Всеукраїнський День картоплі «Картопляний блокчейн-2021» провели 26–27 серпня 2021 року на базі ФГ «Аделаїда» (с. Чулаківка Херсонської обл.). Організаторами заходу виступили українське представництво європейського організатора виставок «ДЛГ Україна», ФГ «Аделаїда», Українська асоціація виробників картоплі (УАВК).

Програмою були передбачені огляд демополя (76 сортів картоплі на дощувальному поливі компанії «Фрегат»), ознайомлення з лінійками захисту та живлення рослин картоплі від агрохімічних компаній (BASF, Terrа Tarsa, «Еко-органік»). У рамках виставки техніки та обладнання для промислового картоплярства провели перші презентації посівних комплексів від ТОВ «Технолоджі Україна», сортувальних комплексів від ПБП «Вимал», послуги приймання та калібрування картоплі на полі від ТОВ «Заможна країна».

NB: За два дні Всеукраїнський День картоплі-2021 відвідало понад 600 гостей. Відвідувачі мали змогу ознайомитися з пропозицією 60 В2В-компаній, поспостерігати за авіаобробкою полів, змаганням картопляних комбайнів Ropa та Grimme, взяти участь в аукціоні, пресконференції урядовців і парламентаріїв, семінарі зі зрошення, якому було присвячено окремий день.

Новинкою заходу стала переговорна панель для виробників картоплі, представників торгівельних мереж, переробних підприємств, трейдерів і заводів із передреалізаційної доробки картоплі, ініціаторами проведення якої виступили УАВК, ТОВ «Агрістатіс», ТОВ «ДЛГ Україна».

Картоплесховище потужністю зберігання 15 тис. тонн, ФГ «Аделаїда», Херсонська обл.

Низку заходів Всеукраїнського Дня картоплі провели на території новозбудованого ФГ «Аделаїда» картоплесховища потужністю 15 тис. тонн для зберігання навалом чіпсових сортів картоплі. Господарство планує взяти участь в отриманні фінансової допомоги в рамках Держпрограми з розвитку промислового картоплярства на 2021–2025 рр. Це один із перших успішних проєктів, що вже реалізовані в рамках розвитку промислового картоплярства в Україні.

Захід відвідали міністр аграрної політики України Роман Лещенко, перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький, група народних депутатів, представники Держводагентства України, Херсонської облдержадміністрації та облради.

– Ще цього року в Україні запрацює держпрограма з розвитку промислового картоплярства. Мета програми – показати приклади ефективного господарювання, формування доданої вартості, розвитку сучасної інфраструктури. Головна ціль, яку ставимо перед собою, – імпортозаміщення, – сказав під час урочистого відкриття заходу Роман Лещенко, міністр аграрної політики України.

Він додав, що держава підтримуватиме господарства на зразок ФГ «Аделаїда», які ризикують і вкладають суттєві інвестиції в розвиток своєї матеріально-технічної бази, використовуючи для цього різні канали залучення коштів.

Ідеологом заходу виступило Посольство Королівства Нідерландів в Україні, яке 11 років підтримує розвиток промислового картоплярства в нашій країні.

– Ніщо так не об’єднує нідерландців та українців, як щира любов до картоплі. Ми раді, що на Всеукраїнський день картоплі завітали виробники та постачальники картопляної галузі, урядовці та парламентарії. Наша співпраця важлива не тільки для нарощування торгових зв’язків і розвитку економіки України, а також для того щоб разом вчитися турботливо ставитися до довкілля та долати наслідки зміни клімату. Українське картоплярство робить великі кроки на шляху свого зміцнення, але й також для того, щоб зайняти належне місце в сталому розвитку, мати великі перспективи на майбутнє треба впроваджувати інновації та нові практики в свою роботу, – зауважив радник з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнауд Наутен.

Бажання підтримати українські представництва німецьких компаній, що працюють у сегменті промислового картоплярства, висловив у вітальному слові аташе з питань аграрної політики Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Франк Мюллер. Він згадав відомі в Німеччині слова:

NB: Не можна постійно займатися глобалізацією та комп’ютеризацією. У житті має бути місце простим, доступним і приємним речам, таким як густий картопляний суп і смачна поживна картопля, – стверджує Ангела Меркель.

– Якщо подивитися на сучасний картопляний бізнес в Україні, який має потужні машини, сховища, розвинену матеріально-технічну базу, як бачимо на прикладі ФГ «Аделаїда», то розуміємо, що йдеться про високоіндустріалізований бізнес, який злагоджено працює для розвитку економіки держави, використовуючи інноваційні європейські досягнення. Українське картоплярство має ще багато чого досягти, щоб створювати продукти з доданою вартістю. Ми вітаємо прагнення українського уряду підтримати цю перспективну галузь сільського господарства, – сказав Франк Мюллер.

Аташе запевнив присутніх, що Німеччина й надалі підтримуватиме бажання виробників картоплі вдосконалювати свої підприємства, ділитиметься своїм досвідом у картоплярстві та його механізації.

Президент УАВК, директор ТОВ «Поліська картопляна компанія» Денис Стаценко закликав виробників активніше використовувати всі можливості для спілкування.

– Подібні заходи створюють можливість для професійного спілкування виробників картоплі, В2В-компаній, представників державних органів, торгівельних мереж, переробних підприємств, трейдерів. Такі івенти дають нові поштовхи для розвитку нашої галузі. Прошу всіх активніше використовувати ці можливості, отримувати від цього задоволення та напрацьовувати нові контакти, які сприятимуть розвитку окремих бізнесів, галузі загалом і в підсумку – економіки. Природнє скорочення домогосподарствами вирощування картоплі ставить нові завдання перед картопляною галуззю: нам потрібно нарощувати обсяги та якість вирощуваної картоплі. Маємо згуртуватися для вирішення цього завдання та гарантування продовольчої безпеки держави, – закликав Денис Стаценко.

Директор ФГ «Аделаїда» Сергій Рибалко привітав усіх на Херсонщині та звернув увагу присутніх на те, що специфічний жаркий клімат є важким і для людей, і для рослин, зокрема, картоплі, яка перестає нормально вегетувати, якщо стовпчик термометра сягає вище за позначку +27 ⁰С.

– На Херсонщині ви не побачите величезних урожаїв картоплі. Ми кожен день воюємо за врожай цієї культури, працюємо над нею і поливаємо. Мета нашого демополя, на якому 30 червня було посаджено 76 сортів картоплі восьми селекційних компаній, знайти сорти придатні для вирощування на Півдні в другому, літньому оброті. Цей експеримент справжня дієва допомога, безцінний досвід для виробників Південного регіону, – сказав Сергій Рибалко.

Керівник господарства пообіцяв, що восени врожай картоплі буде викопано, визначено врожайність сортів, а отриманою інформацією господарство обов`язково поділиться з колегами.

Довідково:

Всеукраїнський День картоплі провели за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні та Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Україні. Спонсорську підтримку надали Pepsico Ukraine (ТМ Lay`s), Mondelez Ukraine (ТМ «Чіпси Люкс»), ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн», компанія «Фрегат». Партнером із проведення переговорної панелі виступило ТОВ «Агрістатіс».

ФГ «Аделаїда» засновано 1992 року. Обробляє 2700 га на території двох сільських рад Голопристанського району Херсонської області і 2800 га на території п`яти сільських рад у Новоград-Волинському районі Житомирської області. Господарство спеціалізується на вирощуванні озимої пшениці, жита, ріпаку, соняшнику, гірчиці, сої та кукурудзи. Вирощують також столові та чіпсові сорти картоплі, співпрацюють із численними підприємствами з переробки картоплі. Має статус насінницького господарства.

«Картопляний блокчейн» — розважально-навчальний квест із перевірки та поповнення знань у промисловому картоплярстві. Захід надав виробникам можливість продати свої знання партнерським В2В-компаніям і отримати за це картопляну криптовалюту.

Фріти — (з нідер. одна картоплинка фрі) криптовалюта хайп-проєкту, що існувала в номіналах 1, 5 і 10 фрітів.

Учасникам квесту було запропоновано самостійно провести презентації товарів В2В-компаній, відповісти на цікаві запитання, доповнити виступи колег. Згодом на аукціоні на зароблені фріти учасники заходу купували корисні в подальшій професійній роботі товари, послуги, гаджети тощо.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram