Якщо особа, у якої є переважне право купівлі, з якихось причин не може набути у власність ділянку с/г призначення, то вона може передати своє право іншій особі, яка може набувати такого права. Відповідно, якщо підприємство має іноземний капітал, то передає до 2024 року право на фізичну особу, громадянина України, а після  січня 2024 року на юридичну особу, де учасниками є громадяни України, і скуповувати землі на такі структури.

Про це розповіла Вікторія Кіпріянова, юрист ВАР, консультант по земельному праву, — йдеться у статті “Земельна децентралізація на старті: аналізуємо переважне право купівлі землі“.

Переважне право буде працювати, коли суб’єкт надає ту ціну, яку забажав власник землі. Тобто, переважне право купівлі реалізується за умови, що суб’єкт переважного права сплачує ціну, за якою здійснюється продаж земельної ділянки.

Якщо згоди із власником переважного права на землю не було досягнуто, існує інша можливість виставити на електронний аукціон. Тоді купити ділянку зможе той, хто запропонує найвищу ставку запропоновану на аукціоні. Якщо суб’єкт переважного права готовий заплатити таку суму, він сплачує, якщо ні, то ви відмовляєтесь від переважного права і аукціон виграє той, хто дав найбільше грошей.

Далі покупець і продавець засвідчують свою угоду у нотаріуса. Якщо покупець і продавець не засвідчили вчасно угоду у нотаріуса, і протягом трьох днів покупець не сплачує кошти за землю вказані під час аукціону, значить результати аукціону анулюються і торги починаються знову.

Однак, якщо у вас в оренді є земля, то вона має бути вся зареєстрована, тоді проблем із набуттям прав та купівлею буде суттєво менше. Важливо зрозуміти, що переважне право не працює у випадку успадкування, міни або дарування земельної ділянки. Воно також не працює у випадку дарування іншому співвласнику.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram