Чому під час кожного обстеження посівів сої варто моніторити наявність павутинного кліща?
- Павутинний кліщ – один із основних небезпечних шкідників сої.
- Втрати врожаю в середньому становлять 15-20%, а в разі перевищення порогу шкодочинності – і до повної загибелі посівів.
- Економічний поріг шкодочинності – 5 дорослих особин на один листок.
- За довготривалих сприятливих умов, а саме: температурі 28-33°C, відносній вологості повітря 35-50%, відсутності опадів, кліщ може розвиватися у 12 поколіннях, тому що, коли засуха, тургор рослини значно послаблений і проколювати епідерміс значно легше.
- На посівах може шкодити протягом тривалого періоду: від фази бутонізації і до повної стиглості.
- У разі досягнення чисельності шкідника 50 екземплярів на один листок відбувається 100% їх пошкодження і передчасне опадання.
- Тривалість яйцекладки – до 14 днів. За температури 15°C стадія яйця триває 15 діб, а за 30°C вона проходить усього за 2-3 доби.
- Шкодять імаго й личинки, висмоктуючи з листя сік, унаслідок чого в листовому апараті посилюється транспірація, порушується водний баланс, знижується вміст хлорофілу та сповільнюється процес фотосинтезу.
- Павутинний кліщ – поліфаг, що пошкоджує більш ніж 200 видів рослин. Його також можна побачити на соняшнику та кукурудзі.
Що треба знати, щоб правильно обстежити посіви сої на наявність кліща?
Заселеність рослин кліщем починається з країв поля, або здалеку видно округлі плями світло-зеленого чи жовтого кольорів (фото 1). Візуально на уражених кліщем листках з’являються спочатку світло-зелені плями, які з часом утворюють знебарвлені ділянки – так звана мармуровість (фото 2). Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають.


Якщо виявлений кліщ на краю поля, то потрібно обстежити все поле. Обстеження рослин починаємо з нижніх ярусів листків, поступово переходячи до верху рослини. Оглядаємо листки з нижнього боку під лупою, адже кліщ має малий розмір, тому неозброєним оком не завжди можна вчасно діагностувати проблему. Шукаємо маленькі крапки (від 1 до 2 мм) з ніжками, що рухаються і павутину. Кліщі можуть бути різного кольору: жовто-зелені, червоні, оранжеві, білі (фото 3, 4).


Виявивши кліщів, навіть кількістю 2-3 дорослі особини на листок, уже варто планувати захист посівів.
Вибираючи акарицид, звертайте увагу на такі характеристики:
- Препарат має володіти трансламінарними властивостями, що дає змогу проконтролювати шкідників, що не потрапили під обробку, перебуваючи в важкодоступних місцях.
- Висока ефективність проти кліщів у всіх стадіях їх розвитку (яйце-личинка-німфа-імаго). Використовуючи акарициди, які контролюють не всі стадії розвитку кліща, обробку посівів потрібно буде робити двічі.
Прицільне знищення шкідника
Для ефективної боротьби з кліщем велике значення має якість обприскування. Обов’язковою вимогою є забезпечення суцільного покриття площі листка та рясного змочування рослин під час проведення обприскування.
Першою та найважливішою характеристикою обприскувача для якісного ефективного внесення препаратів є стабілізація штанги.
NB: Обприскувачі французького виробника техніки для захисту рослин BERTHOUD обладнані штангою AXIALE з легендарною стійкістю. Завдяки підвісці в центрі мас, штанга забезпечує неперевершену вертикальну стійкість, особливо на розворотах і схилах. Штанга також обладнана механізмом поглинання поздовжніх коливань, який «гасить» їх у горизонтальній площині під час гальмування чи збільшення швидкості руху машини.
Завдяки стійкості штанги, стабільному дотриманню висоти над оброблюваною поверхнею та якісному міжфорсунковому перекриттю, обприскувачі BERTHOUD відмінно справляються зі завданням якісного внесення препаратів та ефективного захисту посівів сої.
Для України французький виробник BERTHOUD пропонує машину, створену конструкторами заводу згідно з побажаннями українських аграріїв та відповідно до технічних вимог щодо роботи обприскувачів у наших умовах. Це найновіша модель – BRUIN 4200 – надійний, потужний обприскувач для інтенсивної експлуатації:
- двигун Cummins 275 к.с.
- гідравлічно знінюваний кліренс 1,50–1,80 м
- штанга 30/36 м із датчиками стабілізації
- основний бак – 4200 л, бак для пального – 500 л
- гідравлічно змінна колія 3–4 метри
- робоча швидкість – до 35 км/год.
У цій новій моделі залишились незмінними основні концептуальні характеристики машини:
- Коротка колісна база (4,45 м), усі керовані 4 колеса (під час розворотів задні та передні колеса виконують рух по одній колії), маленький радіус розвороту (5,1 м) та вузька конструкція колісного вузла забезпечують делікатний прохід під час руху та зведення до мінімуму травмування й витоптування рослин.
- Шарнірно-поворотна підвіска заднього моста для кращого подолання схилів.
- Низька вага машини (до 30% менша, ніж у американських аналогів); розвантаження по осях 50х50.
- Баланс потужності двигуна, ваги машини та максимально ефективна передача крутного моменту.
- Ідеальна стабілізація штанги та висока точність дотримання встановленої норми виливу завдяки регулюванню потоку за будь-яких перепадів тиску в системі (зокрема й на кожній форсунці індивідуально).
BERTHOUD BRUIN 4200 – це поєднання американського стандарту високої продуктивності та потужності, та європейської точності внесення препаратів.
Правильний вибір обприскувача – основа надійного захисту рослин. Правильно діагностована проблема – уже половина успіху, тож будьте уважні, обстежуючи посіви. Високих вам урожаїв!
Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram