Підсумки вирощування сої у 2022 році

Вирощування сої у сезоні 2022 року було непростим. Протягом вегетації виникало чимало проблем та їх наслідків, а тому треба було оперативно ухвалювати рішення, «на ходу» вносити корективи в технологію, щоб зберегти свої посіви і майбутній урожай. Сьогодні в статті – підсумок основних ситуацій, які виникали в полях. Прочитавши статтю, ви матимете розуміння з чим можна зустрітися і який вихід зі складних ситуацій.

10 основних проблем

1. Збільшення глибини посіву через нестачу вологи

Це рекомендований агротехнічний захід, який дає змогу використати ґрунтову вологу з нижчих шарів. Також допомагає уникнути ситуації, коли рослини використовують провокативну вологість – отримуємо сходи, які можуть загинути через нестачу вологи в наступні дні. Однак з іншого боку, із заглибленням посіву поживні речовини насінина витрачає на формування подовженого підземного пагона, на цей процес витрачається частина енергії росту і при виході на поверхню ґрунту ми отримуємо ослаблені рослини, нерівномірні сходи, знижену продуктивність. Тому рішення про збільшення глибини висіву варто ухвалювати лише у випадках, коли  на глибині 5-6 см справді є ґрунтова волога і прогноз не передбачає дощів. У всіх інших випадках краще висівати на оптимальну глибину, залежно від ваших ґрунтів.

2. Зниження ефективності ґрунтових гербіцидів через нестачу вологи

У багатьох господарствах спостерігаємо низьку якість роботи ґрунтових гербіцидів. Насправді причини бувають різні й багато з них через недотримання елементарних вимог до їхнього внесення. Обов’язково консультуйтеся із виробниками препаратів.

У випадках, коли зниження роботи гербіцидів спричинено справді нестачею вологи, поради такі:

  • використовуйте ад’юванти для ґрунтових гербіцидів, які покращують рівномірність покриття оброблюваної поверхні та адсорбцію гербіцидів у верхніх шарах ґрунту;
  • вибирайте діючі речовини з вищою розчинністю у воді, тому що для роботи їм потрібна менша кількість вологи.

3. Складний контроль лободи білої

Основні причини:

  • за умов нестачі вологи ґрунтові гербіциди слабо проконтролювали сходи лободи;
  • посушливі умови посилили захисні механізми у рослин лободи: сформували більш потужний восковий наліт;
  • через нестачу вологи рослини більшу частину часу тримають листочки піднятими вгору, що посилює стікання робочого розчину з поверхні та знижує ефективність внесення гербіцидів (фото 1).
Фото 1. Посіви сої засмічені лободою білою

Заходи, які допоможуть ефективно контролювати лободу:

  • не давайте переростати лободі, тому що це призводить до утворення воскового нальоту, який створює гідрофобну структуру листя і перешкоджає проникненню робочого розчину у рослину;
  • проводьте обприскування в ранкові години, коли пори рослини найбільш відкриті і восковий наліт не такий щільний;
  • використовуйте прилипачі та ад’юванти, щоб зменшити поверхневий натяг крапель робочого розчину й забезпечити краще покриття та утримання робочого розчину на поверхні листка;
  • добавляйте 1-3 кг/га сульфату амонію або 5-10 кг/га карбаміду (це також – додаткове азотне живлення).

4. Сильне поширення хвоща польового

Якщо ви знаєте, що на полях, де ви плануєте висівати сою є хвощ (фото 2), то відразу потрібно вводити в технологію внесення кломазону (480 г/л) після посіву в нормі 0,12-0,2 л/га, залежно від ґрунтів.

Якщо хвощ поширюється під час вегетації і створює конкуренцію рослинам сої, то норма внесення – 0,25-0,5 л/га. В такому разі треба пам’ятати про обмеження щодо сівозміни.

Фото 2. Хвощ польовий у посівах сої

5. Тепловий стрес

Цьогоріч високі температури 30-34°C на фоні нестачі вологи спричинили в рослин сої тепловий стрес (фото 3, фото 4). У рослин призупинявся ріст, скорочувалася кількість та висота вузлів, знижувався тургор. Коли рослини в такому стані, їх краще не турбувати, обприскування варто провести після зниження температури, випадання опадів, відновлення тургору препаратами, які містять амінокислоти або гуматами. За підвищених температур не варто застосовувати фунгіциди на основі стробілуринів, які посилюють дихання і теж можуть спричинити додатковий стрес на рослини.

Фото 3. Тріщини в ґрунті від нестачі вологи
Фото 4. Сонячні опіки на листках сої

6. Абортація квіток

Тепловий стрес спричинив абортацію квіток і боби в цей період часто не зав’язувалися. У такому випадку краще показали себе сорти сої індетермінантного типу, тобто такі, які поступово ростуть, цвітуть і закладають боби, оскільки вони змогли компенсувати врожайність за рахунок наступних верхніх квіток.

 7. Сильне поширення павутинного кліща

В середині серпня відбулося масове поширення павутинного кліща, яке через несвоєчасні обробки нанесло шкоди і врожайності, і якості сої. Треба пам’ятати, що заселеність рослин кліщем починається з країв поля, тому виявивши перші ознаки ураження, варто провести крайові обробки. Якщо поширення кліща більш масове, здалеку на полі видно округлі плями світло-зеленого чи жовтого кольорів  (фото 5). Тоді потрібно відразу вносити акарициди, які ефективні проти кліщів у всіх стадіях їхнього розвитку (яйце-личинка-німфа-імаго). Використовуючи акарициди, які контролюють не всі стадії розвитку кліща, обробку посівів потрібно буде робити двічі.

Фото 1. Поле сої – здалеку видно ділянки світло-зеленого або жовтого кольорів, уражені павутинним кліщем

Читайте також: Павутинний кліщ на сої. Як вчасно виявити та зберегти свої посіви?

 8. Зниження якості зерна сої

Аналіз першого зібраного врожаю сої показав дуже низький вміст білка на посівах, які були уражені кліщем. Кліщ живиться соком рослин, проколюючи епідерміс листка. Як наслідок – збільшується випаровування води, втрачається хлорофіл і порушуються функції листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки засихають і опадають, зменшується маса насіння, боби передчасно достигають, формуючи щупле зерно. Вчасна боротьба з кліщем може значно виправити ситуацію.

9. Ураження хворобами через велику кількість опадів

Місяць опадів (зі середини вересня до середини жовтня) значно затримав збір урожаю сої. Як наслідок – рослини сильно уразили хвороби. Внесення фунгіцидів під час вегетації, десикація тільки частково знизили відсоток ураження.

У господарствах варто підбирати сорти з різними періодами вегетації, щоб розділити ризики. Цього року добрий результат отримали на ранніх сортах, які зібрали до дощів, і середньостиглих, які продовжували вегетацію під час дощів. Основна врожайна група – середньоранньостиглі сорти з періодом вегетації 110-115 днів – зазнали найбільшого ураження, тому що на початок опадів вони вже дозріли і місяць часу стояли під дощем. В окремих господарствах ураження зерна хворобами становило до 50% (фото 6, 7).

Фото 6, 7. Зерно сої уражене хворобами

Читайте також: Складові якісної десикації сої

10. Висока вологість зерна на час збирання врожаю

Велика кількість опадів призвела до зниження вологовіддачі зерна сої. Середня вологість становила 20-22%. Проведення десикації лише частково покращувало ситуацію, знижуючи вологість на 2-4%, але відчутним було зменшення ураження хворобами.

Незважаючи на всі проблеми, у багатьох господарствах вдалося зібрати сою високої якості з урожайністю 4 т/га і вище. Вчасна діагностика проблем у полі, швидке ухвалення правильних рішень і ще швидше та вміле їх виконання допомагає аграріям отримувати високі результати – цього вам і бажаємо!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram