Війна росії проти України стала великим викликом для світового сільського господарства. Для BEDNAR вона теж була несподіванкою, але компанія відразу чітко висловила свою позицію і вийшла з ринку росії.

Прощавай, ринок агресора!

Ян Беднар, бізнес-директор BEDNAR FMT

— Це було непросте рішення, адже на той час Україна та росія були лідерами з дистрибуції, на початок війни для них було вироблено майже 200 агрегатів. Це негативно вплинуло на виробництво, але відразу скажу, що ми успішно переорієнтували техніку, яка призначалася для російських аграріїв, на інші ринки, — зауважує Ян Беднар, бізнес-директор BEDNAR FMT. — Наступна четвірка лідерів-2021 виглядає так: Франція, Польща, Австралія, Чехія. Загалом, минулого року BEDNAR досяг рекордного обороту — понад 100 мільйонів євро, і ми дуже вдячні за це нашим замовникам.

Сьогодні компанія дбає про диверсифікацію ринків: по 30% виробленого припадатиме на країни Східної Європи та колишнього СНД, ЄС та «заокеанські» держави (США, Канада, Австралія), решту 10% продукції — на інші країни. Компанія активно нарощує свою присутність на ринку Канади, починає працювати в США — там Ян Беднар бачить великий потенціал.

Цьогоріч, кажуть у компанії, у закупівлі агрегатів BEDNAR лідирує Франція, фантастичні результати в Чехії, де обсяг продажів зріс на 100%, та в Данії.

Рух уперед — попри виклики

В Україні ринок дуже зменшився, але, попри війну, українські аграрії викупили 60% замовлених на поточний рік агрегатів BEDNAR. Консультанти компанії запускали техніку за 50 кілометрів від території, де проводилися активні бойові дії, і це, вважають у компанії,  свідчить про незламність українського агробізнесу.

Щойно війна припиниться, очікуємо великих інвестицій із Заходу, з Європи, особливо в інфраструктуру та сільське господарство. Український агробізнес почне активно розвиватися.

— Після мого візиту в Україну в середині травня, я зрозумів, що одне з головних питань, які Україні потрібно вирішити найшвидше — це блокування Чорного моря і неможливість вивезення зерна. Це великі виклики, які сьогодні стоять не тільки перед українським агробізнесом, – говорить Ян Беднар, бізнес-директор BEDNAR FMT. На мою думку, війна дуже змінила світовий ринок сільського господарства: ціни на пшеницю, кукурудзу, ріпак тощо надзвичайно високі скрізь, крім України. Це пов’язано з тим, що українські фермери не можуть експортувати свою продукцію за кордон. Щойно Чорне море стане вільним, усі ціни знизяться. Щойно війна припиниться, очікуємо великих інвестицій із Заходу, з Європи, особливо в інфраструктуру та сільське господарство. Український агробізнес почне активно розвиватися.

BEDNAR і Україна: високопродуктивна техніка, що надихає аграріїв

За десятиліття роботи компанії BEDNAR FMT в Україні, вироблена чеськими машинобудівниками техніка настільки полюбилася вітчизняним сільгоспвиробникам, що у структурі збуту компанії Україна зайняла чільне місце.

— Ще під час свого першого візиту в Україну я зрозумів, що потенціал для розвитку BEDNAR в Україні просто неймовірний. Ми побачили, що українські аграрії орієнтуються на ті ж тренди, що й BEDNAR. Нині одним із таких трендів є автоматизація, мінімізація участі людини в операціях, інший — бережливе ставлення до ґрунту, мінімальне втручання у ґрунт.

За час співпраці з вітчизняними сільгоспвиробниками Ян Беднар часто бував в Україні, тісно спілкувався з дилерами, через яких компанія реалізує тут свою продукцію, відвідував підприємства, де працює техніка BEDNAR, вивчав потреби українських аграріїв.

— Україна має найкращі кліматичні умови та високоякісні ґрунти, тут багато господарств, які обробляють великі площі. Для них ідеально підходить широкозахватне обладнання, — каже Ян Беднар.

Використовуючи широкозахватні агрегати разом з більш потужними тракторами, українські аграрії зменшують витрати на тонну врожаю, економлять пальне, потребують менше робочої сили. Для України ці аспекти нині надважливі. До того ж, більший захват — менше прогонів техніки — зменшення навантаження на ґрунт. Підвищують продуктивність і системи точного землеробства, тому українські фермери зможуть сміливо конкурувати із європейськими.

Гадаю, хороша стратегія — сіяти дрібне насіння з високою цінністю, як-от ріпак чи гірчиця

— Найкращий спосіб зменшити витрати, — радить Ян Беднар — рухатися в бік технологій Strip-Till чи No-Till. Щоб земля відпочила, одного року можна посіяти тільки покривні культури. Однак, на мою думку, сьогодні головна проблема українських аграріїв — транспортування сільгосппродукції за кордон, тобто логістика. Гадаю, хороша стратегія — сіяти дрібне насіння з високою цінністю, як-от ріпак чи гірчиця, тоді потрібно менше вантажівок для його експорту, ніж для кукурудзи, наприклад.

Підтримуючи вступ України до ЄС, бізнес-директор BEDNAR FMT також звернув увагу на те, що тутешнім фермерам потрібно розуміти, що вступ до Євросоюзу дуже змінить їх систему господарювання, і бути до цього готовими.

Наразі для українських виробників, котрі, попри історичні виклики, залишаються у п’ятірці найактивніших замовників BEDNAR, компанія готує нову техніку. Вже цього року на нашому ринку з’явиться оновлений агрегат для Strip-Till зі системою внесення добрив. Також виробник працює над посівними агрегатами, випробування яких уже проводять у Чехії. Якісна ефективна техніка, що підтримує сучасні ґрунтообробні тренди, та надійне постачання — складові, що надихають українських аграріїв навіть у складні часи.

BEDNAR — техніка для життя

BEDNAR — техніка для життя: нею добре обробляти поля, вирощуючи збіжжя та інші культури, на ній комфортно працювати, з нею можна впроваджувати найпрогресивніші та найбезпечніші агротехнології, планувати майбутнє. Не на останньому місці, звичайно, надійність постачальника, безперебійний сервіс — навіть у таких непростих умовах, як тепер.

— Десь через місяць від початку війни ми повернулися до довоєнних умов роботи. Де є можливість, запускаємо техніку. Зокрема, не так давно ввели в експлуатацію нову сівалку OMEGA в Донецькій області, усього за 50 км від зони бойових дій. Якщо сервісний інженер дилера не має можливості потрапити до клієнта, на такий випадок ми створили спрощені презентації та деякі відеоінструкції — вони дуже допоможуть із налаштуванням техніки, — розповідає Михайло Кришко, бізнес-директор BEDNAR FMT в Україні та Молдові. — Потрібні аграріям запасні частини відвантажуємо без будь-яких обмежень, викликаних війною. Ми виконали всі замовлення, які дилери розміщували, і які захотіли забрати. На наш погляд, на складах дилерів є непоганий резерв. Якщо виникають проблеми з постачанням запасних частин якимось конкретним дилером, звертайтеся до нас, ми спробуємо допомогти, уточнивши наявність необхідної запчастини в інших дилерів. Ми на зв’язку, готові допомогти клієнту 24/7.

Потужна п’ятірка дилерів

Через тотальну світову інфляцію (офіційний рівень інфляції в Чехії — 16%) у BEDNAR FMT змушені були підвищувати ціни на техніку вже кілька разів. Водночас для дилерів і фермерів, які вже зробили замовлення раніше, ціни залишили на рівні минулого року. Найближчим часом більше підвищувати ціну не планують, тож аграрії зможуть оновити парк техніки сучасними потужними агрегатами, що відповідають найновішим трендам.

— Придбати нашу техніку просто. BEDNAR має в Україні потужну дистриб’юторську мережу з п’яти дилерів. Це серйозні компанії з гарно налагодженим менеджментом і обслуговуванням клієнтів. Деякі з них працюють із міжнародними банками і можуть запропонувати своїм клієнтам особливо привабливі умови співпраці, — розповідає Ян Беднар. — Сподіваємося, що війна закінчиться якнайшвидше. Маємо щодо України великі плани й очікуємо зростання частки ринку, найперше, завдяки конкурентним перевагам наших агрегатів.

Галина ШЕПЕЛЬ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram