“Зерновий коридор” вкрай важливий для ринку українського соняшника — експерти

Минулий рік в Україні був дуже успішним у вирощуванні соняшника — агропідприємства намолотили 17,5 млн тонн або 31% від світового обсягу. На фоні цього показника намолот соняшника урожаю воєнного 2022 року може виглядати провальним. Однак, насправді це зовсім не так. Про це детально йдеться у матеріалі Ціна соняшника: оцінка викликів та ризиків.

Цьогоріч українські аграрії посіяли соняшник на 4,75 млн га. Це, як підрахувала аналітикиня олійних ринків ІА «АПК-Інформ» Світлана Киричок, на 28% менше, ніж минулого року. Проте в умовах повномасштабної війни такі площі — це, фактично, великий подвиг аграріїв. Завдяки цим площам Україна має змогу бути якщо не лідером у експорті олії та шроту, як у попередні роки, то все ж залишитися у трійці найбільших експортерів цих товарів.

NB: Зокрема, попри воєнні дії, Україна цьогоріч залишилася одними із найбільших виробників соняшникової олії у світі.

Водночас, через дощі та запізнілий урожай на ринку соняшника панує нестабільність. Порівняно з минулим роком, на середину вересня в Україні зібрали у 2 з половиною рази менше насіння соняшника, обмолотивши тільки 10% площ. Та й урожайність цього року, за попередніми даними, менша приблизно на 2 ц/га.

Погодні умови не дозволяли аграріям збирати урожай, а ринок у передчутті нового насіння лихоманило: законтрактовані переробниками обсяги ніби гарантовано мають збут, а залишки минулорічного урожаю та свіже насіння, не продане на папері, стає предметом торгів. А торгуватися є за що, бо через ті ж затяжні дощі рослини вражені гниллю і якісного урожаю буде менше, ніж очікували виробники, і він буде в дефіциті, а отже — у ціні. Тому аграрії не поспішають продавати вже зібране насіння. Та й олійноекстракційні підприємства, послаблені тривалою відсутністю можливості експортувати вироблене, вкладати значні кошти в запас сировини не зовсім готові.

Однак завмерлий експорт по-трохи відновився і відвантаження соняшникової сировини та олії у поточному сезоні вже перевищують показники експорту пшениці і сягають майже половини проданої за кордон кукурудзи. Тому експерти наголошують, що вкрай важливо, аби зерновий коридор продовжив працювати. В такому разі шанси України не втратити ринки значно зростають. Детальніше про тенденції та перспективи соняшникового ринку України в умовах війни у матеріалі Ціна соняшника: оцінка викликів та ризиків.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram