15.1 C
Kyiv
Четвер, 8 Червня, 2023

«КОМПАНІЯ ДЕКАРТ»: через війну до мрії

Українська сільгосптехніка на експорт? Якби не танки на харківській окружній, де був зведений цех площею 4000 м2 для розміщення виробничих потужностей, не масовані атаки, що зачепили цех і офіс, а також об’єкти критичної інфраструктури поблизу, то вже цієї весни не тільки вітчизняними полями, а й за кордоном ходили б агрегати під торговою маркою DEKART. Саме такою була і залишається амбітна ідея вітчизняних машинобудівників. Минулоріч втіленню їх планів перешкодила повномасштабна війна, але після перемоги, впевнений керівник проєкту DEKART Едуард Чудопалов, новий вітчизняний виробник сільгосптехніки заявить про себе на повний голос. Нині ж у непростих умовах війни майбутні машинобудівники готують ґрунт для розквіту і відбудови країни, ні на мить не сумніваючись, що їх мрію вдасться втілити. І не деінде, як на обстріляній, зрешеченій ворогом Україні.
Ідея, що через війну не стала реальністю

Експортом найсучаснішої сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва Едуард Чудопалов займається вже багато років. Географія експорту дуже широка: Азія, Африка, Європа, Америка, Канада. Він із захопленням розповідає про наших інженерів-конструкторів, котрі створюють цікаві технічні новинки, що сміливо конкурують із машинами знаних брендів. Багато років досвідчений керівник очолював підрозділи із експорту техніки у провідних машинобудівних підприємствах України, вивчаючи та аналізуючи міжнародні ринки, нащупував актуальні тренди і можливості їх втілення, представляючи водночас найсучасніші українські агрегати зарубіжним фермерам. За роки роботи переконався, що якісні вітчизняні машини можуть користуватися попитом у сільгоспвиробників, котрі мають змогу працювати на кращих світових зразках аграрної техніки.

Представляти на зовнішніх ринках — одна справа, ще цікавіше створювати самому. Тому над пропозицією розпочати роботу над створенням нового підприємства із виробництва сільськогосподарського обладнання Едуард Чудопалов зацікавився одразу. Після розгляду, обговорення і домовленостей взявся активно реалізовувати проєкт.

— На початок 2022 року вже було розроблено декілька тестових зразків, зокрема дискову борону та глибокорозпушувач. До 34-ї Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2022», де мала відбутися велика прем’єра нового вітчизняного виробника під торговою маркою DEKART, готували шість одиниць техніки, — пригадує директор ТзОВ «КОМПАНІЯ ДЕКАРТ» Едуард Чудопалов. — Так новий потужний виробник сільгосптехніки планував увійти на ринок. Залишалося тільки наповнити приміщення підібраним обладнанням, але не все так вийшло, як гадалося і хотілося. 24-го лютого почалася повномасштабна війна.

Той сірий лютневий ранок запам’ятався назавжди. Здавалося, він тривав вічність. У перші дні, коли відкрита агресія виливалася на українські міста та села шквальним вогнем — вже без  завуальованих «зелених чоловічків», із офіційним перетином кордонів чужою армією, Україна ніби прокинулася зі сну. Пробудження було болючим.

— Перші дні були, звичайно, жахливі, як і у всієї країни. Ми десь у підсвідомості думали про війну, але наш мозок собі не дозволяв доходити до того, що цей напад здійсниться. Початок великої війни був для нас шоком. Рідні, друзі, колеги набирали один одного, підтримували, ми запитували у своїх співробітників, чи є їм куди їхати — всі, хто планував і зміг виїхати, залишили небезпечні місця. Виробництво опинилося на лінії зіткнення. Першого ж дня неподалік вже були російські танки, їх потім трошки відтіснили, але все одно все було дуже близько. Моя сім’я на той час перебувала в Гостомелі, а Гостомель, як відомо, зустрів найжорстокіші бої практично першим. Ми мали надію, що це не надовго, але через 9 днів пекла ми виїхали в Тернопіль.

Залишилися корисними і продовжили свою справу

Рідні місця довелося залишити, щоб вберегти головну цінність — людей. Важко було дивитися і слухати про захоплення територій, обстріли і знищення міст та геноцид, принесений на нашу землю сусідом-ворогом. Розпач і ненависть охоплювали серця, але люди не зламалися — вірили й вірять, що настане день нашої святої Перемоги, коли потрібно буде відроджувати Україну, і мріють про повернення додому — у них там багато роботи.

—  Звичайно відразу після переїзду на Тернопільщину ми активно включилися в усі напрямки волонтерської роботи — допомагали військовим, готували їжу, плели сітки, робили все, що могли і що було потрібно. Але перше, що ми зробили — чоловіки зареєструвалися у військкомати для того, щоб на нас можна було розраховувати.

Водночас, було прийняте рішення навіть під час війни не відкладати розвиток напрямку сільгосптехніки, однак поки що не з продукцією власного виробництва. Для того, щоб компанія напрацьовувала клієнтську базу та почала працювати під брендом DEKART на українському ринку, вирішили зайнятися дистрибуцією. На початку року Едуард Чудопалов зробив огляд ринку світових виробників сільгосптехніки, щоб агрегати обраної марки завезти в Україну та представити агровиробникам якісну та надійну сільгосптехніку. Керувалися тим, що вітчизняні виробники, які потрапили під прес війни, як і вони, не зможуть виробляти достатньо сільгосптехніки і задовольнити попит аграріїв.

— Вибрали для співпраці сучасний завод із виробництва сільгосптехніки в Туреччині — торгову марку TOSCANO. Серед асортименту компанії обрали агрегати, що можуть бути цікаві для нашого ринку. Закупили достатньо багато цієї техніки, орендували майданчик у Тернополі, зробили там пересуваний офіс і представили лінійку, яку ми збиралися виробляти. Це дискові машини, глибокорозпушувачі, передпосівні культиватори, міжрядні пружинні культиватори, пневматичні сівалки та котки інше.

Так «КОМПАНІЯ ДЕКАРТ» стала офіційним дистриб’ютором турецького виробника сільгосптехніки під торговою маркою TOSCANO в Україні.

— На сьогодні дуже потужно займаємося дистрибуцією і розуміємо, що нині наші сільгоспвиробники не дуже дивляться на закупівлю нової техніки. Наприклад, клієнт, який замовив запчастини на сівалку TOSCANO, господарює у Сумській області на кордоні з рф. Він розповідав, як там працюється: і підриви тракторів були, і постріли з-за кордону в автобуси — вони кожен день як на пороховій бочці, але працювати треба, техніку ремонтувати треба.

У такій ситуації люди не думають про те, щоб оновити машинно-тракторний парк і почати новий розвиток. Навіть те, що вони працюють на межі, під обстрілами, за кількадесят кілометрів від ворога — це вже великий подвиг. За таких обставин фермери вкладаються максимум у ремонт або в підтримання у робочому стані наявних агрегатів. Розрахунок на те, що попит на нову техніку не буде спадати, на жаль, не виправдався — більше запитують вживані машини. І це закономірно, адже українські аграрії дуже потерпають від війни: ціни на вирощений минулоріч урожай значно нижчий, ніж вони розраховували, та й не все, що вдалося зібрати, можна продати.

— Не зважаючи на це, маємо продажі, активно співпрацюємо із заводом-виробником. До нас активно звертаються як нові клієнти, так і ті, які раніше купували техніку TOSCANO на вітчизняному ринку. Таким чином задовольняємо попит у запчастинах і продаємо техніку TOSCANO українським сільгоспвиробникам — тримаємо мінімально можливі ціни на техніку. Географія продажів — вся Україна — дає нам надію, що рухаємося у правильному та перспективному напрямку для того, щоб у найближчому майбутньому відновити потужності і почати власне виробництво та здійснити свою мрію.  

Експорт вітчизняної продукції набуває нового змісту

Експортувати продукцію — завжди вигідно і корисно для держави. Економіка країни, яка продає на експорт, а ще краще – вироблене із доданою вартістю, міцнішає. Саме тому багато років поспіль Едуард Чудопалов із колегами працював над зміцненням експортного потенціалу України, і нині, попри все, продовжує це робити.

— Після Перемоги для України найважливішим напрямком буде експорт продукції. І що більше товарів із великою доданою вартістю ми зможемо реалізувати закордонним партнерам, тим краще для України. Минулого року бренд DEKART як виробник презентував себе на провідній польській сільськогосподарській виставці під відкритим небом — AgroShow-2022, яка відбулась у Беднарах з 23 по 25 вересня. Ми побачили, що за кордоном все йде так, як було раніше, незважаючи на війну в нас.  І я ще раз переконався, що виробник сільськогосподарської техніки того напрямку, яким ми займаємося, повинен розвивати продажі не тільки на внутрішньому ринку, але так само і на експортних. У наш нелегкий час це була б велика підтримка як самому машинобудівному підприємству, так і загалом країні. Оскільки внутрішній ринок сільгосппродажів зараз у стані стагнації, то розвиваючи експорт, виробники змогли б зайняти людей не скорочуючи виробництва. Розмовляючи з дилерами європейських країн, я ще раз впевнився, що навіть в цей час можна постачати техніку українського виробництва за кордон — особливо, коли вона європейської якості.

Чим же може бути цікава українська сільгосптехніка і для яких країн? Судячи з досвіду, який Едуард Чудопалов набув у попередні роки, деякі вітчизняні підприємства здатні виробляти кращу за своїми якостями та властивостями техніку для аграрної галузі, ніж пропонують фермерам європейські або американські  виробники.

— Однією з переваг є виробництво техніки яка менше або зовсім не обслуговується. Ми знаємо, що зазвичай причіпна техніка потребує щоденного обслуговування. Після кожного виконаного завдання оператор приділяє час, щоб зробити огляд, змащування, технічне обслуговування своєї техніки. То ж напрям «техніка без обслуговування» був і залишається дуже перспективним, такі машини користуються попитом на експортних ринках.

Споживачі побачили перевагу техніки, яку не потрібно весь час змащувати, підтягувати, обслуговувати. Процес виглядає так: попрацював, помив — поставив до наступного разу. Останнім часом практично всі провідні виробники почали приділяти велику увагу цьому напрямку. Для того, щоб не пасти задніх, українські науковці, конструктори, технологи повинні слідкувати за розробками, новинками, розвивати найкращі ідеї і втілювати їх у вітчизняній сільгосптехніці.

— Україна, — вважає Едуард Чудопалов, — має дуже великий досвід у цій сфері. Висококваліфіковані вітчизняні спеціалісти ефективно розробляють агрегати для роботи в полі навіть під час війни. Вітчизняне сільськогосподарське машинобудування — перспективна галузь, яка цілком здатна зайняти відповідну нішу в експорті. Тому місце України — у сфері світової торгівлі найсучаснішою агротехнікою. Вітчизняні виробники можуть задовольняти попит і потреби будь-якого ринку: і Європи, і Америки, і Австралії — у всіх куточках світу, де потрібні інноваційні сільськогосподарські машини. Зараз українські якісні і презентабельні дискові борони, глибокорозпушувачі, передпосівні культиватори, міжрядні пружинні культиватори та інша техніка викликають інтерес у людей. Якщо вони зможуть принести більше користі ніж ті, які є сьогодні на ринку, то, звичайно, потенційні споживачі нададуть їм перевагу. Думаю, що в цьому плані майбутнє України дуже перспективне, хоча і конкуренція висока: сьогодні на ринку працюють дуже відомі світові виробники сільськогосподарської техніки, які мають величезні потужності. Для того, щоб наздогнати їх, нам потрібен час, але я впевнений, що наша вітчизняна техніка буде підкоряти світові ринки.

«Чого навчила нас війна»?

Віриться, що і бренд DEKART, ідея створення якого зародилася незадовго до повномасштабної війни, і «КОМПАНІЯ ДЕКАРТ», створена вже у 2023-му, після року воєнних страхіть, що випали на долю українців, матимуть велике майбутнє і славну історію. Бо хто може бути міцнішим за людей, котрі не опустили рук, продовжили у працювати в дистрибуції, хоча їм дуже хотілося виробляти свою сільськогосподарську техніку?

— Цей напрям був розроблений, і ми обов’язково втілимо нашу мрію. Водночас розуміємо обставини, і сьогодні бачимо позитив у напрацюванні клієнтської бази. Поступ — крок за кроком — корисний як для нас, так і для сільгоспвиробників, яким можемо запропонувати якісну техніку, котру вони можуть випробувати. Ми можемо пишатися тим, що робимо для розвитку бізнесу і Перемоги.

Чого навчила їх війна? Ще більше любити своїх рідних, країну, у якій живемо і яку без сумніву відбудуємо, цінувати кожну хвилину життя. За цей час наш народ побачив, наскільки нестабільний світ, зрозумів, поруч з якими нелюдами нам випало географічно жити. Нині кожен з нас по-своєму дбає про нашу державну та економічну незалежність, свободу та мир.

— Коли закінчиться це пекло, зважаючи на пережитий біль та непоправні втрати, котрих ми зазнали і зазнаємо, кожен з нас  більше уваги приділятиме найдорожчим людям. Тому, на моє глибоке переконання, зростатиме цінність якісних речей, в тому числі й інноваційних технологічних агрегатів, які виробляють як вітчизняні, так і європейські чи світові лідери сільськогосподарського машинобудування. Завдяки тому, що високоякісна технологічна і універсальна техніка буде залишати нам більше вільного часу, кожен з нас матиме можливість більше спілкуватися із рідними, з сім’єю… Це головне. Дивлячись на все, що з нами зараз коїться, і все, що ми вже пройшли, ми також зрозуміли, що рівень життя після війни повинен підвищуватися. А сьогодні ми віримо, більше того — переконані і хочемо наголосити на тому, щоб люди не опускали руки, дивилися вперед. Війна закінчиться перемогою і розквітом нашої держави. Інакше бути не може!

Галина ШЕПЕЛЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram