Підживлення озимини по мерзло-талому ґрунті є однією з важливих складових технології вирощування озимих культур. Незважаючи на те, що цю технологічну операція виконують щороку, помилок і запитань під час її планування та проведення виникає багато.

Параметри, на які варто звернути велику увагу під час ранньовесняного підживлення:

 1. Терміни внесення. Не варто спішити з підживленням і вносити добрива по снігу та замерзлому ґрунті, тому що відбудеться змивання добрива з поверхні разом із таненням снігу, а ґрунт ще замерзлий, тому не вбере в себе розчин. Суть підживлення криється в самій назві – по мерзло-талому ґрунті: тобто, вночі є приморозок до -5°С, який підморожує верхній шар ґрунту та створює умови для роботи техніки в полі, а вдень ґрунт розмерзається, добрива повільно розчиняються і проникають в зону кореневої системи. Заразом варто пам’ятати, що для зменшення втрат азоту таке підживлення потрібно провести якомога ближче до відновлення весняної вегетації.
 2. Вибір виду азотного добрива. Для підживлення використовують практично всі азотні добрива: аміачна селітра, карбамід, сульфат амонію, КАС (карбамідно-аміачна суміш) та інші. Вибираючи добрива, потрібно пам’ятати, що втрати азоту з гранульованих добрив становлять в середньому шокуючих 30-40%, а з рідких – 10%.
 3. Норма внесення залежить від стану розвитку рослин озимини. Таке підживлення найбільш актуальне для слаборозвинених посівів, де рослини перебувають у фазі 1–3 листочки, щоб забезпечити рослини азотом на момент кущення (фото 1).
Фото 1. Дуже пізній посів озимої пшениці 12.11.21 р. Рослини перебувають у фазі 1–2 листочки. Фото зроблене 18.02.22 р.

На посівах, де рослини перебувають  у фазі початку кущення – таке підживлення теж важливе, але норму можна зменшити на 20 відсотків (фото 2).

Фото 2. Пізній посів озимої пшениці 28.10.21 р. Рослини перебувають у фазі початку кущення. Фото зроблене 18.02.22 р.

На добре розкущених посівах підживлення краще провести якомога ближче до відновлення весняної вегетації невеликою нормою або перенести його на період через 8-10 днів після відновлення весняної вегетації. В цей період проходить фаза розвитку зернових, коли перший вузол починає підніматися над вузлом кущення. У той час закладається довжина колоса і важливо, щоб рослина не відчувала нестачі азоту та інших елементів (фото 3).

Фото 3. Посів озимої пшениці в оптимальні терміни 5.10.21 р. Рослини ввійшли в зиму у фазі повного кущення. Фото зроблене 18.02.22 р.

Як бачите, до кожного поля має бути індивідуальний підхід, з огляду на фазу розвитку рослин, їхній стан після перезимівлі, стан ґрунту, відсутність снігового покриву, планову урожайність, вид азотного добрива.

Саме вибір виду азотного добрива – повністю в нашій компетенції, тому в умовах значного подорожчання азотних добрив я рекомендую звернути увагу на КАС, втрати азоту з якого, як уже говорилось вище, – до 10%, і це значно менше, ніж з гранульованих добрив.

Читайте також: Аналіз ринку мінеральних добрив – 2022: чи дійсно є дефіцит виробництва і що буде з ціною

КАС – це суміш карбаміду та аміачної селітри, вміст азоту в якій може становити найчастіше від 28 до 32%. Норма внесення КАСу – 100-200 л/га.

Переваги КАСу:

 1. Це рідке добриво, тому ступінь і якість його засвоєння рослинами завжди вищі, ніж у гранульованих добрив. Рідка форма також забезпечує рівномірність розподілу по полі.
 2. Це пролонгована дія. КАС містить азот у трьох формах: нітратній, амонійній і амідній. Перша відразу ж засвоюється рослинами, друга спочатку переходить у нітратну форму і згодом стає доступною для кореневої системи рослин, а азот у амідній формі переходить в амонійну, а потім у нітратну, і тільки тоді рослина засвоює його. Отже, упродовж досить тривалого проміжку часу рослини отримуватимуть азот.
 3. Вартість діючої речовини азоту в КАС, особливо зважаючи на ефективність його засвоєння, є найнижчою серед усіх видів азотних добрив у розрахунку на гектар. Економія становить орієнтовно 25-30%, як порівняти зі сухими гранульованими добривами.

Для внесення КАСу варто звернути увагу на обприскувачі французької компанії BERTHOUD, які повністю забезпечать якість і продуктивність внесення завдяки своїм характеристикам:

 • Насос для робочої рідини в обприскувачах BERTHOUD – потужний, відцентровий, а також у ньому немає деталей, на які КАС впливатиме негативно, на відміну від інших виробників з мембранно-поршневими насосами, де мембрани від КАСу швидко виходять з ладу. Корпус насоса Omega виготовлений з чавуну, турбіни сталеві, трубопроводи в секціях системи обприскування виконані з нержавіючої сталі, тобто всі складові, використані на обприскувачах BERTHOUD, стійкі до впливу КАСу та інших агресивних добрив.
 • Міцне шасі забезпечує стійкість, а конструкція рами розрахована на навантаження зі запасом +38% та витримує вагу рідини з великою густиною, що дає змогу заповнювати бак повністю та працювати продуктивніше.
 • Запас міцності рами та потужності двигуна, а також повний привід і рівномірне розподілення ваги на осі обприскувача забезпечують якісне проведення робіт у складних польових умовах, які завжди супроводжують нас під час роботи по мерзло-талому ґрунті.
 • Обприскувач BERTHOUD забезпечує можливість точного диференційованого внесення різних норм добрив на різних ділянках поля з посекційним відключенням згідно з картами-завданнями. Завдяки цьому ви підвищуєте врожайність у зонах високої продуктивності та оптимізуєте витрати на живлення.

Практичні поради та рекомендації:

 • По мерзло-талому ґрунті, як правило, працюємо вночі за мінусової температури. А температура кристалізації КАС-32 – мінус 2-3°С, менш концентрований КАС-30 кристалізується вже за мінус 9°С і КАС-28 за мінус 18°С. Саме тому для ранньовесняного внесення варто вибрати менш концентрований КАС, щоб уникнути ускладнень в роботі техніки.
 • В день перед початком робіт потрібно продути системи обприскувача від води, тому що вночі ця вода може замерзнути й зупинити всю роботу.
 • Для внесення КАСу по мерзло-талому ґрунті потрібно використовувати струменеві або дефлекторні форсунки, які забезпечують утворення великої краплі, щоб уникати опіків на поверхні рослин. Дефлекторні мають факел розпилу, як пів парасольки, забезпечують рівномірне покриття поверхні грунту. Струменеві мають кращу пробивну силу, що особливо важливо, якщо на поверхні поля є сніг – вони забезпечують контакт добрива з поверхнею ґрунту.

 • Краще використовувати КАС збагачений сіркою. За­вдя­ки на­яв­ності сірки та азо­ту в складі аміно­кис­лот і білків ці еле­мен­ти тісно пов’язані ме­та­бо­ліч­ни­ми про­це­са­ми. Кількість сірки, яка над­хо­дить до ор­ганізму рос­ли­ни, впли­ває на ве­ли­чи­ну по­гли­нан­ня азо­ту й на­впа­ки. Якщо в ґрун­то­во­му се­ре­до­вищі є дефіци­т сірки, сповільнюється по­гли­нан­ня азо­ту рос­ли­на­ми, тому завжди краще передбачити ситуацію і перестрахуватися.

Нехай кожен внесений кілограм діючої речовини азоту буде засвоєний рослинами! Ви на це маєте вплив. Вдалого вибору і правильних рішень!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram