Розширюючи межі власного пізнання, людина досягає неймовірних результатів. Ми довго чекали на чудо в аграрній економіці, поки не зробили його власноруч.

Впроваджуючи інноваційні технології, за останні роки агровиробники України потужно модернізували галузь, отримали такі результати, яких самі не очікували. Після війни нам доведеться не тільки повертати знищене ворогом та недоотримане, а й нарощувати темпи, щоб не втратити лідерські позиції. Це буде непросто, адже виробництво продуктів ущільнюється, удосконалюється, не виключаючи заодно й екологічного аспекту.

Українцям потрібне нове диво?  Ми його маємо — це наше прагнення вирощувати хліб на мирній землі, неймовірно стійкі трударі та родючі землі.

Вивчаймо й досвід інших народів, відкриймося світу, як він відкрився нам! Надихаймося разом із новою рубрикою GrowHow «Світ агробізнесу»!

Стартуємо зі статей про неймовірні Нідерланди!


 Досить часто в розмовах та дискусіях, згадуючи країни, як зуміли побудувати успішну модель розвитку агробізнесу, наводять приклад Нідерландів. Ця країна відома інноваціями та ощадливим використанням будь-яких видів ресурсів, якістю продукції та високими екологічними стандартами. Перш, за все, Нідерланди вражають відкритістю світу. По-друге, це високий економічний, соціальний та науковий розвиток в усіх сферах.

Нідерландське диво?

Маючи 17,8 млн осіб населення і територію розміром майже у 41,5 тис. квадратних кілометрів, країна експортує загалом товарів і послуг на 710,6 млрд. євро (дані 2021 р.) або 39,9 тис. євро з розрахунку на одного жителя.

Близько 10 % від усього експорту становить аграрна продукція, за обсягами якої країна займає друге місце в світі після США. Середня урожайність пшениці, кукурудзи на зерно або картоплі в Нідерландах демонструє рекордні показники порівняно із іншими регіонами світу (таблиця 1).

Таблиця 1. Середня урожайність вирощування в Нідерландах окремих сільськогосподарських культур (т/га)

2020 2021 2022
Пшениця 8,4 8,2 9,6
Кукурудза на зерно 16,9 12,8 12,1
Ріпак 3,4 3,1 4,4
Картопля 46,5 42,0 46,6

Джерело: складено за даними аналізу інформації CBS, *2022 р. попередня уточнена інформація

Нідерландський аграрний феномен заснований на селекційній науці і технологічних інноваціях, які базуються на високо інтенсивному, автоматизованому та роботизованому сільськогосподарському виробництві. Синергія вигідної взаємодії виробників, держави та науки надала країні велику перевагу в конкуренції на світовому ринку продовольства. Саме цього важливого механізму сьогодні не вистачає вітчизняному агробізнесу, щоб в повній мірі розкрити власний інноваційний потенціал.

Інноваційна складова — всьому голова

Досліджуючи статистичні дані FAO можна побачити, що провідними експортними аграрними товарними позиціями є здебільшого продовольчі продукти із високою доданою вартістю, отримані в процесі переробки рослинної чи тваринної сировини.

NB: На першому місці різні види сиру із молока коров’ячого, від експорту якого отримують до 4 млрд. доларів США, наступну позицію займають інші свіжі овочі вартістю 3,45 млрд. доларів США, третю позицію займають продукти дитячого харчування вартістю 3,41 млрд. доларів США, а також харчові відходи вартістю 3,13 млрд. доларів США (діаграма 1).

Діаграма 1. Топ-10 найбільших експортних товарних позицій агробізнесу Нідерландів в 2020 році. Джерело: складено за даними аналізу інформації FAO

Досить вагоме місце займає продукція тваринництва. Загалом вартість експорту м’яса ВРХ, свиней та птиці становить 8,12 млрд. доларів США.

У Нідерландах близько 96% всього сирого коров’ячого молока від молочних фермерів постачається на молочні заводи. Решта 4% залишається у самих молочних фермерів для власного використання (для годівлі молодняка та/або виробництва молочних продуктів).

NB: Станом на 2022 рік в Нідерландах нараховується майже 172 тисяч фермерів і робітників (з них 106 тисяч складають працівники сімейних ферм), які працюють в сільському господарстві на площі близько 1,805 млн га, і спроможні нагодувати не лише власне населення, але й забезпечити якісними продуктами багато інших країн світу. Крім цього в країні нині налічується загалом 1474 сертифікованих органічних фермерських господарств.

Такі високі показники – результат вдалого багаторічного поєднання інновацій та підприємництва. Останніми роками в країні 49 % підприємств впроваджували інновації і 92 % підтримують інноваційні процеси. Кількість працівників, які зайняті в сфері «Research and development», складає 240,5 тис. осіб, в тому числі безпосередньо в бізнесі цією діяльністю займаються 180,8 тис. осіб.

Якщо брати безпосередньо сферу «Сільське, лісове та рибне господарство», то в ній діяльність за напрямком «Research and development» здійснюють 610 підприємств, де працює 4552 дослідника (таблиця 2).

Таблиця 2. Особливості розвитку сфери досліджень та розробок в агробізнесі Нідерландів (персонал, витрати, розмір компанії, дані 2020 р.)

Галузь Розподіл дослідників Науково-

дослідницький персонал, зайнятий в сфері R & D

В тому числі працюють багато років Витрати на

R&D  за рахунок власних коштів

Підприємства

з власною науково-дослідною діяльністю

кількість млн євро кількість
 Сільське,

лісове та рибне господарство

Всього 4552 2862 335 610
від 0 до 49 зайнятих осіб 1472 554 37 565
від 50 до 249 зайнятих осіб 486 317 36 40
250 і більше зайнятих осіб 2594 1992 263 10

Джерело: CBS

NB: Таке поєднання науки і виробництва призвело до створення однієї із найефективніших систем і методів ведення сільського господарства в світі. Її суть полягає у оптимальному використанні ресурсів завдяки інноваційним технологіям та високій продуктивності виробництва.

У той час як середня світова врожайність картоплі з 1 га становить близько 21 тонни, багато фермерських господарств у Нідерландах виробляють понад 40 тонн. Ще більш продуктивніше овочівництво. Середня урожайність помідорів в 2021 році склала 476,71 т/га (діаграма 2).

Діаграма 2. Топ-10 найбільших продуктивних за ефективністю вирощування овочевих культур агробізнесу Нідерландів в 2021 році. Джерело: складено за даними аналізу інформації CBS

Українському аграрію на замітку

NB: Вітчизняний агробізнес може зацікавити досвід застосування інноваційних ресурсозберігаючих технологій тепличного вирощування овочів.

Важливою особливістю цих технологій є той факт, що використання води для багатьох овочевих культур, що вирощуються за голландськими методами, в середньому на 90% нижче, ніж за традиційних технологій. Крім того, застосування хімічних пестицидів у великих теплицях майже виключено.

Одним із способів, за допомогою якого в Нідерландах змогли підвищити ефективність виробництва в овочівництві, є мережа величезних промислових теплиць, деякі з яких мають площу понад 1 гектар і більше. Ці теплиці можуть не лише зберігати рослини в тепліших умовах, ніж у випадку, якщо рослини вирощувалися б у помірному кліматі ззовні (в даному випадку використано принцип подовженого вегетаційного періоду). Також ці технології передбачають можливість ретельного інтелектуального вимірювання і контролю умов середовища вирощування, наприклад, для управління оптимальною вологістю ґрунту і економного поливу рослин, які потребують диференційованих режимів в різний вегетаційний період свого розвитку.

Однією із передових інноваційних компаній є Artechno Growsystems HQ, яка пропонує широкий вибір систем вертикального землеробства. Ці технології підходять для будь-якого господарства незалежно від того, чи діяльність пов’язана із розмноженням рослин або повністю автоматизованою фабрикою із вирощування овочів.

Підготував Юрій КЕРНАСЮК,

кандидат економічних наук, експерт-дорадник з аудиту, економіки та управління підприємствами

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram