Як заощадити на добривах в умовах кризи — досвід і поради агроекспертів

Цього року вартість добрив очікувано збільшилася. Війна в Україні лише ускладнила ситуацію. Відтак підготовка до посівної кампанії потребує нових підходів і планувань. Про цей йшлося під час круглого столу на тему «Як працювати без добрив: економіка, якість, розвиток».

Захід організувала компанія БТУ-ЦЕНТР. Участь у ньому взяли представники великих українських аграрних компаній, зокрема, Kernel Group, Continental Farmers Group, ТОВ Укрпромінвест Агро та інших.

Саме підготовка до посівної в контексті стрімкого зростання цін на ринку добрив стала центральною темою обговорення. Як зазначив головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький, за умови грамотного використання деструкторів-поліпшувачів ґрунту, препаратів РК-мобілізаторів та фіксаторів азоту цілком можливо заощадити на добривах без втрат врожайності.

Учасники круглого столу розглянули головні етапи підготовки ґрунту до посівної та ролі біопрепаратів у цьому. Зокрема, обговорили питання підвищення ефективності деструкторів, поєднання їх з добривами, впливу різновиду обробітку ґрунту на ступінь деструкції, впливу зовнішнього середовища на деструктори тощо.

— Зменшити норми добрив, поєднуючи їх з деструкторами лінійки Екостерн можливо. Однак треба брати до уваги агрохімічні показники ґрунту. Потрібно точно знати, який тип ґрунту, скільки в ньому гумусу, скільки органічної речовини, скільки азоту, які форми азоту — це все буде суттєво впливати, — поділився досвідом використання деструкторівзаступник керівника науково-дослідного відділу Kernel Максим Журба.

Заступник директора з технології рослинництва з наукових питаннь ТОВ “Укрпромінвест Агро” Максим Комок закцентував на тому, що внесення деструкторів допомагає знешкодити фітопатогени. На його погляд, противники деструкторів про це часто забувають. Мовляв, навіщо потрібні деструктори, якщо можна просто внести мінеральний азот, КАС, аміачну селітру і буде деструкція.

— Цьогоріч проти даного аргументу свідчить вартість мінеральних добрив. І для прихильників внесення мінерального азоту в мене є зустрічне питання: а кого ви годуєте цим азотом? Рослинні пожнивні рештки є одним із головних джерел збудників фітопатогенів. Якщо ми з року в рік вносимо мінеральний азот для певних культур, то тим самим культивуємо в ґрунті певні патогени. Враховуючи коротку ротаційність сівозміни, ми отримуємо ситуацію, коли постійно збільшується кількість фітопатогенів. Певним чином з цією ситуацією зіштовхнулася наша компанія декілька років тому, — розповів Максим Комок.

Фахівець БТУ-ЦЕНТР Максим Головатюк підняв питання підвищення врожайності через використання біопрепаратів. Як приклад він навів Граундфікс, зазначивши, що препарат ефективний навіть за зменшеної норми. Пан Головатюк розповів, що під передпосівну культивацію вносять від 3 до 5 л/га препарату залежно від культури. Досліди у Вінницькому національному аграрному університеті показали, що позитивна динаміка врожайності зберігалася і при внесенні меншої кількості: за 0,5 л/га прибавка становила 0,5 т/га.

Максим Головатюк додав, що врожайність після застосування препарату Граундфікс була не набагато меншою, ніж за контролю при 100% нормі NPK. Однак використання препарату дало змогу суттєво зекономити на добривах. Також, за словами фахівця, плюс застосування препарату ще й у тому, що він має хороший вплив на врожайність і якість зерна наступної культури.

— Цей рік дуже складний. Добрива подорожчали, є проблеми з поставками та логістикою. Це фактично не дозволяє аграрію використовувати їх в тій кількості, як раніше. Але наші дослідження свідчать, що за умови гарного фону та живлення можна зменшувати кількість добрив, — підтвердила його слова комерційна директорка БТУ-ЦЕНТР Тетяна Хоменко. — Є потенціал зменшення добрив на 30-50% без втрат для врожайності.

Фахівчиня зазначила, що ці 30-50% можна компенсувати внесенням РК-мобілізаторів. Тому на багатих ґрунтах БТУ-ЦЕНТР впевнено радить працювати без добрив або з мінімальними їх кількостями, використовуючи біопрепарати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram