Щороку фермери постають перед новими викликами: погодні катаклізми, регуляторні нововведення та пошук фінансів. А тому все більше агровиробників прагнуть досягти не рекордної врожайності, в яку часто доводиться інвестувати колосальні ресурси, а при оптимальних витратах досягти рентабельності вирощування. Водночас постає питання: які елементи технології є ключовими? Що можна мінімізувати, а без чого — не обійтись?
Саме на ці питання ми спробуємо дати відповідь у цьому сезоні у реальному польовому проєкті, організованому онлайн-виданням GrowHow.in.ua • Як вирощувати спільно з компанією БТУ-ЦЕНТР — «Фермерська соя: чистий потенціал і рентабельність».


NB: «Фермерська соя: чистий потенціал і рентабельність» — це проєкт про вирощування сої у реальних виробничих умовах, без прикрас та ретуші: тільки реальні умови, ключові та найефективніші елементи технології з виваженими витратами.

Поля, на яких закладено дослід

Раціональний підхід

Наш польовий дослід закладено на полях у Київській області, недалеко від Баришівки. Загальна площа посівів 140 гектарів.

Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР, та Віталій Тернопільський, фермер

— Ґрунти в нас не чорноземні, а сірі, дещо глинисті, загалом — не супер родючі. На цьому полі ми вирішили у поточному році спробувати показати, як можна отримати урожай при мінімумі затрат із застосуванням українських мікробіологічних продуктів, — розповів Віталій Тернопільський, фермер, на землях якого ми закладаємо дослід.

На полях висіяли середньостиглий сорт сої, канадської селекції. Посів здійснювали 12-14 травня. Це оптимальні строки для півночі Київської області.

На полях господарства висівали середньоранню сою, у нормі 500 тис. насінин на гектар

Віталій на цих землях господарює вже чотири роки поспіль. Зізнається, коли починав землі були не в найкращому стані.

— У перший рік ми провели дискування поля та висіяли сою, щоб «почистити» поле від бур’янів, застосовуючи ефективні гербіциди. Після сої вирощували озиму пшеницю. Після пшениці — кукурудзу. Під кукурудзу ми провели глибоке розпушення, внесли необхідні основні добрива, зокрема фосфор і калій із запасом, адже вони не одразу повністю стають доступними для рослин. По листу вносили сірку, цинк та інші необхідні мікроелементи, — розповідає фермер.

Такий підхід в непростих умовах минулого року дозволив зібрати кукурудзу з врожайністю 6,5-7 т/га вже у заліковій вазі. Цього року фермер до сої обирає також раціональний підхід.

— У цьому році ми тут сіємо сою, під яку не вносили жодного удобрення, — зазначає Віталій Тернопільський. — Згідно з нашою технологією вирощування, всі необхідні елементи ми вносили заздалегідь, у попередні роки й під попередника. Адже соя — це бобова культура, яка здатна самостійно забезпечити свої потреби в азотному живленні. Тому ми й вирішили проекспериментувати та посіяти нашу сою без внесення додаткових добрив, але із застосуванням елементів технології, зокрема інокуляції, які допоможуть рослинам отримати необхідне азотне живлення і сформувати достатній рівень врожайності. Найперше для того, щоб отримати прибуток.

Інокуляція насіння сої гарантована прибавка врожайності

На думку фермера, для беззбиткового рівня вирощування сої в цьому році забезпеченість елементами, необхідними для її росту та розвитку достатні. Проблемним є вміст азоту, однак саме цю нестачу азоту і намагатимуться компенсувати застосуванням інокулянту компанії БТУ-ЦЕНТР.

NB: Інокуляція — це обробка насіння сої препаратами, які містять спеціальні ризобактерії. Останні сприяють азотфіксації завдяки утворенню на коренях сої спеціальних бульбочок.

Спільно з агрономами компанії БТУ-ЦЕНТР було закладено три дослідні ділянки із застосуванням різних інокулянтів: Різолайн® з біопротектором Різосейв®, Біоінокулянт-БТУ® та Андеріз®.

Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР

— На сьогодні компанія БТУ-ЦЕНТР надала цьому господарству три різних інокулянти, хоча у своєму портфоліо ми маємо їх п’ять. Наші інокулянти є у двох препаративних формах — рідка та торф’яна, — розповів Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР. — Зокрема, в цьому господарстві ми будемо застосовувати інокулянт, до складу якого входять чотири види бактерій, Різолайн® з біопротектором Різосейв®. Крім того, його відмінною особливістю є можливість завчасного обробітку насіння — за 5-7 днів до посіву. Другий інокулянт відомий вже більш як 10 років на ринку — Біоінокулянт-БТУ®-т, який можна відразу засипати у сівалку, та наш новий препарат Андеріз®-т.

NB: Інокулянт Різолайн® — перший український інокулянт, який визнано в ЄС, зокрема інститутом FiBL.

Рекомендована норма застосування інокулянту Різолайн® становить 2-3 л/т посівного матеріалу. При цьому протектор Різосейв® застосовується у нормі 1 л/т.

Андеріз®, який не так давно став доступним українським агровиробникам, застосовується у нормі 2-3 л/т насіння. До складу цього інокулянту входить фосформобілізуючий гриб: Penicillium bilaі, який в умовах дефіциту вологи сприяє кращому живленню рослин, зокрема забезпечення доступними формами фосфору.

NB: Інокулянти в рідкій формі наносять на насіння за допомогою спеціального обладнання для обробляння насіння.

— Як показує практика, взагалі за роки співпраці з господарствами, до рідких інокулянтів бажано додавати прилипач. Зокрема, у портфоліо нашої компанії є Липосам®, який застосовують у нормі 0,3 л/т посівного матеріалу, — зазначив керівник Центрального регіону БТУ-ЦЕНТР.

Біоінокулянт-БТУ®-т, що має торф’яну форму, застосовується в день сівби. Його препаративна форма дозволяє одразу засипати його в сівалку з розрахунку 2-3 кг/т насіння.

На сьогодні на українському ринку компанія БТУ-ЦЕНТР має найбільше портфоліо інокулянтів, яке щорічно вдосконалюється та поповнюється під потреби кожної бобової культури. Цим активно займаються мікробіологи компанії, практичні результати відпрацьовують в Інституті прикладної біотехнології, який входить до структури компанії БТУ-ЦЕНТР.

— Кожен клієнт може зателефонувати до нас і отримати консультацію від спеціалістів, зокрема щодо поєднання того чи іншого препарату для протруєння з нашим інокулянтами. У нас відповідь завжди знайдеться. Адже ми щороку проводимо дослідження по різних діючих речовинах, і радо ділимось результатами з нашими клієнтами. Крім того, якщо агровиробник планує застосовувати якийсь новий протруйник, ми завжди допоможемо перевірити його: фермеру варто тільки надати нам невелику кількість препарату, а ми проведемо дослідження щодо сумісності з інокулянтами БТУ-ЦЕНТР, — наголосив Максим Головатюк.

Агрономи БТУ-ЦЕНТР надають підтримку фермерам

Що забезпечують інокулянти?

 • Інтенсифікацію процесу бульбочкоутворення
 • Фіксацію азоту
 • Забезпечення рослин рістстимулюючими речовинами
 • Підвищення урожайності
 • Збільшення вмісту протеїну у насінні
 • Покращення родючості ґрунту

  — Мені дійсно цікаво подивитись, як спрацює інокуляція в наших умовах. Чому саме обрав препарати БТУ-ЦЕНТР? Тому що знаю, що це найкращі препарати в Україні. Крім того, я чув непогані відгуки від колег, знаю, що мають схвалення і закордоном. Вважаю, що це одні з найкращих інокулянтів, які є на сьогодні на українському ринку,— пояснив Віталій Тернопільський.

З урахуванням вимог до експерименту одна ділянка буде контрольною без застосування інокулянту, щоб наприкінці сезону порівняти за рівнем врожайності різні ділянки.

Інокулянти варто застосовувати із року в рік

Максим Головатюк зазначив, що ті господарства, які постійно їх застосовують, з часом можуть дещо зменшити норму. Головне слідкувати, щоб зберігалось утворення бульбочок на корінні сої. До слова, їхнє забарвлення повинно бути рожевим. Саме ці бульбочки й «підтягують» до рослини азот та інші елементи, які були внесені під попередні культури, як у випадку цих полів. Це те, що впливає далі на урожайність та формування бобів.

Сходи сої отримали через 10 днів після сівби

NB: Застосування інокулянту на сої — це один з важливих елементів для досягнення мінімальної собівартості.

— Інокулянт займає не велику частку в структурі витрат, але ефект від нього за останні п’ять років наших досліджень, які ми провели в Україні більш як на пів мільйона гектарів сої у 900 агропідприємств, дорівнює прибавці урожаю на рівні 3,5 центнери з гектара. Я вважаю, що це дуже показовий для нас як компанії-виробника, а також і для фермерів, що отримують додатковий прибуток, — пояснює Максим Головатюк.

Попри цьогорічну холодну весну фермер з Київської області зміг отримати рівномірні сходи на десятий день після посіву. Наразі ми слідкуватимемо за посівами та тим, як поводитимуться рослини під час вегетації аж до збирання врожаю. Тому слідкуйте за продовженням нашого проєкту.

Довідково
Є три складові, які гарантують ефективну інокуляцію сої:

    1. Якісний інокулянт повинен:

 • вміщувати ефективний штам ризобій, пристосований до районованих сортів та ґрунтів;
 •  мати кількість живих ризобій не менше 2х109;
 • мати зручні у застосуванні препаративні форми з гарантованими
  властивостями;
 • підвищувати врожайність не менше ніж на 4-8 ц/га;
 • підвищувати вміст протеїну, зокрема, у сої не менше ніж на 2-4%.

  2. Правильний вибір методу інокуляції
  дозволить зберегти схожість насіння та найбільшу кількість активних ризобій.
  Саме тому є потреба у різних формах інокулянтів:
 • які підходять як для ручної, так і для механізованої інокуляції;
 •  які можна вносити у ґрунт під час посіву або для передпосівної обробки насіння;
 • які довше не втрачають свою дію.

     3. Умови, за яких інокулянт спрацьовує якнайкраще:

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram