Процес перетворення Держгеокадастру на сервісно орієнтовану службу вже розпочався. Основна мета реформування головного земельного органу країни у тому, щоб відійти від створення бар’єрів, зайвої регуляції та перешкод громадянам і суб’єктам господарювання у земельних питаннях, зокрема, у процесі оформлення земельної ділянки. Про це повідомив перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко під час прес-конференції щодо земельної реформи в Україні в Укрінформі.

Орган, який працює за гроші платників податків, не повинен створювати перешкоди цим же платникам податків у реалізації їхніх законних прав. Від цього потрібно відходити. Земельне відомство має допомагати громадянам і суб’єктам господарювання. У результаті перетворення, деякі функції Держгеокадастру просто відімруть, деякі залишаться і в їх здійсненні ми хочемо змінити підходи, — сказав Анатолій Мірошниченко.

Зазначимо, що наразі не йдеться про зміну назви органу чи інші формальності. Основний акцент змін на дерегуляції. Зокрема, планують скасувати державну експертизу землевпорядної документації, через яку часто процес формування та реєстрації ділянки суттєво затягувався. Серед змін також – скасування процедури погодження проєктів землеустрою щодо відведення ділянки Держгеокадастром. Скасувати хочуть і  авторський нагляд за виконанням проєктів землеустрою, адже на практиці він майже не здійснювався.

За словами Анатолія Мірошниченка, велика роль у реалізації перетворення відомства належить законопроєкту №2194, який зараз перебуває на розгляді у Верховній Раді. Саме він передбачає відмову від державної землевпорядної експертизи, звуження сфери застосування погоджень документації із землеустрою і в цілому дерегуляцію діяльності із проведення землевпорядних робіт.

Також законопроєкт № 2194 передбачає впровадження пілотного проєкту щодо надання сертифікованим інженерам-землевпорядникам можливості вносити до кадастру земельні ділянки.

— Ми на нього покладаємо великі зусилля, — зазначив пан Мірошниченко. — У мене немає сумнів, що у разі правильної реалізації пілотного проєкту, ми зможемо передати на аутсорс частину цієї функції. З іншого боку — підвищується значення процедури оскарження рішень та дій реєстраторів. На сьогодні, теоретично, законодавство цю процедуру передбачає, але повною мірою вона не працює. Тому ми займаємось тим, щоб оскарження нормально запрацювало.

Марія Лісович

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram