Якщо ви хочете займатись горіховими садами у промислових масштабах вам потрібно добряче подумати, чи варто? Чи бачите ви кінцеву ціль і чи готові чекати від 6 до 12 років?

— Ви маєте розуміти кінцеву мету. Чітко розуміти. Адже ви не маєте права на помилку. Для того, аби зрозуміти чи правильно відбувається процес опилення пройде до 6 років. Якщо ви неправильно закладете садок. Зробите помилку. У вас пройде мінімум 1 рік на вирішення. Потім 5-6 років на узгодження процесів. Всього приблизно 12-14 років — цикл. Саме тому у вас немає часу на помилку. Запевняю вас потрібно закладати садок і йти перевіреним шляхом. Без суттєвих експериментів. Якщо ж ви здійсните помилки — то іноді їх вирішити буде неможливо. Потрібно буде брати і викорчовувати всі дерева і починати все заново, — говорить директор ТОВ «Алькор С» Сергій Капустін.

Тож, якщо ви таки вирішили займатись горіховим садом розкажемо вам важливі основи від експертів галузі.

Вибір правильної ділянки для саду

Ділянка має бути з покладами хорошого ґрунту (чорнозем 60 см), оскільки коренева система горіха дуже любить родючий ґрунт і не може повноцінно розвиватись у неродючих ґрунтах. Особливо остерігайтесь болотистих місцин чи місць з поверхневими покладами ґрунтових вод (це може призвести до гноїння кореневої системи горіха і його повного знищення).

 • Теплий помірний клімат. Ділянка без вітрів та протягів. Навіть враховуючи, що грецький горіх досить стійкий до морозів і може витримувати до -27 (-38!) градусів. Однак, він теплолюбний і надзвичайно боїться весняних і осінніх заморозків та протягів.
 • Сонце і у достатній кількості.
 • Також оцініть, які ділянки навколо вашої  чи є там шкідники (приміром, якщо поряд лісосмуга там часто водяться хрущі, а їхні личинки то справжня напасть для грецького горіха).

Отож, після того, як ви вибрали достатньо хорошу ділянку для саду підготуйте ґрунт.

Підготовка ґрунту

 • Дискування.
 • Глибока оранка землі (40-45 см).
 • Вирівнювання ділянки у разі потреби.
 • Розбийте ділянку за схемою 10Х10м.
 • Викопайте ями.
 • У кожну ямку насипте по 10 кг гною.
 • Підготуйте по 50 л води для кожного деревця (яку потрібно буде вилити одразу ж після посадки).

Підготовка саджанців та висадка

 • Кожен саджанець підрізати корінь до живої тканини та обмокнути у спеціальну сметаноподібну бовтанку (50/50 глина та коров’як).
 • Висадка.

Щеплення має бути на 1 см вище рівня ґрунту.У обов’язковому порядку поливаємо 50 л води біля кожного деревця. Ставимо біля нього достатньо міцний стовп/палицю 2-2,5 метри, до якої у подальшому будемо прив’язувати дерево та його гілки.

NB: Тільки правильна підв’язка. Без скручування гілок у пучок. Без того, щоб дерево пошкоджувалось/терлось у разі коливання від вітру.

— Весною ми маємо здійснити обрізку 30-40 см від щеплення та сформувати перший ярус дерева. Дуже важливо виділити правильно та залишити потрібні скелетні гілки на першому ярусі. Потім після формування другого ярусу та сформованого деревця ми маємо зрізати центральний провідник, аби на дерево потрапляло максимальна кількість сонця. Крім того, наголошу, що потрібно правильно вибрати кути формування для скелетних гілок для росту дерева, його розвитку, адже саме це першочергово вплине на плодючість, — зазначає головний агроном плодорозсадника “AMG KERNEL” (Молдова) Валентин Тофанчук.

*плодорозсадник “AMG KERNEL” має 7,5 тисяч га площ, із яких 800 га під грецьким горіхом. Повний замкнутий цикл виробництва. Зрошувальна система. Майстерня для щеплення рослин (300 тисяч щеплень щорічно). Усі сорти сертифіковані і мають екосертифікат європейської якості.

Полив

Важливо пам’ятати, що горіх потребує вологи. Тому, у разі, якщо у вашому регіоні менше 300-400 мл опадів на рік,  дерева потрібно поливати. Щоразу по 50 л води.

Якщо ж опадів більше за 800 мл на рік не потрібно.

У разі, коли ви не можете забезпечити своєчасний полив робити його частковим чи не стабільним не потрібно, дерево, на думку, експертів, само пристосується і буде знаходити собі поживу.

Якщо ж ви маєте можливості зробити сад на зрошенні то це надзвичайний плюс для плодючості дерев.

Добрива

Горіх дуже потребує постійного живлення/підгодівлі.

Тому щорічно ранньою весною і пізньою осінню дерева потрібно підживити азотні добрива 200-250 кг на га.

Боротьба зі шкідниками

Головні шкідники грецького горіха:

 • В’їдлива деревесниця.
 • Американський білий метелик.
 • Яблунева плодожерка.
 • Цикадка.

Ви повинні бути готовими до кожного шкідника.

Не завадить обприскування мідними препаратами перед початком розпускання бруньок. Температурний режим має бути вищим за +10 градусів. Потім повторити обприскування ще два рази.У період цвітіння акацій також потрібно обприскувати проти яблуневої плодожерки. І розставляти феромонні пастки.

Дуже важливо, аби шкідникам не було чим живитись тому міжряддя має бути чорним без бур’янів та інших рослин.

Заморозки — методи захисту

Найбільш загрозливі пізні весняні заморозки, які можуть призвести до суттєвих втрат і навіть до втрати усього урожаю.

Аби позбутись цих проблем потрібно:

 • Слідкувати за прогнозами погоди.
 • Бути готовим у період заморозків до цього.

Методами боротьби проти заморозків може бути:

 • Задимлення (тяжкий теплий дим).
 • Полив водою.

Секрет від ORCHARDRITE: або забудьте про заморозки

Нові сучасні методи (застосування спеціальних вітрових машин), які досить часто застосовують в США та інших країнах Європи/світу можуть скоро стати запорукою успішного вирощування грецького горіха і в Україні.

Компанія, яка уже більше 40 років працює над технологією міксування повітря, аби воно було максимально комфортне для рослин не перестає дивувати.

Адже там, де інші технології не справляються, вони як раз доречні. Саме тоді, коли наш клімат стає все більш не стійким до коливань температури вітряні машини (що працюють в автоматичному режимі) забезпечують неможливість переохолодження рослин (і навіть гарантовано не допускають зниження температури менше +2 градусів).

Як це працює ви можете побачити на відео:

Особливість у тому, що вітряна машина/вітряк піднімає холодне повітря з землі, змішує його з більш теплим у верхніх шарах і поширює на відстань до 7 га (при -2, -3 градусах у нормальних умовах) та до 5 га (при -4, -5 градусів у нормальних умовах).

Використовуються весною, а також взимку при дуже низьких температурах. Та восени, аби висушити фрукти перед збором урожаю і для того, аби уникнути псування плодів.

Вітряк не становить загрози ні для рослин, ні для людини. Працює на пропані (оскільки це забезпечує максимальну автономність). Має автоматизоване управління і виводить усі показники на спеціальний комп’ютер. Сервісне обслуговування раз на рік.

Тобто, якщо ви поставите у себе на полі певну кількість цих вітряних машин (кількість залежить від площі саду) ви повністю убезпечите себе від будь-яких заморозків.Такі вітряки застосовують і для яблуневих садів у Марокко, і для мандаринових садів у Іспанії, і для найдорожчих виноградників у Італії.

Сподіваємось, що наступного року і в Україні у одному із господарств будуть встановлені такі вітряні машини. Єдиним мінусом їх робити є їх достатньо висока вартість (від 52 до 62 тисяч доларів за одну установку). Однак, якщо враховувати, що ваш урожай фактично буде застрахований від перепадів температур на 99% і ні у якому випадку не буде пошкоджений морозом  то, можливо, це вже й не така висока вартість.

Підготувала Ірина Прохорчук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram