На часі перший весняний захист озимої пшениці. Для того, щоб не допускати втрат від шкідливих організмів і створити основу для майбутнього врожаю, потрібно постійно обстежувати посіви та працювати превентивно.

Фаза кущення озимої пшениці – це той час, коли ми маємо захистити свої посіви комплексно.

Що має бути в баковій суміші:

 • Гербіцид, який у своєму складі містить 2-3 діючих речовини проти однорічних і багаторічних дводольних бур’янів.
 • Фунгіцид, який має профілактичну, лікувальну та викорінювальну дію проти широкого спектру патогенів і обов’язково має контролювати комплекс хвороб на цьому етапі: борошнисту росу, септоріоз, види плямистостей, види іржі.
 • Інсектицид – краще двокомпонентний, контактно-системної дії для захисту від комплексу шкідників. Дуже активними шкідниками посівів озимої пшениці навесні є цикадки, злакові блішки, злакові мухи, попелиці. Навіть якщо на посівах не видно уражень від шкідників, то профілактично краще застосувати інсектицид.
 • Комплекс макро-, мікроелементів:
 1. Особлива увага на фосфор, оскільки основну частину фосфору рослини використовують у перші фази росту й розвитку, створюючи його запаси. Потім фосфор легко переміщується зі старих тканин у молоді, тобто відбувається його реутилізація. Фосфорне голодування рослин у ранній період росту може мати настільки негативні наслідки, що його неможливо усунути наступним оптимальним фосфорним живленням. Дуже важливо, що фосфор сприяє кращому утворенню кореневої системи, тому рослини краще засвоюють воду та поживні речовини з ґрунту, і це сприяє кращому розвитку надземної маси.
 2. Незамінна мідь, оскільки вона знижує захворюваність зернових культур. Найбільша потреба рослин у міді в ранні фази росту, тож її варто додати в бакову суміш.
 3. Сульфат магнію в нормі 3 кг/га, який має в своєму складі сірку і магній. Нестача сірки на посівах озимої пшениці спричиняє пожовтіння молодих листків, затримку росту стебел, пригнічення синтезу амінокислот, білків, формування хлоропластів. Важливо внести сірку під час першого обприскування, особливо, якщо при підживленні не застосовували сульфат амонію чи інше сірковмісне добриво. Магній, внесений по листу, сприяє не тільки підвищенню ефективності фотосинтезу, а також рослина починає збільшувати й кореневу активність.

Така бакова суміш буде ефективною, захистить посіви пшениці та забезпечить основу майбутнього врожаю.

Проте, на сьогодні, працюючи в умовах війни, я рекомендую такий комплексний захист тільки на хороших посівах озимої пшениці, які розміщені на родючих ґрунтах із високою плановою врожайністю (фото 1).

Фото 1. Добре розкущені посіви озимої пшениці

Щоб вирішити, який захист буде правильним для вашого господарства зробіть такі кроки:

 1. Обстежте посіви озимої пшениці.
 2. Скоректуйте планову врожайність залежно від стану посівів.
 3. Розрахуйте рівень беззбитковості.
 4. Сплануйте бакову суміш для кожного поля, залежно від вище наведених показників.

NB: Під час першого весняного захисту найважливіше провести боротьбу з бур’янами, які, конкуруючи з пшеницею, можуть зумовити зниження її продуктивності на 20–80%, а можливо призвести й до повної втрати врожаю. Внесення гербіциду є обов’язковим.

Боротьба з хворобами та шкідниками теж важлива й втрати від ураження великі, але на гірших посівах, в умовах нестачі вологи чи інших обмежувальних чинників рекомендовано проводити постійні обстеження посівів і працювати засобами захисту рослин не превентивно, а за потреби (фото 2).

Фото 2. Посіви озимої пшениці уражені зниженими температурами

Читайте також: Врожай 2022: своєчасно посіяти – доглянути – вберегти

Під час першого весняного захисту посівів важливо дотримуватися вимог до обприскування та рекомендацій:

 • Використовуючи бакові суміші, наперед перевірити сумісність усіх компонентів.
 • Дотримуватися єдиної норми виливу в разі зміни швидкості руху обприскувача.
 • Забезпечити 100% перекриття факелів завдяки стабільній лінії штанги над поверхнею.
 • Забезпечити якість покриття листкової поверхні, зокрема й листків, які найближче до землі, які затінені, адже там холодніше й вологіше.
 • Не допускати знесення вітром препарату (гербіциду), щоб не попалити сусідні посіви.

NB: Обприскувачі BERTHOUD обладнані штангою AXIALE з легендарною стійкістю, завдяки підвісці в центрі мас (запатентоване унікальне рішення французького виробника). Це максимально просте, механічне, без складної електроніки рішення забезпечує неперевершену вертикальну стійкість штанги, особливо на розворотах і схилах.

Штанга також обладнана механізмом поглинання поздовжніх коливань, який гасить коливання у горизонтальній площині під час гальмування чи збільшення швидкості руху машини.

Завдяки стійкості штанги, стабільному дотриманню висоти над оброблюваною поверхнею та якісному міжфорсунковому перекриттю, обприскувачі BERTHOUD відмінно справляється зі завданням якісного й безпечного внесення препаратів на посіви озимих зернових навесні.

Пам’ятаймо, що індивідуальний підхід до кожного поля завжди забезпечує найкращий результат. Так, такий підхід потребує більше часу, вищої фаховості, уміння ухвалювати рішення і нести за них відповідальність, але сьогодні, у наших реаліях це важливо як ніколи – виростити гідний урожай із меншими витратами.

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram