Цьогорічні погодно-кліматичні умови та достатня кормова база були сприятливими для розмноження та розселення мишовидних гризунів.
3-5 колоній гризунів на гектар – сигнал до вжиття заходів!
Сьогодні вони заполонили посіви озимих зернових культур, багаторічних трав, ріпаку, придорожні смуги, угіддя. Слід відзначити, що харчуються ці гризуни насінням майже всіх культур, об’їдають сходи, пошкоджують овочі, а взимку – коріння і кору саджанців. Солому і сіно перегризають на січку, значної шкоди завдають бурякам, картоплі, моркві, капусті під час зимового зберігання в буртах і кагатах та сховищах. Розмножуються дуже інтенсивно. Впродовж року дають до десяти приплодів по 5-6 мишенят, а часто – і по 10-13. Постійне збільшення кількості гризунів, особливо в посівах озимих зернових культур, багаторічних трав, ріпаку може спричинити значне пошкодження, а в підсумку призвести до значних втрат врожаю. Порогова чисельність гризунів, при досягненні якої слід обов’язково обробляти посіви сільськогосподарських культур родентицидами, тобто препаратами для знищення гризунів, у відповідності до економічних порогів шкодочинності становить 3-5 колоній на гектар.
Методи боротьби
Вирішальним у попередженні пошкоджень рослин є вчасне і в короткий термін (до утворення снігового покриву) проведення винищувальних заходів. Ефективними препаратами для боротьби з мишовидними гризунами є дозволені в Україні біологічні препарати та родентициди.
- Біопрепарати (діюча речовина – бактерії Ісаченко) – Бактороденцид БТ, зернова принада – у нормі 1-2,5 кг/га, Родента Біо, зернова принада – у нормі 1-2 кг/га.
- Родентициди з діючою речовиною: бродіфакум – Мишолов, р. принада 0,005% вмісту бродіфакуму; бромадіолон – Бромакем, пр. – 20-30 г/5 кв. м або 2-4 брикети на купі, Рат Кіллер Супер, гп – 5-10 кг/га – розкладання принад у місцях локалізації гризунів, контролювати від 2 до 3 разів через 5-7 діб, при необхідності – повторне застосування; дифенацин – Ратиндан, п. – 3 г препарату на 100 г принади, принади по 20-25 г на кожні 15 кв. м розміщують у місцях, де спостерігається активність гризунів.
Рекомендовані препарати згідно методики застосування розкладають в кожну нору і притоптують. Під час проведення захисних заходів від мишовидних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.
Марія Ярош,
головний спеціаліст Держпродспоживслужби у Хмельницькій області