Цього сезону українські агрономи стикаються зі значним поширенням патогенів, зокрема фузаріозу на зернових культурах і склеротинії на соняшнику. Це відбувається через однобічне застосування великих доз мінеральних добрив, що порушує природну рівновагу (агробіоценоз) на полях. Допомогти сповільнити цей процес може використання біологічних препаратів і деструкторів стерні. Про це під час вебінару «Деструктори для точного землеробства» розповів керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM компанії «Агротерра» Олег Пилипенко.

У деяких випадках застосовують до тонни мінеральних добрив у фізичній вазі, що не може не впливати на біологічні процеси на полі. На високоінтенсивних посівах через використання підвищених норм добрив та ЗЗР порушується аборигенна мікрофлора і рівновага зсувається у бік патогенів. В умовах відсутності тваринництва та перегною використання тільки хімічних препаратів призводить до поширення патогенної мікрофлори,  сказав фахівець.

Для відновлення природного гомеостазу він рекомендує поєднувати застосування хімічних добрив і засобів захисту із біопрепаратами.

Препарати можна не лише поєднувати, а й вносити локально, у такий спосіб додатково економити.

Згідно з технологією FreeFARM, ми на 95% використовуємо локальне, а не суцільне внесення препаратів як під основне живлення, так і підживлення під час вегетації. Локальне внесення допомагає зменшити непродуктивні витрати добрив і діяти точково та не заважає роботі корисної мікрофлори. За традиційного суцільного підживлення високий сольовий індекс придушує діяльність мікроорганізмів, поділився своїми спостереженнями Олег Пилипенко.

Зі свого боку, керівник проєкту FreeFARM Валерій Білоконь розповів, що компанія «Агротерра» розробила та пропонує аграріям вузли для приготування рідких комплексних добрив (модифікації ВПРД-25, ВПРД-10, ВПРД-5), завдяки яким можна самостійно приготувати будь-які суміші під кожну фазу розвитку рослин і в тих нормах, які потрібні для внесення певному господарству.

Валерій Білоконь окремо акцентував на ефективності роботи самохідних і причіпних обприскувачів під час роботи з деструкторами, а також легких лущильників Lemken Heliodor, які дають змогу швидко перемішати пожнивні рештки з ґрунтом на глибину 10 см, услід за проходом обприскувача з деструктором.

NB: Так можна уникнути так званої «подушки» з органічних решток і процес мінералізації та розкладання решток проходить більш  планомірно.

Цікавий варіант це внесення деструктора у комбінації з роботою посівним комплексом коли перед посівом на дискову борону можна встановити штангу для внесення деструктора, який одразу ж заробляють і проводять посів. Систему максимально легко змонтувати, і вона ефективно працює. У такий спосіб зменшується кількість проходів агрегатів по полю.

Аби прискорити розкладання пожнивних решток фахівці порекомендували на кукурудзі застосувати подрібнювачі пожнивних решток 360 CHAINROLL, які додатково встановлюють на жатку комбайна. Подрібнювачі розрізають стебла на дрібні частинки до 17 см, що ідеально для швидкого розкладання.

Цю систему вже впродовж трьох років використовують у США, а цього сезону ми замовили її також для України, тож вітчизняні фермери теж зможуть користуватися нею. Обробка післяжнивних решток у такий спосіб дозволяє збільшити вивільнення поживних речовин з пожнивних решток у 2-3 рази. Завдяки цьому вплив негативних патогенних чинників буде мінімізовано, запевняє керівник проєкту FreeFARM.

 Ірина ГЛОТОВА

Довідково: 

FreeFARM технологічний проєкт компанії «Агротерра», започаткований 2013 року задля протистояння теперішнім викликам, які постають перед фермерами: різким змінам клімату, дефіциту вологи, слабкому засвоєнню поживних речовин рослинами, і зрештою, зростання собівартості вирощування культур на фоні нестабільних цін на врожай. FreeFARM  це, фактично, закінчений цикл агротехнологічних робіт, який передбачає підготовку ґрунту, посів, живлення, управління вегетацією культур і процесом збирання – технології, які фахівці проєкту пропонують українським аграріям.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram