FREEFARM: СИНЕРГІЯ ТЕХНІКИ ТА ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО ГОСПОДАРЮВАННЯ
В РІЗНИХ ҐРУНТОВО-КЛІМАТИЧНИХ ЗОНАХ УКРАЇНИ

FREEFARM: СИНЕРГІЯ ТЕХНІКИ ТА ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО ГОСПОДАРЮВАННЯ В РІЗНИХ ҐРУНТОВО-КЛІМАТИЧНИХ ЗОНАХ УКРАЇНИ

FreeFARM – це проєкт, створений командою «Агротерра», задля протистояння теперішнім викликам, які постають перед фермерами: різким змінам клімату, дефіциту вологи, слабкому засвоєнню поживних речовин рослинами, і зрештою, зростання собівартості вирощування культур на фоні нестабільних цін на врожай.

Технологія FreeFARM побудована навколо двох основних принципів:

Всі елементи технології FreeFARM формують технологічний цикл:

LEMKEN ONYX 8F: ОБРОБІТОК СТРІЧКИ ІЗ ВНЕСЕННЯМ ДОБРИВ

Першим елементом технології є агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення фосфорно-калійних добрив ONYX 8F — новинка 2021 року, спільна розробка компаній LEMKEN і «Агротерра».

Обов’язкова умова технології FreeFARM — поверхня ґрунту має бути вкрита пожнивними рештками або покривною культурою. Адже вони виконують дві функції: захищають ґрунт від перегрівання, втрати вологи та створюють кращі умови для наступної культури, особливо в посушливі роки, – пояснив Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM. – Агрегат Onyx 8F дає змогу проводити глибокий обробіток ґрунту – до 31 см і заразом вносити фосфорно-калійні добрива на глибину 15-18 см. Агрегат розміщує добрива у найбільш оптимальному горизонті ґрунту, а після обробітку на поверхні залишається максимальна кількість пожнивних решток — до 95%. За осінньо-зимовий період добрива переходять у доступну для рослини форму.

Агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення добрив ONYX 8F

Onyx 8F це 8-рядна складна рама, шириною до 3 метрів у транспортному положенні; по боках  —  опорні колеса для регулювання глибини обробітку. На рамі, на відстані 70 см один від одного, розміщені дискові ножі, які розрізають рослинні рештки у смузі обробки, а також  —  твердий ґрунт, щоб мінімізувати його «виривання» зі смуги й утворення грудок.

Агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення добрив ONYX 8F

За дисковими ножами йдуть ультравузькі, проте потужні долотоподібні лапи, які незалежно від рівня зволоження ґрунту дають змогу проводити його обробіток — розрізають смуги посіву – з мінімальними питомими витратами енергії. За лапою розміщений аплікатор, через який і подаються добрива на глибину 15-18 см.

Агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення добрив ONYX 8F

Обробіток на глибину до 30 см за напрямком посіву дає змогу в осінньо-зимовий період максимально зібрати вологу на глибину. Своє завдання цей агрегат виконує і створює максимально добрі умови для роботи наступних машин навесні — агрегата для підготовки стрічки до посіву Dawn® Pluribus і власне сівалки.

Навіть за традиційної технології обробітку ґрунту локальне внесення основних добрив є виправданим, і їхнє використання буде більш ефективним завдяки тому, що добрива розміщені у глибоких шарах ґрунту, де завжди є волога.

ONYX 8F агрегатується з бункером-дозатором для добрив LEMKEN Solitair 23+, який встановлюють на фронтальну навіску спереду трактора. До слова, для роботи цього 8-рядного агрегата потрібен 200-сильний трактор, що доволі вигідно вирізняє його серед конкурентів, які вимагають не менше 350 к.с. Оптимальна робоча швидкість — 5-8 км/год.

Агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з можливістю внесення добрив ONYX 8F

Технології FreeFARM компанія «Агротерра» динамічно розвиває впродовж останніх семи років. На сьогодні в компанії та її проєкту загалом понад 50 клієнтів у різних ґрунтово-кліматичних зонах України, багато хто використовує окремі елементи технології.

Проєкт FreeFARM не має на меті впровадження певної технології: no-till чи strip-till, чи оранки, чи будь-якої іншої, – говорить Костянтин Хоменко, директор ТОВ «А-Тера». – Ми кажемо, що немає однакового правильного рішення для всіх регіонів господарювання: іноді потрібно займатися «нулем», а іноді важливо й плуга запустити – для того, щоб переорати, коли на полі є великі проблеми зі шкідниками, хворобами тощо. FreeFARM – вільний щодо ухвалення рішень фермерами. Ми намагаємося поєднувати переваги різноманітних технологій та інновацій, аби наші клієнти отримували найкращі економічні результати з кожного гектара.

DAWN® PLURIBUS: ПІДГОТОВКА СТРІЧКИ ДО ПОСІВУ

Основою проєкту FreeFARM є ресурсоощадна технологія смугового обробітку ґрунту strip-till.

Чи не найбільший досвід вирощування культур за цією технологією в Україні є у ТОВ «Рост Агро», що в Глобинському районі на Полтавщині. В обробітку в господарстві – понад 10 000 га землі. Основа діяльності – насінництво кукурудзи, що становить 60% у структурі всіх посівних площ, мають потужний насіннєвий завод. У сівозміні також є соняшник, бобові (соя, горох, квасоля), пшениця та ячмінь.

Strip-till: економна й ефективна технологія

Від часу заснування господарства, за більш ніж 20 років, тут випробували майже всі технології обробітку ґрунту: оранку, дискування, чизельний обробіток, міні-тілл, ноу-тілл.

«Нам потрібна була технологія, яка, з одного боку, забезпечила б збереження вологи, а з іншого — сприяла швидшому прогріванню ґрунту в зоні висіву насіння. Саме технологія strip-till (або смуговий обробіток ґрунту) є однією з таких. На сьогодні під стріп-тіллом у нас 80% полів – це всі просапні культури; із 2012-2013 років і дотепер – це вже понад сотня тисяч гектарів», – розповідає Максим Бернацький, директор ТОВ «Рост Агро».

Ключовий у цій технології – агрегат для смугового обробітку ґрунту з одночасним внесенням добрив – Pluribus, від американської компанії DAWN Equipment.

Максим Бернацький,
директор ТОВ «Рост Агро»

Pluribus вирішує кілька завдань: перше – це очищення посівного ряду від рослинних решток; друге – якісний, дуже стабільний за глибиною обробіток ґрунту; третє – внесення добрив – сухих чи рідких – за моїм бажанням (ми працюємо переважно з азотними добривами: КАС, сульфат амонію, карбамід); четверте – агрегат прикочує оброблену смугу та повністю готує рядок під посів. Завдяки цьому ми отримуємо 20 см чистої від рослинних решток, обробленої, розрихленої, вирівняної та удобреної площі, яка добре та швидко прогрівається. І коли ми саме в такий рядок виконуємо посів над смугою добрив, то очікуємо на хороший результат. Це доволі економна й ефективна технологія: ми обробляємо не всю площу поля, а лише смуги для посіву, робимо це на великій швидкості та комбінуємо цю операцію із внесенням добрив, – називає переваги використання агрегата Максим Бернацький.

DAWN® Pluribus – універсальне рішення

Компанія «Агротерра» є офіційним дилером американського виробника DAWN Equipment і пропонує своїм клієнтам два типи агрегата Рluribus.

«Завдання смугового обробітку ґрунту – очищення стрічки посіву від рослинних решток. Адже рослинні рештки, що потрапляють у зону посіву (наприклад, під час дискування чи глибокого рихлення), перегниваючи, виділяють токсичні сполуки – феноли, які отруюють насіння ще на етапі його проростання, унаслідок – погіршуються початкові умови вегетації культури. Друге: змішані з ґрунтом рослинні рештки не дають суцільної структури ґрунту, збільшується його шпаруватість (особливо в сухих умовах) – немає якісного контакту насіння з ґрунтом, через що погіршується його проростання та знижується польова схожість», – говорить Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM

Агрегати DAWN® Pluribus сконструйовані так, аби максимально ефективно вирішити це завдання. Секція паралелограмного типу кріпиться на рамі та складається з розгортачів, які бувають двох видів:

Далі по центру йде диск, що розрізає та розділяє масу ґрунту на дві частини, полегшуючи роботу наступних турбодисків. Хвилясті турбодиски на швидкості кришать і перемішують ґрунт, створюючи його оптимальну структуру – дрібну грудку, яка дає кращий доступ повітря та вологи до насіння.

Агрегати Pluribus працюють з робочою швидкістю 15-20 км/год, що є вагомою конкурентною перевагою, адже чим вища швидкість, тим краще турбодиски кришать і перемішують ґрунт.

«Це вигідно відрізняє наші агрегати від конкурентів, наприклад, анкерних агрегатів для strip-till. Анкер іде на глибину до 25 см, він нерухомий і пасивний, тому для його роботи потрібне набагато більше енергетичне зусилля і їхня робоча швидкість у межах 8-10 км/год, не більше. Якщо для 8-рядного агрегата Pluribus потрібно 200-250 к.с., то для анкерного агрегата такої ж ширини захвату – до 400 к.с. Відповідно до цього, є різниця у витраті пального: Pluribus витрачає 5-7 л/га, агрегати анкерного типу – удвічі більше. До того ж, агрегати анкерного типу непридатні для весняного обробітку», – наголошує Олег Пелипенко.

Pluribus дає змогу локально вносити як рідкі, так і сухі добрива двома способами: укладати стрічкою на глибину обробітку, або ж замішати їх диском на ширину смуги – 15-17 см і на глибину до 17 см. Бункер для добрив можна встановлювати фронтальний, на перед трактора, або ставити його на самому агрегаті чи причіпляти ззаду.

Технології, що дають впевненість у завтрашньому дні

Роки роботи з технологіями FreeFarm дозволяють керівникові господарства ТОВ «Рост Агро» впевнено говорити про переваги технології смугового обробітку ґрунту та агрегатів DAWN® Pluribus зокрема. Передусім – економічні: скорочення кількості тракторів і їхньої середньої потужності на гектар, зменшення кількості агрегатів, скорочення кількості операцій загалом – менше проходів, робочих годин, кількості механізаторів, витрат на пальне та запчастини. До того ж, strip-till — це стабільніше вирощування культури внаслідок нагромадження вологи в ґрунті, а за кілька років — ще й менший обсяг добрив.

«Якщо для класичної технології потрібно 6-7 знарядь під різні культури та сівозміну, то для стріп-тіллу достатньо двох агрегатів: глибокорозпушувачем ми виконуємо основний обробіток з локальним внесенням фосфорно-калійних добрив, а іншим агрегатом – DAWN® Pluribus – передпосівний. Один Pluribus «закриває» абсолютно всі просапні культури. Продуктивність восени – 150 га/добу, передпосівний обробіток на більш високих швидкостях – до 300 га/добу», – аргументує Максим Бернацький.

На мою думку, strip-till найбільш вдало поєднує переваги технології no-till та інтенсивного основного обробітку. Це вдалий симбіоз двох технологій: ми зберігаємо шар пожнивних решток зверху, не переміщуючи їх на глибину, і водночас уникаємо знижених температур ґрунту під час посіву, що властиво для нульового обробітку, а тому отримуємо якісний розвиток культур на початку вегетації. Ми не проводимо глибокого інтенсивного обробітку по всій площі, а лише якісну підготовку стрічки під посів, а тому отримуємо низьку витрату пального та агрономічні переваги, які властиві ноу-тіллу. Окрема перевага стріп-тіллу – це можливість дуже точного внесення добрив, яка, на мою думку, за іншої технології забезпечена бути не може, – підсумовує керівник господарства.

В Україні ТОВ «Рост Агро» – одні з перших користувачів strip-till як основної технології обробітку ґрунту, тому з фахівцями компанії «Агротерра» спілкуються дуже часто й багато. Разом спостерігають за результатами, удосконалюють технології та тісно співпрацюють. Саме у такій синергії реалізовується ефективне агровиробництво, попри всі виклики та негаразди.

ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПОСІВ

Посів – це найважливіша операція на полі, яка закладає майбутній потенціал урожайності. Якісний посів забезпечує дружні сходи, оптимальну густоту стояння рослин і потрібну кількість простору для їхнього розвитку. Якість посіву повністю залежить від аграрія, і в його силах створити кращі умови для вегетації своїх культур.

Компанія Precision Planting – одна з перших, хто сфокусувався на доведенні до ідеалу точності та якості кожного окремого етапу роботи сівалок. Сьогодні це світовий лідер у технологіях для сівалок, на якого рівняються гіганти-виробники сільгосптехніки.

Комплекс технологій та обладнання Precision Planting призначений для глибокої модернізації сівалок відповідно до сучасних вимог для якісного посіву:

Костянтин Хоменко,
директор компанії «Агротерра»

Ми бачили в Україні велике зацікавлення технологією якісного посіву Precision Planting і розуміли, що на ринку немає пропозиції готового рішення сівалки, яка б гарантувала цю технологію, – каже Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра». – Ми вирішили її створити: завезли в Україну «скелет» сівалки Maschio Gaspardo MTR 8 та обладнали її інноваційними технологіями американського розробника Грега Саудера, засновника компаній Precision Planting та 360 Yield Center: висівними апаратами vSet 2, гідропритиском, електроприводом, монітором 20׀20 Gen 3, який аналізує весь посів, і системою внесення основних добрив 360 Bandit. Тепер ми маємо змогу пропонувати аграріям України повністю готове нове гарантійне рішення для точного якісного посіву.

Комплектація сівалки:

Висівний апарат vSet: точність дозування 99%

Висівні апарати vSet оснащені високовакуумною системою подачі та надточним дозатором насіння, які забезпечують належне відокремлення насінин різного розміру та форми. Немає потреби виконувати заміну висівних дисків, змінювати налаштування дозаторів чи вакуумної системи. На момент проходження висівного диска через дозатор одна і тільки одна насінина буде готова «вийти» з висівної трубки.

Інтелектуальна система управління SRM визначає швидкість руху в кожному рядку та відповідно до цього змінює кількість насінин, які подає дозувальний апарат.

Системи для внесення стартових добрив і основного живлення

Сівалка обладнана притискачами насіння Keeton Seed Firmer з аплікаторами для внесення рідких стартових добрив – для створення оптимальних умов для схожості.

Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра»:

«На мою думку, посів без рідких стартових добрив не є доцільним, оскільки вони допомагають розвиватися первинній кореневій системі. Якщо ви правильно вносите стартові добрива, особливо, коли весна доволі холодна, рослина не відчуває фосфорного голодування. Ми рекомендуємо формулу NP 8:24 з додаванням 1 л хелатованого цинку. Це захищає рослину від стресу на початкових етапах розвитку».

Ба більше, компанія «Агротерра» обладнала свою сівалку системою внесення основних добрив 360 Bandit – це технологія компанії 360 Yield Center, того ж американського розробника Грега Саудера.

360 Bandit розміщує смуги рідкого азоту з обох боків рядка, на відстані 7,5 см від насінини. Аплікатор вносить азот на глибину до 5 см, що запобігає його випаровуванню з ґрунту і сприяє швидкому руху вниз у кореневу зону рослини.

Одночасно з посівом фахівці проєкту FreeFARM рекомендують вносити 30% від запланованого азотного живлення (100-150 л/га КАС-32). Для цього всі сівалки обладнують баком зі системою дозування для рідких добрив на 500 л, який встановлюють на рамі. На бажання, клієнт може дооснастити трактор спереду великим баком для внесення основних добрив.

Є можливість дообладнувати сівалку системою внесення біопрепаратів.

DeltaForce: стала глибина – дружні сходи

Сівалка, яку пропонує компанія «Агротерра», здатна реагувати на зміни властивостей ґрунту в полі, автоматично регулюючи притискне зусилля на кожному рядку. Для цього її обладнали системою DeltaForce – на кожній висівній секції сівалки встановлені датчик притискного зусилля та гідравлічний циліндр. Завдяки цій системі кожна насінина в кожному рядку потрапляє у ґрунт з оптимальним притискним зусиллям на однакову глибину, водночас немає надмірного ущільнення ґрунту.

Використання системи DeltaForce з індивідуальними гідроциліндрами для посіву кукурудзи дає змогу отримати прибавку врожайності до 10 ц/га. 

Монітор 20|20 Gen 3 – точні дані для повного контролю

Монітор Precision Planting 20|20 Gen 3 збирає дані з усіх сенсорів, які встановлені на сівалку. Він же здатний забезпечити управління різноманітними високотехнологічними системами та автоматизує роботу сівалки до такого рівня, що ви можете оптимізувати її налаштування на ходу під час кожного проходу в полі.

На екрані монітора 20|20 Gen 3 відображаються такі дані:

Компанія «Агротерра» також рекомендує та встановлює на сівалку (на трьох рядках) багатофункціональний сенсор Smart Firmer, який у процесі сівби в режимі реального часу контролює кілька параметрів стану ґрунту на глибині посіву:

Це дає змогу регулювати норму висіву залежно від рівня гумусу в полі та глибину посіву залежно від наявності вологи.

Система електроприводу vDrive

Компанія «Агротерра» обладнала свою сівалку системою vDrive. Це рішення від Precision Planting замінює сотні складних деталей (ланцюгів, зірочок, муфт, шестигранних валів і підшипників тощо) одним простим електромотором на кожній висівній секції, що зводить до мінімуму обсяг технічного обслуговування під час сівби та ймовірність погіршення якості роботи.

Костянтин Хоменко, директор компанії «Агротерра»:

«Навесні цього року ми провели в Україні більш ніж 17 демонстрацій цієї високотехнологічної сівалки, у якій поєднали інноваційні технології Precision Planting та 360 Yield Center. Багато де заклали експерименти щодо кількості насінин на гектар, щодо внесення стартових добрив і без добрив тощо. Об’їжджаючи демопосіви, якість посіву оцінювали за допомогою спеціального інструменту POGO Stick, який розроблений компанією Precision Planting для аналізу та підрахунку схожості рослин. Спостерігаємо за розвитком культур і очікуємо результати врожайності».

360 SOILSCAN™ – АНАЛІЗ ВМІСТУ АЗОТУ В ҐРУНТІ
ТА ПЛАНУВАННЯ НОРМИ ПІДЖИВЛЕННЯ

Мінеральні добрива з кожним роком стають все дорожчим ресурсом для вирощування сільськогосподарських культур. На сьогодні частка міндобрив у структурі прямих виробничих витрат на виробництво продукції рослинництва вже перевищила 30%. Такий показник зумовлений як щорічним подорожчанням вартості добрив, так і розвитком агротехнологій та мінливістю клімату. Зауважимо, що особливої актуальності застосування мінеральних добрив набуває у посушливі роки, адже гарантує додатковий приріст урожайності.

Водночас агровиробники переосмислюють своє ставлення до системи підживлення. Фермери постали перед необхідністю вибору: вносити добрива навмання і сподіватися хоч на якийсь результат (хоч би не негативний), або використовувати раціональний підхід до удобрення, аби підвищити економічну ефективність рослинництва.

Саме для раціонального підходу до живлення компанія «Агротерра» пропонує ефективне, просте в експлуатації рішення – експресаналізатор вмісту азоту в ґрунті та рівня кислотності. Прилад гарантує прямі вигоди вже в перший рік використання: як у вигляді зекономлених коштів на зайвих добривах, так і завдяки отриманню планової врожайності.

Виробничий досвід

ТОВ «Агробуд» розташоване в смт Оратів на Вінниччині. Це насіннєве господарство – тут розмножують насіння зернових і зернобобових культур, мають свій елеватор і власний насіннєвий завод потужністю переробки 5 т/год. В обробітку – 8000 га землі, кукурудзу сіють на площі приблизно 2000 га, соняшник – у межах 1000 га, вирощують зернові – озиму та яру пшеницю, ярий ячмінь та інші культури – озимий ріпак, сою, горох, цукровий буряк.

Михайло Степанович Бунько,
заступник директора з виробництва
ТОВ «Агробуд»

Вирощуючи кукурудзу, за рекомендацією фахівців проєкту FreeFARM ми використовуємо технологію дробного живлення. Третину норми – стартове добриво – вносимо до посіву чи разом із посівом у формі аміачної води або безводний аміак на глибину 15-18 см, третину – проводимо підживлення КАСом міжрядним культиватором, а решту – підживлюємо культуру в більш пізні фази розвитку (за наявності вологи) за допомогою обладнання 360 Y-Drop®. Спочатку всі площі ми удобрювали однаково, однак отримували різну врожайність на різних полях. Почали аналізувати й дійшли висновку, що на різних ділянках ефективність засвоєння азотних добрив різна, тому ми вирішили придбати експресаналізатор 360 Soilscan™. Тепер упродовж періоду вегетації культури моніторимо вміст азоту в кореневмісному шарі та кислотність ґрунту, аби визначити необхідну норму живлення залежно від бажаної врожайності.

360 Soilscan™ – це розробка американської компанії 360 Yield Center – портативна система для аналізу ґрунту, яка дає можливість перевірити наявність азоту та рН ґрунту з точністю до традиційної лабораторії. Тестування займає декілька хвилин, і ви можете зробити це прямо в полі. Після завершення вимірювання 360 Soilscan™ співставляє вашу планову врожайність, стадію росту культури та рівень органічної речовини в ґрунті та визначає норму азоту, яка потрібна вашій культурі.

360 Soilscan™ – експресаналізатор вмісту азоту та рН ґрунту

Вносити азот чи ні? І коли вносити?

«З кожним роком інтенсивних опадів локального характеру стає все більше й більше, а кожні 2 мм опадів спроможні опускати нітратний азот на глибину до 1 см. Найбільше азоту (75%) кукурудза використовує у фазі V10+, коли рослина вже досягла 10 листків, і до збирання, – пояснює Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM.

– Все частіше спостерігаємо таку ситуацію, як-от минулого і цього року: у квітні-травні було багато опадів, тому внесені великі дози азотних добрив швидко перетворювалися в нітратну форму і просто промивалися до метра на глибину, адже кукурудза в цей час ще не почала споживання азоту. А на момент, коли кукурудза починає формувати качан, закладати кількість рядів, кількість зерен у ряді, не завжди є достатня кількість азоту в кореневмісному шарі ґрунту, незважаючи на те, що його вносили у великій кількості. До того ж, різні гібриди споживають азотні добрива з різною інтенсивністю».

Саме тому в ТОВ «Агробуд» проводять удобрення дробно – три рази впродовж вегетації культури. Перед третім етапом підживлення, коли кукурудза переходить у фазу розвитку 7-8 листків, проводять експресдіагностику за допомогою 360 Soilscan™. Прилад дає можливість оперативно протягом 10-15 хв визначити кількість азоту в ґрунті. Ба більше, за його рівнем можна стежити в динаміці (наприклад, через кожні 3-4 дні) та спостерігати, наскільки інтенсивно йде його перетворення в нітратну форму, забезпечена азотом культура чи ні, та відповідно до цього – є потреба в підживленні чи немає.

Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM

Як працює 360 Soilscan™?

Відбір зразків ґрунту для експресаналізатора 360 Soilscan™

360 Soilscan™ – експресаналізатор вмісту азоту та рН ґрунту

Інколи норма підживлення на різних полях відрізняється майже в 2 рази! Раніше, коли ми не використовували аналізатор, деякі площі отримували занадто високі дози добрив і ефективно використати цей азот культура не була спроможна, а на деяких навпаки – внесена норма не забезпечувала максимального розкриття генетичного потенціалу культури в тих ґрунтово-кліматичних умовах, які сформувалися на цьому полі в поточному році, – говорить Михайло Степанович Бунько, заступник директора з виробництва ТОВ «Агробуд».

Прилад портативний, ви легко можете помістити його у своє авто. Так само легко навчитися з ним працювати: для господарств, які придбали 360 Soilscan™, фахівці компанії «Агротерра» проводять навчання – спільно відбирають зразки ґрунту, проводять аналіз і планування норми підживлення.  

МІЖРЯДНИЙ ОБРОБІТОК ҐРУНТУ З ОДНОЧАСНИМ ПІДЖИВЛЕННЯМ
ЗА ДОПОМОГОЮ ОБЛАДНАННЯ 360 Y-DROP® ТА KASSMOS

В основі проєкту FreeFARM лежить технологія управління вегетацією рослин SIDEDRESS, американської компанії «360 Yield Center». Вона ґрунтується на двох принципах:

У міжрядді накопичується лише 20% вологи, а 80% – рослина збирає у прикореневу зону. Наша ціль – вносити азот туди, де є волога і корені, що дає збільшення врожайності майже на пів тонни кукурудзи на кожен гектар, як порівняти з підживленням азом у центр міжряддя, – Джон Ларкін, технолог компанії «360 Yield Center».

Точне внесення азоту за допомогою 360 Y-DROP®

Інноваційну розробку американської компанії «360 Yield Center» для технології SIDEDRESS в Україні пропонує компанія «Агротерра». Це додаткове обладнання для внесення рідких добрив, яке встановлюють на причіпний обприскувач або культиватор. 360 Y-DROP® дає змогу проводити підживлення КАСом у фазі V5–V8. Азот поступає зверху по стійці, і потік розділяється на 2 шланги – по одному під кожен рядок, через які добриво вносять безпосередньо у зоні до 5 см навколо стебла, прямо над кореневою системою рослини.

Культивація з підживленням: переваги

Кукурудза на початкових етапах розвивається повільно. У цей період можливі інтенсивні опади у вигляді злив, які особливо на традиційній технології призводять до запливання ґрунту, переущільнення, утворення ґрунтової кірки. Всі ці умови негативно впливають на розвиток молодої рослини і в підсумку – на врожайність культури. Для того, аби покращити аерацію, надходження кисню до кореневої системи, зруйнувати ґрунтову кірку та водночас знищити бур’яни, проводять міжрядну культивацію.

Залежно від потреб і строків проведення, її виконують за допомогою різних робочих органів, від компонування яких залежить якість підрізання та рихлення. Чим пізніше ви проводите культивацію, тим на меншу глибину потрібно працювати, адже з часом коренева система все більше розвивається і фактично на 7-8 листку на міжрядді 70 см вона змикається – після цього міжрядний обробіток можна проводити на глибину не більше ніж 5 см.

Дообладнання культиватора системою внесення рідких добрив 360 Y-DROP® дає змогу виконати кілька операцій за один прохід:

Саме 360 Y-DROP® дає змогу проводити прикореневе підживлення, що має вагомі переваги перед іншими способами внесення як рідких, так і сухих добрив, а саме: суцільним розкиданням, колтером по центру міжряддя, інжекторами або за допомогою доліт тощо.

Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM:

«В одному з господарств, ТОВ «Хмельницьк-Млин», ми проводили дослід: порівнювали на одному полі підживлення колтером по центру міжряддя та міжрядним культиватором, обладнаним 360 Y-DROP®. Азот вносили в однаковій нормі, в однакову фазу росту та розвитку культури. Через два місяці після підживлення за допомогою експресаналізатора 360 Soilscan™ ми виміряли рівень нітратного азоту в ґрунті. У смузі внесення колтером показник був у 2-2,5 рази вищий, ніж у прикореневій зоні рослини, де азот вносили за допомогою 360 Y-DROP®. Це означає, що рослина його не засвоїла, адже до центру міжряддя коренева система не спроможна повноцінно сформуватися і вибрати внесений азот.

До того ж, у міжрядді менша кількість вологи, що не дозволяє всьому нітратному азоту перейти в ґрунтовий розчин. Смуга, яку прорізає колтер, дуже швидко пересихає і розтріскується, утворюючи велику щілину. Азот у пересохлому ґрунті не рухається, засвоїти його без достатньої кількості опадів культура не здатна.

Локальне внесення рідких добрив саме в прикореневу зону дає змогу рослині якомога швидше і більшою мірою почати споживати азот із ґрунту».

Ще однією перевагою поєднання міжрядного обробітку з підживленням за допомогою 360 Y-DROP® є те, що внесений КАС ви можете прикрити невеликим шаром ґрунту, що мінімізує втрати азоту через вивітрювання. Робочі органи культиватора йдуть услід за стійками 360 Y-DROP® і розгортають ґрунт, який потрапляє на прикореневу зону рослини та прикриває внесений азот.

Бак для КАСу встановлюють або на передню навіску трактора, або на самому культиваторі, залежно від його конструкції. «Агротерра» пропонує аграріям баки Kassmos місткістю 1100 л та 1600 л на передню навіску трактора. На культиваторі встановлюють систему дозування Record із насосами, системами контролю виливу, фільтрами.

На рамі культиватора на кронштейнах кріплять робочі органи 360 Y-DROP® на короткій стійці (50 см). Стійки оснащені відривним магнітним механізмом, який попереджає ушкодження обладнання: коли воно потрапляє на перешкоду (каміння чи грудки), магніт відривається і стійка піднімається, а після проходження перешкоди знову повертається у робоче положення.

Робоча швидкість агрегата – 5–10 км/год. Правильне налаштування і використання системи 360 Y-DROP® дає змогу ідеально провести міжрядний обробіток і забезпечити культуру тією кількістю азоту, яка потрібна для запланованої врожайності.

Досвід фермера

СФГ «Відродження» – невелике господарство, розташоване в Лубенському районі, на північному заході Полтавської області. На 800 га землі на ноу-тіллі вирощують озиму пшеницю, просо, сою, озимий ріпак, по стерні сіють сидерати; кукурудзу та соняшник – за технологією strip-till. Кукурудза в сівозміні займає приблизно 35%.

У господарстві розуміють потребу в дробному живленні культур, але відсутність самохідного обприскувача спонукала їх звернутися до компанії «Агротерра» і придбати обладнання 360 Y-DROP® SIDEDRESS, яке встановлюють на міжрядний культиватор.

Гавриленко Анатолій Іванович, керівник СФГ «Відродження», Лубенський р-н, Полтавська обл.:

 «Агротерра» – одна з небагатьох компаній в Україні, яка настільки прогресивно переносить світовий досвід ефективного, рентабельного господарювання, розвиває ці технології в Україні й адаптує до наших умов. Мені дуже до вподоби їхній підхід, я теж люблю новаторство й тут ми зійшлися.

Дробним живленням я вже займався раніше, тільки підживлював посередині міжряддя аплікаторами або ж за допомогою знаряддя, обладнаного лапами. Побувавши на конференції «Агротерри», присвяченій темі інноваційних агротехнологічних рішень у живленні рослин, я дізнався, що доцільніше вносити добрива не в міжряддя, а при корінь, адже азот переміщається разом із вологою вертикально вниз. У цьому я побачив сенс, замовив і придбав комплект обладнання 360 Y-DROP® SIDEDRESS, яке встановив на культиватор, і вже відпрацював два сезони на кукурудзі та на соняшнику».

Під час посіву вносимо сівалкою стартові добрива в рядок і по боках – до 100 літрів КАСу. Потім кукурудзу підживлюємо в фазі 9-10 листків одночасно з міжрядною культивацією. Я навіть на трактор поставив вищі колеса, щоб збільшити кліренс і мати можливість працювати в більш пізні фази розвитку культури, до десятого листка. За допомогою обладнання 360 Y-DROP® вносимо 150-200 л КАСу, зважаючи на результати попередньо проведеного вимірювання вмісту азоту експресаналізатором 360 Soilscan™.

Результатом задоволений. За останні роки, незважаючи на критичні умови зволоження, ми отримуємо врожайність кукурудзи 8-11 т/га. Це кращий показник, аніж у господарств, які працюють за традиційною технологією живлення, коли всю норму добрив вносять перед посівом, що призводять до їх неефективного використання, – ділиться досвідом Гавриленко Анатолій Іванович, керівник СФГ «Відродження».

«Наступного року, – продовжує, – планую спробувати цю технологію також на ріпаку. Ріпак ми вирощуємо на ноу-тіллі з міжряддям 70 см. Саме 360 Y-DROP® дає можливість регулювати ширину розкидання шлангів (ближче чи дальше від стебла рослини) і встановити її не на всю ширину міжряддя, а так, щоб не зачепити листки ріпака. Спробую КАС вносити не суцільно, як це я робив цьогоріч навесні, а в рядок. Це ж уявляєте скільки азоту пішло «на той світ» (!) або в ґрунтові води, бо в квітні-травні йшли дощі, які швидко промили його, а ріпак встиг спожити тільки те, що було в зоні досягання кореневої системи.

Міжрядний обробіток з одночасним підживленням за допомогою обладнання 360 Y-DROP® SIDEDRESS – це дуже доцільний та ефективний спосіб, адже останнім часом ціни на азотні добрива космічно високі й усе зростають».

УПРАВЛІННЯ ВЕГЕТАЦІЄЮ І ЗАХИСТ РОСЛИН
ЗА ДОПОМОГОЮ ОБЛАДНАННЯ 360 Y-DROP® ТА 360 UNDERCOVER®

В усього обладнання, яке пропонують фахівці проєкту FreeFARM, одна роль – оптимізація витрат виробника та можливість отримання прибавки врожаю за сприятливих погодних умов і протидія кліматичним змінам: щоб, незважаючи на негативні погодні умови, аграрій все одно міг отримати врожай, який дасть йому можливість бути прибутковим.

360 Y-DROP®: більше врожаю, менше азоту

Є три чинники, які визначають урожайність кукурудзи:

360 Y-Drop® – інноваційна розробка американської компанії «360 Yield Center», що дає змогу регулювати норму внесення азоту відповідно до потреб культури та планової врожайності, проводити підживлення в останніх фазах вегетації та раціонально використовувати добрива. Завдяки 360 Y-Drop®, зменшення використання азоту на 30% може мати величезний вплив на прибутковість.

Зазвичай азот вносять восени або ранньою весною, а кукурудза починає активно споживати його в кінці травня – на початку червня. У такому разі через значні опади внесена велика норма азоту швидко переходить у нітратну форму та промивається у глибокі шари ґрунту, звідки культура не спроможна його дістати. Інший шлях втрати азоту – це денітрифікація, коли азот, зароблений у ґрунт, попадає в анаеробні умови та перетворюється в газоподібні форми – N2, N2O, які рослина не використовує.

Завдання аграрія – забезпечити кукурудзу азотом на етапах, коли йде розвиток кореневої системи, закладається кількість зерен у ряду та кількість рядів. Для цього, фахівці проєкту FreeFARM рекомендують: 30-50% від загальної норми азоту, залежно від зони вирощування, вносити під час посіву, а решту внести за допомогою обладнання 360 Y-DROP®, починаючи з фази 8-10 листків і до фази викидання волоті. Адже після десятого листка і до кінця наливу зерна кукурудза споживає понад 75% азоту.

Будова обладнання

360 Y-DROP® – це додаткове обладнання на самохідний обприскувач. Механізм складається зі стійок, які монтують на штангу обприскувача, приєднуючи до виходів на форсунках. У кожне міжряддя заходить вертикальна стійка, яка має два елементи: 360 Y-DROP® (для прикореневого живлення рослини) і 360 UNDERCOVER® (для обробки рослини засобами захисту та живлення по всій висоті стебла).

360 Y-DROP® дає змогу проводити підживлення КАСом з фази V6 і до фази VТ. Азот поступає зверху по стійці, і потік розділяється на 2 шланги – по одному під кожен рядок, через які добриво вносять безпосередньо у зоні до 5 см навколо стебла, прямо над кореневою системою рослини.

Локальне прикореневе внесення – це велика перевага 360 Y-Drop® перед іншими способами підживлення, адже навколо стебла рослини, у зоні діаметром 20-25 см, концентрується найбільш активна коренева система і саме під корінь кукурудза збирає 80% вологи. Ці два фактори сприяють швидкому й ефективному споживанню азоту, внесеного в підживленні.

360 Y-DROP® – обладнання для внесення рідких добрив

«Ще одна перевага обладнання 360 Y-Drop®: завдяки довгій стійці ви можете підживлювати культури до фази викидання волоті. Кінець «вікна» підживлення міжрядним культиватором чи колтерами – фаза 8-9 листків, а по 10-му листку вже не зайдете, тому що кліренс обладнання і тракторів уже не дозволяє працювати, не пошкоджуючи рослини. За допомогою обладнання 360 Y-Drop®, встановленого на самохідний обприскувач, кукурудзу можна підживлювати і після фази викидання волоті. В одному з господарств-наших клієнтів на Хмельниччині один самохідний обприскувач, дообладнаний 360 Y-Drop®, за сезон підживив 3000 га кукурудзи: почали у фазі 8 листків і завершили фазою викидання волоті.

Завдяки такій технології живлення отримали прибавку врожаю 0,5-3 т/га», – зауважує Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу проєкту FreeFARM.

Завдяки дробному внесенню азоту ви мінімізуєте його втрати. Краще його довнести впродовж вегетації культури, визначивши за допомогою аналізатора 360 Soilscan™ потрібну норму азоту на момент підживлення, враховуючи планову врожайність.

360 UNDERCOVER®: прицільна обробка – здорова рослина

Система 360 Y-DROP® розроблена для того, щоб живити рослину, а 360 UNDERCOVER® – щоб підтримувати її здоров’я. 360 UNDERCOVER® заходить у міжряддя для обробки засобами захисту та живлення рослини по листку. Висоту його розташування на стійці ви можете відкоригувати відповідно до етапу росту культури та ефективно проводити обробку навіть високорослих рослин по всій висоті. На 360 UNDERCOVER® встановлено 3 форсунки, які можна скеровувати у різні напрямки та вносити фунгіцид, інсектицид чи мікродобрива туди, де це найбільше потрібно – навіть під листок чи обробити качани, на що не здатен жоден обприскувач. Це забезпечує ефективний контакт препаратів із листковою поверхнею рослини, прицільно знешкоджує хвороби та шкідників.

360 UNDERCOVER® – обладнання для внесення засобів захисту рослин і листкового підживлення

Використання системи 360 UNDERCOVER® значно покращує якість обробки, дає змогу зменшити норми обприскування і скоротити витрати на внесення ЗЗР.

Досвід агровиробника

ТОВ «Полтава-Сад» – господарство, розташоване в Полтавському районі Полтавської області. У структурі посівних площ: товарні посіви кукурудзи (1400 га) і соняшнику кондитерського (500 га), ділянки гібридизації насіннєвих посівів кукурудзи та соняшнику (3000 га), коріандр (700 га), соя (300 га), овочеві культури – морква та картопля. Також займаються садівництвом – волоський горіх, вишня.

З компанією «Агротерра» підприємство співпрацює плідно. Цього року перейшли на технологію strip-till, бо бачать у цьому ефективність, зважаючи на погодні умови, які з кожним роком стають усе жорсткішими. Використовують агрегати Pluribus для смугового обробітку ґрунту з одночасним внесенням добрив, сівалки обладнані системою для внесення рідкого азоту 360 Bandit™, придбали обладнання для внесення рідких добрив Kassmos і два комплекти 360 Y-Drop® Sidedress на коротких стійках, а також три комплекти 360 Y-Drop® на довгих стійках і два комплекти 360 Undercover® на самохідний обприскувач.

Владислав Миколайович Мурай,
головний агроном ТОВ «Полтава-Сад»

За технологією дробного живлення культур упродовж вегетації працюємо вже третій рік. Перед підживленням робимо аналіз ґрунту за допомогою експреслабораторії 360 Soilscan™, яку ми теж придбали в компанії «Агротерра», і бачимо, скільки нам потрібно внести азоту під запланований урожай. Упродовж вегетації підживлюємо 1-2 рази, залежно потреби та наявності вологи. Обладнання 360 Y-Drop® дає нам змогу працювати доти, поки можемо зайти в кукурудзу. Наприклад, цього року азот вносили за допомогою обприскувача у фазі 8 листків. Перевага внесення азоту під корінь очевидна – рослина споживає його відразу, на 3-4 день рослини вже починають буяти та стоять зелені. На кукурудзі отримуємо прибавку врожаю 10 ц/га, а то й більше.

За допомогою обладнання 360 Undercover® вносимо макро- і мікродобрива, фунгіциди, інсектициди. Завдяки тому, що обладнання заходить у міжряддя поміж рослинами, обприскування йде знизу вверх і з усіх боків на листову поверхню. Ми додаємо ще ад’ювант, який рівномірно розподіляє робочий розчин, і отримуємо те, що треба. 360 Undercover® прицільно знищує хвороби та шкідників, рослини здорові, посіви рівномірно зелені. За традиційного обприскування фунгіцид не захищав рослину на 100%, бували прояви хвороб, а з 360 Undercover® такого немає, – ділиться досвідом агроном.

ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ БЕЗ ВТРАТ

Успішне збирання врожаю розпочинається з жатки, оскільки вже з неї скошена маса надходить у комбайн. Додаткове обладнання для жаток 360 YIELD SAVER допоможе зберегти вирощений урожай та зібрати його без втрат.

Щітки 360 YIELD SAVER призначені для встановлення на подавальні ланцюги жатки комбайна для того, щоб уловлювати зерно або малі качани, які оббиваються, коли йде протягування рослини між мисами подільників і зрізання качана кукурудзи чи кошика соняшника.

360 YIELD SAVER – додаткове обладнання для жаток

«Особливо ми рекомендуємо використовувати 360 YIELD SAVER на полях із низькою врожайністю, менше 6 т/га, коли качан маленький і їх дуже багато оббивається під час комбайнування. Або в посушливих регіонах: зі сухих качанів зерно облітає на землю, губиться, а щітки не пропускають його між мисами – зерно потрапляє до шнека жатки, що дає можливість значно зменшити втрати», – пояснює Валерій Білоконь, керівник проєкту FreeFARM.

Система 360 YIELD SAVER скорочує загальні втрати врожаю до 85%. Щітки, що перекривають одна одну, зменшують втрати двома способами: пом’якшують вплив на качан, зменшуючи прикладену силу, та не дають зерну просипатися між мисами жатки.

360 YIELD SAVER – додаткове обладнання для жаток

Обладнання можна встановлювати на жатки американського виробництва. Встановити ці ланцюги на миси жатки дуже легко, це може зробити самостійно будь-який комбайнер із помічником.

В Україні обладнання 360 YIELD SAVER, яке рекомендують фахівці проєкту FreeFARM своїм партнерам,  успішно використовують уже два роки, що й підтверджують відгуки аграріїв. 

Дмитро Леончік,
агроном із насінництва, ПП «Ісіда – Д» (Диканський р-н, Полтавська обл.)

«Ісіда – Д» – це насіннєве господарство, ми вирощуємо гібриди кукурудзи та соняшнику для одного з провідних світових брендів насіння.

Щітки 360 YIELD SAVER ми використовували для збирання товарної кукурудзи та на ділянках гібридизації, а також на товарному соняшнику. Нам порекомендували це обладнання, тому що на ділянках гібридизації кукурудза дуже часто осипається під час комбайнування: коли жатка забирає качан, зернини оббиваються об русла і є багато втрат. Щітки призначені для того, аби мінімізувати втрати, затримуючи зерно та не дозволяючи йому осипатися між мисами. Ми проводили експеримент: одну ділянку збирали звичайною жаткою, іншу – зі щітками, опісля пройшлися по полю та вирахували, використовуючи рамку метр на метр, скільки зернин на землі після комбайна. З використанням щіток 360 YIELD SAVER втрат у 4 рази менше!

Насіннєва компанія дуже звертає увагу на втрати, адже мішок насіння кукурудзи, 80 тис. зернин, коштує орієнтовно $120. На товарних посівах це не так критично – тонна товарного зерна коштує, як дві посівні одиниці. Якщо на насіннєвих посівах зменшити втрати зерна в 4 рази, то отримуємо дуже великий плюс до врожайності, – наголошує агроном.

Зі щітками 360 YIELD SAVER (Фото 1) і без щіток (Фото 2)

Перевага щіток 360 YIELD SAVER ще й у тому, що не потрібно змінювати жатку. Можна просто налаштувати комбайн на потрібну культуру – соняшник чи кукурудзу, і заходити в поле збирати.

«У нас соняшник цього року був вологий, збирали водночас із кукурудзою звичайною кукурудзяною жаткою зі щітками 360 YIELD SAVER. Накосили дві машини соняшнику, відправили на сушарку й одразу «зайшов» комбайн на кукурудзу. Більше не потрібно їхати на бригаду, щоб змінювати жатку, чи тягати за собою дві різні – це практично та дуже зручно. Збираємо врожай без проблем і без втрат», – підсумовує Дмитро Леончік, агроном із насінництва.

Загалом із технологіями проєкту FreeFARM у господарстві «Ісіда – Д» знайомі вже кілька років. Товарну кукурудзу вирощують на стріп-тіллі, на товарних і насіннєвих посівах застосовують зональне внесення азоту. На сівалку встановлено обладнання 360 BANDIT, за допомогою якого вносять рідкі комплексні добрива в рядок, з обох боків від насінини під час сівби.

Культиватор обладнаний системою 360 Y-DROP® для підживлення КАСом. Раніше азот вносили у ґрунт за допомогою дисків по центру міжряддя, а тепер – два шланги під корінь, тому рослина відразу споживає його. Результат доволі приємний: раніше рослини часто різало диском, а з 360 Y-DROP® немає травмування, менше втрат під час технологічних операцій та ефективніше засвоєння добрив.

Завдяки технологіям FreeFARM, у ПП «Ісіда – Д» 2021 року отримали врожайність кукурудзи на 50% вищу від планової.