Підсумовуючи рік, що минув, варто провести аналіз та зробити прогноз на 2023-ій, тому що ті аграрії, які мають можливість працювати, повинні сіяти, шукати нові шляхи та підходи до аграрного виробництва, щоб бути ефективними й для себе, і для держави.

Війна внесла значні корективи в роботу аграрного сектору. За даними УКАБ, станом на грудень 2022 року з 28,4 млн га всіх посівних площ, що були в обробітку 2021 року, на підконтрольній території України було 24,6 млн га (86% усієї території), із яких ще 3,8 млн га неможливо посіяти через близькість до лінії фронту.

Засіяно 3,8 млн га озимих зернових культур, що на 26% менше від  осіннього показника 2021 року на контрольованих територіях та на 43% менше від площі посівів на всій території України. Площі озимого ріпаку залишилися практично на рівні минулого року (-4%).

Основні причини скорочення посівів озимих культур:

  • Окупація території, пошкодження сільськогосподарської інфраструктури.
  • Порушена робота ринків, ланцюгів збуту, обмежена експортна можливість, значне зниження цін всередині країни.
  • Дорога логістика (як наслідок, суттєва різниця в цінах у регіонах).
  • Зростання цін на добрива та пальне.

Попри серйозні проблеми під час військового вторгнення, сільське господарство залишається одним із ключових секторів української економіки та основним джерелом засобів до існування для середніх та малих фермерських господарств. За 2022 рік українська експортна виручка від продукції агропромислового комплексу — приблизно 23,3 млрд дол., що на 16% менше аналогічного показника минулого року (УКАБ).

Читайте також: Підсумки року війни: як змінилася структура посівів, основні виклики та висновки

Вже сьогодні варто задуматися над тим, що чекає на аграріїв навесні.

Для початку проаналізуємо, у яких умовах посіяли озимину:

  • Запізнення з посівом озимих зернових (через велику кількість опадів пізно збирали сою і соняшник, які є найбільш поширеними попередниками).
  • Зменшення норми стартових добрив до 50%. У середніх і малих фермерських господарствах частина полів засіяна без добрив.
  • Значний відсоток посівів озимини ввійшов у зиму у фазі 2-3 листки, яка є найбільш критичною для перезимівлі, оскільки енергія зерна вже вичерпана, а вузол кущення ще не сформовано. Зернові у фазі шильця мають достатньо енергії в зерні та краще зимують. Оптимальна фаза входження в зиму – 3-4 продуктивних стебла.
  • На ранніх посівах високий відсоток ураження септоріозом. Варто вже подбати про хороший фунгіцидний захист у фазі кущення навесні.

Підхід до весняного підживлення озимих культур має бути добре продуманий. З огляду на високу вартість добрив, недоотримання поживних речовин із осені, внесення має бути максимально ефективним.

Основні складові планування підживлення:

  • Підживлення по мерзло-талому ґрунті доцільно проводити тільки для посівів, на яких не відбулося кущення.
  • Норму внесення азотних добрив встановлюємо залежно від фази розвитку рослин: на посівах у фазах розвитку 1-3 листочки – початок кущення – вища норма азотних добрив, для добре розвинутих – нижча.
  • Підживлення потрібно завершити за 7-10 днів до фази початку руху зародка колоса вгору (BBCH30, перший вузол починає підійматися над вузлом кущення). Забезпечення оптимального азотного живлення в цей період має значний вплив на продуктивність, тому що закладається довжина колоса і визначається кількість зерен у колосі.
  • Якщо рання весна, то варто застосовувати азотні добрива в амідній формі (NH2) (карбамід, КАС), щоб вони засвоювалися рослинами протягом довшого періоду. Якщо не було можливості ввійти в поле, не проводили підживлення по мерзло-талому ґрунті або пізня весна, то краще застосувати добрива в легкодоступних формах: амонійній (NH4) і нітратній (NO3) (аміачна селітра, сульфат амонію, КАС).
  • Варто застосовувати азотні добрива, які в своєму складі містять сірку (сульфат амонію, сульфамо). Спільно азот і сірка є життєво важливими будівельними елементами для білка.
  • Саме вибір виду азотного добрива — повністю у вашій компетенції, тому в умовах значного подорожчання добрив рекомендуємо звернути увагу на КАС, втрати азоту з якого до 10% менші, ніж із гранульованих добрив. Вартість діючої речовини азоту в КАС, особливо зважаючи на ефективність його засвоєння, є найнижчою серед усіх видів азотних добрив у розрахунку на гектар.

Навесні також потрібно бути готовим до того, що зростання ярого клину призведе до навантаження на сільськогосподарську техніку: від сівалок до обприскувачів. Варто заздалегідь подбати про наявність техніки, її готовність до роботи.

Пам’ятаємо, що поруч із українськими аграріями завжди є надійний партнер – французька компанія BERTHOUD, яка вже понад 125 років виробляє найточніші високопродуктивні обприскувачі. Також важлива й сервісна підтримка аграріїв, особливо в умовах, коли навесні потрібно буде забезпечувати безперебійну роботу обприскувачів у полях.

Поєднуючи надійність, потужність і високу продуктивність, обприскувачі BERTHOUD відповідають усім вимогам до машин для внесення КАС. BERTHOUD забезпечує можливість точного диференційованого внесення різних норм добрив на різних ділянках поля з посекційним відключенням згідно з картами-завданнями. Завдяки цьому, ви підвищуєте врожайність у зонах високої продуктивності та оптимізуєте витрати на живлення.

Надійність, технологічність, вчасний сервіс, безперебійні поставки техніки — усе це дає змогу аграрію дбати про свій урожай. Надскладного 2022 року BERTHOUD уже показав, що на його плече завжди можна розраховувати, і залишається з сільгоспвиробниками й надалі.

З безмежною вірою у Перемогу вступаємо у новий 2023 рік! Нехай він буде добрим для кожного аграрія, для кожного українця!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram