Українські аграрії просять ЄС продовжити преференційні умови торгівлі

Редакція GrowHow.in.ua   2023-01-27
Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) ініціювала звернення до європейської влади щодо збереження та продовження дії умов преференційної торгівлі між Україною та ЄС. Про це GrowHow повідомила пресслужба ВАР.

Відповідні листи від імені ГС «Всеукраїнський аграрний форум» (ВАФ) надіслали до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту, членів Ради з питань сільського господарства та рибальства ЄС. Також звернення відправили членам Союзу двох великих сільськогосподарських парасолькових організацій COPA і COGECA, які представляють найсильнішу групу інтересів європейських фермерів.

У ВАР наголосили, що наразі чи не єдиним безпечним коридором для експорту української аграрної продукції став напрямок кордонів з країнами ЄС. У тому числі йдеться і про транзит. Обсяги поставок аграрної продукції до ЄС збільшилися втричі. Частка ЄС у зовнішніх поставках аграрної продукції у 2022 році досягла рекордних 55% з урахуванням ймовірного транзиту.

Водночас, в цілому за рік експорт аграрної продукції скоротився на $4,3 млрд або на 15,5%. Також варто враховувати те, що український аграрний експорт 2022 року був сформований за рахунок рекордних показників виробництва с.-г. продукції у 2021 році. За результатами ж 2022 року обсяг виробництва аграрної продукції в цілому скоротився на 30%.

Експерти зазначили, що скорочення як виробничого, так і експортного потенціалу аграрної галузі України неминуче вже цьогоріч. Члени ВАФ прогнозують, що обсяг виробництва зерна в Україні у 2023 році становитиме близько 34-35 млн тонн. Тобто на 37% менше ніж у 2022 році та на 60% менше ніж в 2021 році. Також негативні тенденції скорочення виробництва збережуться і в інших секторах аграрної економіки.

— Надання підтримки з боку ЄС та запровадження преференційного режиму торгівлі, безумовно, є відчутними для аграрного сектору України. Водночас, відповідні заходи в умовах війни, на жаль, залишаються для галузі переважно реанімаційним інструментом. Зупинка або обмеження реанімаційних заходів в будь-якій формі прискорить падіння аграрної галузі з усіма негативними соціально-економічними наслідками, — йдеться у зверненні.

Організації ВАФ впевнені, що свідоме запровадження заходів, які будуть мати негативний вплив на виробничий та експортний потенціал України, також можуть нести в собі ризики геополітичного масштабу. Адже країна-агресорка вже поточного сезону вийшла на 1 позицію в світі з експорту пшениці і соняшникової олії.

Читайте також: Минулорічний експорт українського борошна був найнижчий за останні 9 років

Аграрії просять зберегти та продовжити дію умов преференційної торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до кінця 2024 року. Це дасть змогу не допустити поглиблення кризи в агросекторі України та погіршення стану глобальної продовольчої безпеки.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram