Однією з найшкідливіших хвороб сільськогосподарських культур є склеротініоз або біла гниль, яка уражує понад 500 видів культурних та диких видів рослин. Назву «біла гниль» хвороба отримала за те, що уражені частини рослини вкриваються повстяним нальотом білого кольору. Збудником хвороби є гриб поліфаг Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary. У циклі розвитку цей гриб утворює склероції – темні тверді утворення різної форми і розміру, які формуються всередині стебла та на поверхні уражених органів рослин.

Декілька років тому фахівці БТУ-ЦЕНТР взялися за боротьбу з білою гниллю, від якої потерпають тисячі гектар полів по всій Україні. Результатом цього співробітництва науковців та агрономів став надпотужний біологічний фунгіцид Склероцид.

У чому переваги біофунгіцидів?

NB: Ефективність застосування біологічного фунгіциду залежить від правильної ідентифікації хвороби та правильного підбору препарату, який буде ефективним проти цього збудника, а також вчасного внесення.

За профілактичного внесення біологічні фунгіциди ефективніші. Коли вони потрапляють на листя, на противагу хімічним, не руйнують мікрофлору рослини, яка крім шкідливих видів містить і корисні, що здатні захистити рослин від збудників хвороб. Біологічні фунгіциди зменшують кількість фітопатогенів, підвищуючи кількість корисних мікроорганізмів, а також стимулюють ріст і розвиток рослин.

За розвитку плямистостей на листі рослин до 30% біологічні препарати ефективно зупиняють поширення та розвиток хвороб. Також вносити біологічні засоби захисту рослин ефективно проти патогенів, що є в ґрунті.

Як працює Склероцид?

До складу біофунгіциду входить мікроскопічний гриб Coniothyrium minitans, хижий до Sclerotinia sclerotiorum. Цей гриб має ферменти хітиназа і глюканаза, що гідролізують полісахарид склероціїв – склеротан. Coniothyrium minitans викликає деградацію стінок склероцій і міцелію, використовуючи органічного господаря як джерело поживних речовин для свого розвитку та інгібує розвиток патогена. Цей гриб блокує проростання склероції та призводить до її руйнування. Coniothyrium minitans діє суто на збудник склеротинії і не є шкідливим для інших мікро- та макроорганізмів. Він інфікує патогена на всіх стадіях міцеліального росту та склероцій за температури ґрунту 5- 28°C.

Гриб Coniothyrium minitans має унікальну селективність по відношенню до склероцій грибів роду Sclerotinia, що робить неможливим розвиток склероціальної гнилі за його наявності у ґрунті.

NB: Гриб Coniothyrium minitans проявляє тривалий ефект, усуваючи склероції і міцелій з ґрунту і зібраного врожаю при зберіганні. Внесений в ґрунт він забезпечує значне зниження інфекційного потенціалу Sclerotinia під час вегетації рослин, а також зменшує ризик зараження наступних культур в сівозміні.

Високоефективний захист проти збудника білої гнилі забезпечують також інші біологічні агенти препарату Склероцид, а саме гриб-гіперпаразит Trichoderma harzianum, бактерії Bacillus licheniformis та Bacillus subtilis. Вони здатні синтезувати природні антибіотики, які пригнічують не тільки розвиток білої гнилі, а також збудників інших грибних хвороб (альтернаріозу, септоріозу, сірої гнилі, фомопсису та фузаріозу).

Окрім того, препарат Склероцид підвищує родючість ґрунту та сприяє його оздоровленню.

Як застосовувати Склероцид?

Препарат Склероцид можна застосовувати кількома способами.

Обробка ґрунту та пожнивних решток за норми витрати 1-5 л/га

Обробка ґрунту та пожнивних решток є надзвичайно важливим заходом, тому що сприяє знищенню інфекції білої гнилі у ґрунті та на рослинних рештках, попереджаючи зараження рослин. Обробку проводять робочим розчином біопрепарату після збору урожаю попередника та за 15 – 40 діб до сівби чи висаджуванням культур.

Препарат наноситься на ґрунт шляхом обприскування та має бути відразу зароблений в ґрунт за допомогою ґрунтообробної техніки на глибину 10-25 см, щоб мікроорганізми не піддавалися впливу сонячного світла тривалий час. Обов’язковою умовою є наявність вологи в ґрунті – не менше 25-35% від повної вологоємності ґрунту за температури 5-28оC.

Передпосівне оброблення насіння сої, кукурудзи, ріпаку, соняшнику і інших культур за норми витрати від 1 до 5 л/т

Передпосівне оброблення насіння знищує насіннєву інфекцію білої гнилі та захищає проростки від ґрунтової інфекції, на 19-20% підвищує енергію проростання насіння та на 15-17% – схожість. Насіння обприскують робочим розчином Склероциду або замочують в ньому насіння на 1-2 год. у день сівби. Обробку насіння проводять вручну, обприскувачем або машинами для протруєння. Оброблене насіння висівають зразу або просушують в затіненому місці до сипучого стану.

Фертигація (стрічкове внесення) в період вегетації: через систему краплинного зрошення (0,5-2,5 л/га)

Застосування Склероциду через систему краплинного зрошення дозволяє знищити ґрунтову інфекцію білої гнилі та захистити овочеві та ягідні культури не тільки від білої гнилі, а також від альтернаріозу, фузаріозу, сірої гилі тощо.

Інші способи застосування

Біофунгіцид Склероцид можна вносити в передпосівну культивацію сумісно з Граундфіксом, а також при сівбі в рядок разом з РКД.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram