Владислав Болоховський, генеральний директор ГК БТУ-ЦЕНТР: «Наближаємо перемогу разом!»

Ще вчора українські сільгоспвиробники готувалися закладати зерно у ріллю, а сьогодні — повномасштабна війна, розірвані ланцюжки постачання, непевність та безнадія. Але як не сіяти? На голови українців звалилася війна — ще голоду не вистачало… Поки  зарубіжні партнери не знали, як співпрацювати з українськими фермерами в нових умовах, в БТУ-Центрі, оговтавшись за два-три дні, вже планували, яким чином перебудувати роботу і максимально забезпечити сільгоспвиробників найнеобхіднішими біопрепаратами. У серці України — на Вінниччині  — додали темпу, щоб подарувати вітчизняним фермерам надію. Про це — наша розмова із генеральним директором БТУ-ЦЕНТР, кандидатом сільськогосподарських наук Владиславом Болоховським у рамках редакційного спецпроєкту «Єдиним фронтом до Перемоги».
Владислав Болоховський, генеральний директор групи компаній БТУ-ЦЕНТР, канд. с.-г. наук

Активізувалися на всіх фронтах

Владиславе Вікторовичу, як команді БТУ-ЦЕНТРУ вже в перші дні вдалося сконцентруватися на головному? І що, власне, було головним?

— Це була нова реальність, яка, як ми всі до останнього сподівалися, таки не настане. Після 24 лютого ми не тільки продовжили, а й збільшили виробництво мікробних препаратів, адже їх постачання з-за кордону значно ускладнилося, то ж запит від аграріїв зріс. Також ми мали подбати про своїх співробітників, які працювали по всій Україні і деякі з них опинилися під загрозою окупації, допомогти фронту, продовжити, в тому числі й в інформаційному руслі, співпрацю з міжнародними партнерами, щоб не тільки виконати свої експортні зобов’язання, а й донести до світової спільноти правду про війну в Україні і ситуацію в аграрному секторі. Наше коло моральної відповідальності як вітчизняного виробника значно розширилося, і ми щасливі, що нам все вдалося, на черзі — наша спільна перемога над сусідом-терористом.

Колектив БТУ-ЦЕНТР

— Найбільший виклик того періоду — безпека людей?

—  Так, це дуже важливо. Упродовж усього періоду повномасштабної війни компанія активно допомагає евакуювати людей із небезпечних територій. Своїх працівників — у першу чергу. Оскільки в БТУ-ЦЕНТРі не просто виробляють і продають продукти для агросектора, а ми консультуємо, то в нас дуже широка власна мережа консультантів майже в усіх регіонах України, зокрема на Сході. Дуже важко тоді було вирвати їх з-під масованих обстрілів та з окупації… Ми всією командою вболівали за те, щоб наші колеги змогли виїхати з дітками. Це, знаєте, вже навіть не про роботу, а про сім’ю БТУ-ЦЕНТР. Зараз, на щастя, всі вони у відносній безпеці, але є співробітники, які залишилися без дому. Компанія реалізує дуже багато гуманітарних ініціатив: ми надаємо потужну матеріальну підтримку ЗСУ та силам ТРО, передаємо тепловізори, дрони, прилади нічного бачення, навіть автомобілі. Підтримуємо також і своїх колег, які захищають Батьківщину в лавах ЗСУ та Територіальної оборони своїх міст. Надаємо допомогу переселенським таборам, гуманітарним центрам. Дуже активно допомагаємо, бо ми українці і робимо це для українців. Але не забуваємо і про агросектор: увесь цей час колектив злагоджено працює, забезпечуючи сільгоспвиробників мікродобривами.

— Владиславе Вікторовичу, Ви особисто теж залишалися на робочому місці?

— Весь цей час я перебував на Вінниччині, в Ладижині, де розташовані наші виробничі потужності. Ми не зупиняли виробництво ні на один день. Звісно, були сезонні коригування, але всі свої зобов’язання — як довоєнні, так і воєнні ми виконали, постачаючи продукцію у тому ж обсязі, що й раніше. Більш того, коли наші аграрії мали проблеми із завезенням від інших виробників вже законтрактованих мікродобрив, БТУ-ЦЕНТР, відгукуючись на потреби ринку, наростив виробництво органо-мінеральних продуктів власної марки Хелпрост®, щоб сільгоспвиробники мали змогу дати ефективне стартове живлення.

— Нині, коли ринок більш-менш запрацював, найболючіша тема для аграріїв — ціни…

— Так, це правда. Але БТУ-ЦЕНТР, я б сказав, дуже нетипова компанія у цьому плані. Ми не змінювали ціни. Не так багато компаній можуть цим похвалитися, але це наша принципова позиція — не збільшувати ціну після того, як почалися повномасштабні військові дії. Також ми зробили безкоштовну доставку, сформували гнучкі умови оплати для наших сільгоспвиробників. А тим, українським  аграріям, які дуже постраждали під час війни і найбільше потребують підтримки, надаємо наші препарати взагалі безкоштовно.

Жива земля — для поколінь

— Біопрепарати дуже активно використовуються, зокрема в органічному вирощуванні культур. Що зараз відбувається у сфері органічного вирощування?

—  Боляче розуміти, що органічний сегмент дуже потерпає від війни. За даними опитування, проведеного ГО «Органічна Україна» у березні 2022 року, майже третина операторів призупинила діяльність, ще приблизно стільки ж працюють частково, деякі з них своєю продукцією підтримують ЗСУ та населення, і лише 70% виробників стабільно вирощують продукцію. Саме тому компанія БТУ-ЦЕНТР долучилася до Грантової програми «Підтримка органічного сектору в Україні», ініційованої обʼєднанням «Органічна ініціатива», та надала благодійну допомогу органічним виробникам — 100 комплектів із 4 біопрепаратів для живлення та захисту рослин. Загальна сума допомоги становить понад 1 млн грн і розрахована на 1500 гектарів.

Але нині, окрім органічного землеробства, особливої актуальності набувають й інші проблеми, і це теж напряму пов’язано із війною. Найперше — урожайність культур, на яку у воєнний час напряму впливає нинішня скрута із повноцінним живленням. І, звичайно ж, якість ґрунтів, про яку в Україні не так багато замислювалися раніше, а зараз і поготів. А тим часом частка деградованих ґрунтів ще до війни становила в Україні 25% земної поверхні. І ця частка зростає. Якщо така тенденція продовжиться, то до 2050 р. їх стане 90%. Тому ми активно пропагуємо не тільки органічне, а біологізоване землеробство. Що це означає? Поєднання хімічних та біологічних препаратів. Ми завжди говоримо, що це шлях до розумного землеробства, інтегрованого, коли найкращі перевірені на практиці біотехнології вкраплюються в традиційні схеми землеробства. Головне, що біологічні препарати нинішніх поколінь не лише дбають про здорову екосистему, зменшуючи хімічне навантаження, але й забезпечують прирости урожайності, успішно конкуруючи у цьому з  найбільшими хімічними виробниками.

— Владиславе Вікторовичу, чи правильно я зрозуміла: коли йдеться про біологічні препарати, то мається на увазі не лише здоров’я землі та людей, але й економіка?

— Так. Розумне землеробство — це поєднання біологічного з інтенсивним. Це не різні, а абсолютно поєднувані речі. Наприклад, у зв’язку із значним подорожчанням добрив ми маємо раціонально підходити до стартового живлення, то ж нині світовий тренд — пошук технологій, які дозволяють зменшити внесення добрив без втрати урожайності. Тому наше круте рішення — PK-мобілізатор Граундфікс зараз як ніколи на часі. Продукт, найперше, підвищує рівень засвоєння NPK, покращуючи додаткове живлення. Одночасно мікроорганізми, які є в його складі, переводять фосфор та калій (забираючи його із ґрунту) та азот (який фіксують із повітря), у доступні для рослини форми. Граундфікс справді дозволяє зекономити до 20% внесених добрив без втрати урожайності культур і навіть зібрати більше. Середні прирости урожайності культур коливаються від 0,15 т/га — ріпаку, до 0,47 т/га — кукурудзи. Орієнтовно на 0,21-0,28 т/га зростає урожайність соняшника, сої та зернових. На деяких кукурудзяних полях, застосовуючи PK-мобілізатор Граундфікс, господарі отримали понад 1 т/га приросту урожайності. Наші агрономи порадять, як його краще вносити у кожному конкретному випадку, але підсумую коротко: цей продукт — перший у переліку актуальних для внесення під посів озимих культур.

Світ єднається навколо України

— Пане Владиславе, БТУ-ЦЕНТР працює не тільки на внутрішньому ринку, а й експортує свою екологічну продукцію у 12 країн світу. Чи вдалося, забезпечуючи українських аграріїв у значно більших, ніж раніше, обсягах, зберегти експортну складову? І чи розуміють партнери компанії, що зараз відбувається в Україні і в нашому агросекторі зокрема?

— Хоч ці дві теми тісно пов’язані, дозвольте розділити це запитання на два. Найперше, щодо експорту. Так, ми виконали всі свої зобов’язання перед зарубіжними партнерами і реноме компанії тільки зміцніло. Більше того, в певний момент, коли була така потреба, частину наших потужностей, переобладнали для потреб фронту — варили тушонку для наших військових. Все робилося для того, щоб допомогти. Окремо був проєкт, в якому ми об’єдналися із МХП, де залишалося багато курятини. Через складності з логістикою виробник не мав змоги довозити її на далекі відстані. То ж ми розвозили цю продукцію нашим спецтранспортом з холодильниками у місця, де на неї дуже чекали. Це наша історія — про співпрацю, партнерство, переробку, фронт, переселенців, тероборону… Ми не приховуємо цих фактів, навпаки, розповідаємо про них нашим партнерам, і вони розуміють, що це правильно і відповідно до потреб країни.

З іншого боку, за кордоном, на нашу думку, дуже мало знають про кризу, яка підкосила українське агровиробництво. Щоб світ отримав достовірну інформацію, у квітні БТУ-ЦЕНТР ініціював важливий міжнародний проєкт. Разом з англійським виданням New AG International ми підготували комплексний матеріал про стан українського АПК під час війни. Отримавши 11 коментарів від різних учасників аграрного ринку — Міністерства аграрної політики та продовольства України, найбільших холдингів, асоціацій та агрокомпаній із Чернігівщини, Харківщини, Одещини та Київщини, ми розповіли світові про реалії українського агробізнесу. Ця стаття — можливість привернути увагу аграріїв зі всього світу до проблем України та ще раз відкрити очі на наслідки варварської війни росії проти нашої держави. Журнал читають у 150 країнах двома мовами. Це нерекламний контент, це наша соціальна місія, і ми її виконали!

— Ви гордитеся тим, що вдалося зробити?

— Найбільше я горджуся нашими людьми, їх активністю, готовністю працювати 24/7 на всіх фронтах — до перемоги. Уявіть собі, один наш колега, мікробіолог, який поміняв мікроскоп на зброю і захищає країну в лавах ЗСУ, навіть з передової підтримує БТУ-Центр консультаціями та експертизою! Весь колектив: і ті, хто залишився на місцях, і ті, кому довелося змінити місце проживання, міцно згуртувалися і ефективно працюють як на  виробництві, так і в гуманітарних проєктах. Звичайно, нелегко виконувати наші внутрішні та міжнародні контракти, нарощувати виробництво, бо цього потребують вітчизняні сільгоспвиробники і допомагати фронту та людям. Але в країні війна — на фронті ще важче. Ми ні на що не проміняємо цю нелегку дорогу до ПЕРЕМОГИ!   

Галина Шепель

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram