Звернути увагу на загрозу від колорадського жука закликала група румунських дослідників з університету Бабеш-Бойяї. Науковці б’ють на сполох через формування резистентності у шкідників до великої частини інсектицидів.

Вчені зазначили, що вже понад століття з колорадським жуком людство бореться за допомогою хімічного контролю. Дієвих альтернатив цьому методу на сьогодні не існує, а через формування стійкості шкідника, фермерам доводиться збільшувати кількість обробок. Зокрема, у Європі посіви картоплі вже обробляють інсектицидами 3-4 рази на рік.

Однак збільшення дозування, за твердженням науковців, має лише короткочасний ефект. До того ж воно у значній мірі сприяє розвитку резистентності. Зокрема, у США у колорадського жука вже давно розвинулась стійкість до піретроїдів. Відтоді основним методом боротьби зі шкідником стали неонікотиноїдні інсектициди. Це у свою чергу призвело до розвитку стійких популяцій.

Дослідники зазначили, що суто пестицидна стратегія нестійка в довгостроковій перспективі. До того ж вона збільшує ризик отруєння нецільовими організмами і забруднює навколишнє середовище. Однією з альтернатив називають комбінацію фізичного та біологічного контролю.

У першому випадку йдеться про механічне збирання жуків, наприклад, спеціальними всмоктувальними приладами (за типом порохотягів). У другому екстракти ботанічних інсектицидів, природні вороги та пасткові культури.

У цих випадках проблему вбачають у тому, що в Європі існує лише кілька природних антагоністів колорадського жука, та й то з недоведеною ефективністю в полі. Впровадження хижаків, окрім цього, має ряд суттєвих недоліків. Зокрема, невідомий їх вплив на глобальну екосистему, а їхнє виробництво в достатніх кількостях є дорогими.

NB: Правильна сівозміна, використання солом’яної мульчі та стійких сортів також допомагають у боротьбі з колорадським жуком. Проте ці методи лише сповільнюють зростання популяції шкідника, а не знищують його.

На сьогодні найефективнішу альтернативу інсектицидам румунські вчені бачать у методах редагування генів. Зокрема йдеться про соматичну гібридизацію, РНК-інтерференці. (RNAi) або CRISPR-Cas.

Зазначають також, що для ефективного протистояння колорадському жуку потрібно створити єдину системи статконтролю у всіх європейських країнах. Це дасть змогу правильно оцінити ситуацію з використанням пестицидів і точно контролювати ризик, пов’язаний з пестицидами.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram