Сучасна техніка та інноваційні технології дозволяють не лише суттєво підвищити продуктивність праці в аграрному секторі, але й змінюють її якість та створюють комфортні умови на робочому місці, що забезпечує соціальну відповідальність агробізнесу.
Роботизація у тваринництві
Одним із вагомих чинників успішного розвитку сільського господарства в Нідерландах є використання передових технологій, інновацій та технічних засобів. Нідерланди в світі асоціюються із такими відомими брендами як Lely, Kuhn Geldrop, Artechno Growsystems HQ та багатьма іншими. Цих технологій потребує вітчизняний агробізнес, що по багатьох позиціях, особливо в молочному скотарстві, має відставання від світових тенденцій. Зокрема, це стосується технологій добровільного роботизованого доїння корів.
Розглянемо, спершу відомий в світі бренд Lely. Це сімейний бізнес у Нідерландах, що спеціалізується на виробництві роботехнічних доїльних комплексів та іншого сільськогосподарського роботизованого обладнання.
З історії відомо, що у 1948 році брати Cornelis та Arij Van Der Lely вперше випустили на ринок граблі з пальцевим колесом, що стали одним із інноваційних винаходів, який суттєво змінив традиційний спосіб роботи на фермі. З тих пір з’явилося багато інших інновацій з однією метою: полегшити життя аграріїв і співпрацювати для сталого, прибуткового і приємного майбутнього в сільськогосподарському секторі.
До 1998 року у світі ніхто не продавав в промислових масштабах доїльні роботи. Водночас, у 1992 році компанія Lely випустила свій перший у світі комерційний доїльний робот Lely Astronaut A2. А в 2014 році компанія випустила ювілейний 20-тисячний доїльний робот Lely Astronaut. За оцінками експертів в період першого десятиліття 2000-х років частка Lely на світовому ринку доїльних роботів досягала 50%. Підприємство зі складання обладнання Lely розташоване у муніципалітеті Масслейс, у провінції Південна Голландія.
NB: Нині компанія Lely займається виробництвом цілої лінійки інноваційних роботизованих систем для потреб тваринництва. Зокрема, це однобоксовий доїльний робот Lely Аstronaut A4, роботи для підсування кормів — Lely Juno, робот-кормороздавач — Lely Vector, робот для видалення гною — Lely Discovery, Lely T4C InHerd — комп’ютеризована система автоматизованого управління стадом.
Запорука успіху компанії Lely полягає в постійних інвестиціях у наукові дослідження, розробки роботів та технологій, а також патенти. У червні 2018 року представлений новий інноваційний роботодоїльний комплекс Lely Astronaut A5. Також в тому ж році було вперше представлено підсувник кормів Lely Juno модельного ряду Lely Juno 100/150 (Juno 100, Juno 150), Lely Vector — автоматизована система годівлі, Lely Discovery — робот-прибиральник корівника та Lely Discovery 120 Collector — робот для збору органічних відходів на фермі. Крім цього компанія Lely розробили систему моніторингу фізіологічного статусу та стану здоров’я корів Lely Qwes, яка включає датчик ідентифікації корови та її активності, вмонтований у нашийник.
Якщо коротко зупинитися на основних перевагах Lely Astronaut A5, то це, насамперед, висока продуктивність даного обладнання, яка гарантує отримання якісного молока в процесі доїння корів та забезпечує комфорт для тварин. Ці технології відповідають усім вимогам сучасної концепції добровільного доїння корів (Voluntary Milking System). Новий роботизований модуль Lely Astronaut A5 дозволяє досягнути оптимальної свободи пересування для корів. Передусім, завдяки системі вільного руху тварин корови самі вирішують, коли їм їсти, пити, відпочивати чи доїтися. Такі функції, як гібридна рука та концепція I-flow, сприяють природному ритму корів і збільшують потужність доїльного робота. Здорова корова без стресу дозволяє отримати більше молока.

Вільні площі для вирощування рослин — повітря та вода
Другим напрямком інноваційних технологій в Нідерландах є системи вирощування сільськогосподарських рослин у закритих приміщеннях, в тому числі вертикальних ферм і гідропоніки. Одним із лідерів на ринку цих технологій є Artechno Growsystems HQ. Компанія розробляє та пропонує автоматизовані вертикальні ферми, які створені для оптимальних кліматичних умов та низько трудомісткого вирощування сільськогосподарських культур.
NB: Вертикальна ферма має повністю автоматизований процес вирощування без втручання оператора. Розміри становлять від 96 кв. м до 960 кв. м.
Крім цього, можуть бути запропоновані комплексні рішення для вертикального вирощування з оптимальними автоматизованими умовами догляду та переробки від посіву до пакування на всій лінії. Обладнання модульно встановлюється на площі від 96 кв. м до більш ніж 20000 кв. м за допомогою технології AVF+.
Ще одним інноваційним напрямком є глибоководна гідропоніка. Це вирощування різних видів сільськогосподарських культур на великих водоймах за допомогою різноманітних плавучих пристроїв. Вода в цих ставках діє як живильне середовище і містить всі необхідні речовини, які потрібні культурам для якісного, здорового росту. Протягом останніх 10 років компанія Artechno спеціалізується на розробці та виробництві глибоководних плавучих систем, в яких можна вирощувати широкий спектр сільськогосподарських культур.
Таким чином, саме завдяки вказаним технологіям та інноваціям агробізнес Нідерландів займає друге місце в світі за обсягами експорту сільськогосподарської продукції. Для вітчизняного агробізнесу цей досвід може стати у нагоді, оскільки в умовах глобальної конкуренції, дефіциту ресурсів та складної кон’юнктури саме інновації будуть виступати драйвером росту та добробуту.
Підготував Юрій КЕРНАСЮК,
кандидат економічних наук, експерт-дорадник з аудиту,
економіки та управління підприємствами
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram