьох агрономів новим, то виникають складності з діагностикою ушкоджень. Часто їх плутають з проявом кореневих гнилій і невиправдано застосовують фунгіциди, що, звісно, не розв’язує проблему.

Що потрібно знати про шкідника

Дорослі кліщі до 1 мм довжини, овальні, темно-зелені або майже чорні з червоними ногами, в задній частині з червоною плямою навколо дорсального анального отвору.

Розселення кліщів відбувається в фазі яйця з ґрунтом або з рослинними рештками. Масовому розмноженню та шкодочинності сприяє прохолодна, затяжна весна. Оптимальна температура для харчування  від +4 до +23 °С. Кліщі активні в похмуру погоду та нічний час. В сонячні дні ховаються під грудочками ґрунту. Основна активність і шкідливість  припадає на осінньо-зимовий період (листопад-грудень) і в ранньовесняний період (березень). Економічний поріг шкодо чинності становить 5 екземплярів на один лист.               

Шкодочинність зимового зернового кліща 

При живленні кліщі розривають епідерміс листя і висмоктують клітинний сік, що містить хлорофіл. Відтак на листках утворюються сіруваті плями, рослини набувають характерного сріблясто-сірого або жовтуватого забарвлення, прикоренева частина темніє. Верхівки листя в’януть і буріють. Пошкоджені рослини відстають у рості. Нерідко причиною таких весняних ушкоджень вважають вимерзання.

Методи боротьби

Вирішальне значення в боротьбі з зимовим зерновим кліщем мають агротехнічні заходи. Осередки підвищеної чисельності кліщів на озимій пшениці в весняний період при відновленні вегетації рослин доцільно обробляти інсекто-акарицидами,  дозволеними до використання згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram