Вигідна маржа в агробізнесі переміститься з сектора вирощування у логістику — експертка

USA dollar banknote on wheat ears. Agriculture business concept
Логістика сільгоспкультур може стати більш привабливим об’єктом для інвестицій, аніж їх вирощування. Так вважає директорка департаменту дослідження ринків УкрАгроКонсалт Єлизавета Малишко.

Експертка пояснила, що для українського фермера зазвичай маржа вирощування зростала у роки, коли гривня девальвувала. Різниця курсу створювала додатковий прибуток: фермер купував імпортні матеріально-технічні ресурси при дешевшій валюті, а вироблену продукцію продавав вже при дорожчій. Однак отримати такий додатковий прибуток вдається лише за умови експорту. Цього ж року можливості експорту суттєво обмежені, а низькі внутрішні ціни призведуть до скорочення прибутку фермера.

— Маржа переміститься у сектор логістики. Відповідно, логістика стане більш привабливим об’єктом для інвестицій, ніж безпосередньо вирощування. У разі затяжної війни це буде значити, що починаючи з 2023 року зусилля фермера зосереджуватимуться не на тому, щоб виростити більше продукції, а на тому, щоб зберегти і транспортувати вирощене, — зазначила Єлизавета Малишко.

За її словами, девальвація гривні та відсутність відшкодування ПДВ під час експорту посилюють фінансові втрати фермерів. З початку повномасштабної війни внутрішні ціни на основні зернові товари знизилися близько на 30%. На тлі зростання витрат на виробництво це призводить до “ножиць цін”, які зрізають прибуток фермера.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram