Складові якісної десикації сої

Основним завданням десикації є пришвидшити дозрівання зернин,  досягти дружнього достигання всіх бобів на рослині, дати можливість своєчасно провести збір урожаю.

Агрономи в господарствах часто до десикації ставляться як до дуже простого агрозаходу, як наслідок – отримують втрачені кошти, час і врожай. Оскільки така ситуація спостерігається з року в рік, то в цій статті розкриємо основні правила проведення десикації, дотримання яких допоможе швидко та якісно зібрати врожай культури й значно зменшити витрати на доведення насіння до технологічних і посівних кондицій.

Першим важливим моментом є ухвалення рішення, що десикація потрібна. Відповідь на це питання ви отримаєте тільки в полі, обстеживши свої посіви.

Підстави для проведення десикації:

  1. Обстежуємо рослини сої і бачимо чітко виражене нерівномірне дозрівання, що ускладнює встановлення оптимального терміну збирання.
  2. Посіви мають середню і сильну забур’яненість.
  3. На рослинах сої поширюються хвороби.
  4. Погодні умови з підвищеною вологістю.
  5. Задля швидшого звільнення поля для проведення посіву наступних культур.
  6. Потрібно дотримуватися графіку збору врожаю, у разі використання орендованої техніки.
  7. Потреба відразу складувати зібраний урожай. Ця підстава особливо актуальна цього року, коли ми працюємо в умовах війни. Якщо є можливість одразу складувати кондиційне зерно, це дає нам час на організацію логістики й управління процесом продажу.
На фото: забур’янені посіви сої, на яких потрібно проводити десикацію

Друга складова: визначення терміну проведення десикації, який залежить від стану рослин та вибору діючої речовини десиканта.

Десикацію сої потрібно проводити у фазі побуріння бобів нижнього й середнього ярусів у культури за вологості її насіння на полі 35% і нижче. Саме тоді врожайність та маса тисячі насінин не зменшуються і немає негативного впливу на вміст протеїну в зерні. Якщо провести десикацію швидше – будуть втрати.

Третя складова: вибір діючої речовини.

Це дуже важливий і відповідальний момент для якісної десикації. Найчастіше використовують такі діючі речовини: дикват дибромід, калійна та ізопропіламінна солі гліфосату. Всі вони мають певні особливості та підстави для застосування.

Дикват – швидко поглинається зеленими частинами рослин та перетворюється на перекис водню. Це призводить до засихання всіх зелених частин рослини, на яку потрапив препарат. Його краще застосовувати на полях, де немає багаторічних бур’янів, тому що він підсушує тільки надземну масу і не знищує кореневу систему.

Калійна сіль гліфосату – діє повільніше, ніж дикват, але швидше, ніж ізопропіламінна сіль. Час збирання врожаю наступає через 10-12 днів. Добре забирає надземну масу, частково діє на кореневу систему, тому варто застосовувати на середньозасмічених полях.

Ізопропіламінна сіль гліфосату – період дії 14 днів і більше. Добре забирає і надземну масу, і кореневу систему, тому доцільно вносити на поля, засмічені багаторічними бур’янами.

У господарствах, які мають великі площі, варто комбінувати порядок внесення цих діючих речовин, щоб посіви поступово доходили до збирального стану.

Також треба знати, що на насіннєвих посівах можна застосовувати тільки дикват.

Четверта складова: умови застосування.

Для ефективного застосування диквату, оскільки це контактна діюча речовина, потрібно достатньо велику кількість робочого розчину – 200-300 л/га. Обприскування потрібно проводити ввечері або в похмуру погоду, тому що під дією ультрафіолетового проміння діюча речовина швидко розпадається і знижується ефективність препарату. Дикват краще використати на старіших рослинах.

Гліфосати – системна діюча речовина, тому вилив води може бути мінімальним. Важливо, щоб вода була чиста, не містила намулу, інших органічних домішок, оскільки це знижує ефективність препарату. Робочий розчин потрібно використати відразу після приготування. Гліфосати краще працюють, коли більше зеленої маси рослин у бур’янів.

П’ята складова: вимоги до обприскувача.

Для про­дуктів си­с­тем­ної дії, зо­к­ре­ма гліфосатів, до­стат­ньо по­трап­лян­ня на рослину лише кількох кра­пель із ак­тив­ни­ми інгредієнта­ми, але для контактних препаратів, як дикват, потрібне по­вне по­крит­тя по­верхні. Від того, як ви налаштуєте обприскувач, залежить результат внесення.

Для дикватів дрібнокрапельне розпилювання можна застосовувати за температури нижче 20℃, швидкості вітру менше 2 м/с та високої вологості повітря. Якщо температура вище 25℃ варто збільшити витрату робочого розчину, зменшити швидкість обробки та використовувати розпилювачі з великою краплею.

Обприскування гліфосатами потрібно проводити з низьким тиском – до 2,5 кг/см, зі спеціальними форсунками, які мають низьку пропускну здатність для утворення великих крапель – до 300 мікрон.

З поставленими завданнями вам буде легко справитись, якщо у вас є обприскувач французької компанії BERTHOUD.

Модель BERTHOUD Raptor – ефективний партнер для максимального підвищення рентабельності. Конструкція самохідного обприскувача з високим кліренсом (до 1,8 м) має активну повітряну систему підвіски передньої та задньої осі, що гарантує високу стабільність.

На вибір виробник пропонує моделі з баками 3200 л, 4200 л і 5200 л, зі штангами від 24 м (Axiale) до 42 м (Ektar). Потужність забезпечують 6-циліндрові двигуни Deutz 200–270 к.с. У режимі ECO залежно від ситуації (щоразу під час зміни швидкості) двигун вибирає оптимальний режим (оптимальний крутний момент, частоту обертання, потік гідравлічного мастила для трансмісії).

Є дві робочі передачі швидкості (0–18 км/год, 0–25 км/год), а транспортна швидкість – до 40 км/год! Два гідростатичних насоси фірми Rexroth приводяться у дію чотирма гідродвигунами, вмонтованими в колеса. У стандартній комплектації встановлений круїз-контроль HydroPilot. Оператор може керувати як двома, так і чотирма колесами, також можливий «крабовий» хід.

Двосекційний відцентровий насос Omega продуктивністю 550 л/хв – це подвійний ефект відцентрової сили.

Комп’ютер EC TRONIС забезпечує швидку реакцію, повний поворот клапана менш ніж за 3 секунди. Може працювати зі системами точного землеробства.

NB: Обприскувачі BERTHOUD обладнані легендарною штангою, яка завдяки підвісці в центрі маси гарантує неперевершену стійкість та ідеальну стабілізацію на високій швидкості, на розворотах, на складному нерівному рельєфі, на пагорбах і схилах. Стійкість штанги та якісне міжфорсункове перекриття забезпечують рівномірне покриття поверхні рослин, що дуже важливо під час роботи з контактними десикантами.

На етапі дозрівання рослин сої і збирання врожаю важливо ухвалювати рішення щодо десикації посівів, зважаючи на ситуацію в полі, логістичні можливості та забезпеченість сушаркою, очисним обладнанням та складами. Саме тоді воно буде обґрунтованим і кращим саме для вас.

Бережіть свій урожай!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Читайте також: Павутинний кліщ на сої. Як вчасно виявити та зберегти свої посіви?

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram