Боротьба з бур’янами при no-till — що варто знати

Редакція GrowHow.in.ua  2023-01-26
У господарствах, де практикують no-till, кількість бур’янів стає меншою, ніж там, де продовжують інтенсивний механічний обробіток ґрунту. Про це GrowHow розповів кандидат с.-г. наук, доцент кафедри землеробства та гербології НУБіП Микола Косолап.

Науковець зазначив, що ймовірніть різкого неконтрольованого збільшення забур’яненості посівів при відмові від механічного обробітку ґрунту була першою проблемою для спеціалістів. Ті ж, хто підійшов до впровадження нульової системи обробітку ґрунту грамотно, успішно її подолали.

Важливу роль у боротьбі з небажаними рослинами при no-till відіграють покривні культури. Як зауважив фахівець, ґрунт без рослин не формується, а деградує. Саме тому в природі він весь час чимось покритий.

— Щоб не було на полі бур’янів, потрібно висівати після основних проміжні покривні культури. При цьому, чим довше на полі ростуть рослини, тим більше СО2 поглинається з атмосфери на утворення органічної маси. Вона, у свою чергу, служить поживою мікроорганізмам, що перероблять її на гумус, — розповів Микола Косолап. — У традиційній системі землеробства — зібрали пшеницю в середині літа, і до зими борються з бур’янами механічними заходами. В природі такого ніде не спостерігається, там ґрунт розпушують корінці рослин. Покривні культури якраз призначені для цього.

Найновіші наукові дані і досвід виробничників свідчать, що краще практикувати використання сумішей, а не формувати одновидові покривні посіви. У природі ніколи не висівається тільки одна рослина на ділянці, тому при no-till прийнято висівати суміш як мінімум до 9 культур. Головне завдання цього — закрити поверхню ґрунту від прямого сонця, відповідно від сильного нагрівання.

— У кожної системи землеробства є свої позитивні та негативні сторони. Щоб займатися no-till, потрібно більше знати. Тут помилки не можна виправити механічним обробітком. Треба знати, яка культура росте на полі, яка в неї коренева система, як розвивається. Далі — які проміжні культури сіяти. Не підходить для всіх один і той же варіант. Коли потрібно розпушити ґрунт — один підхід. Якщо накопичити азот — треба сіяти бобові культури, які самі накопичують його. Вимагається набагато більше знань, — зазначив Микола Косолап.

Фахівець додав, що технологією нульового обробітку можуть бути задоволені не усі. Близько третини господарств за 2-3 роки відмовляються від неї і знову починають орати. До того ж, є фінансовий бік: наприклад, сівалка для no-till коштує €50 тис.; сучасний комбайн із розкидачем, який подрібнює рослину — €250 тис. Тому для ефективного використання технології доведеться витратити більше грошей на знаряддя для виробництва.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram