Вирощування фруктів і овочів за допомогою фотоелектричної енергії під сонячними панелями може обходитися у двічі дешевше. Крім того, альтернативний спосіб отримання енергії допомагає краще адаптуватися до зміни клімату, повідомляє сайт Deutsche Welle.

Фермер Фабіан Картхаус фактично з дитинства спостерігає, як ростуть ягоди під сонячними панелями.

Мій батько побудував першу фотоелектричні системи у дворі нашого будинку, під великими сонячними панелями досі ростуть ягоди, розповідає Фабіан.

П’ять років тому 33-річний фермер став розвивати батьківський агробізнес у Падерборн. 80 гектарів, на яких сіялись сільськогосподарські боби, зернові, ріпак і кукурудзи приносили скромний дохід. А спека і посуха взагалі позбавляли заробітку.

Фабіану і його дружині прийшла ідея вирощувати ягоди під сонячними панелями з напівпрозорими модулями.

Ми спочатку перевірили, а як різні ягоди реагують на світло і тінь. І як різниться врожайність. Найкраще проявили себе чорниця і малина, каже Фабіан. Перший урожай був відмінним. Зазвичай ягоди вирощують у відкритому ґрунті або в плівковому тунелі. Але спекотне літо тепер стало справжнім головним болем для багатьох фермерів Німеччини. Як не дивно, але тінь під сонячними панелями може підвищити врожайність. За словами Картхауса, модульні дахи економлять воду, тому що випаровування набагато менше, ніж, якби ягоди росли у відкритому ґрунті.

Модулі, звичайно, також забезпечують господарство електроенергією. При потужності 750 кіловат завод генерує близько 640 000 кіловат-годин (кВт-ч) в рік, що відповідає потребам в електроенергії 160 домогосподарств.

Трохи менш як шість центів за кВт-год Картхаус отримує за подачу в мережу. Частина сонячної енергії він хоче використовувати сам для роботи власних установок охолодження і сублімації сушіння. Якби він купив електроенергію для цього у постачальника енергоресурсів, це було б дорожче приблизно на 25 центів за кВт-год. Сприятлива для клімату енергія не тільки приносить додатковий дохід фермеру:

Це безпрограшна інвестиція: ми можемо виробляти зелену електроенергію на місці, децентралізовано, і водночас відтворювати її.

У Німеччині інноваційний метод вирощування фруктів особливо рекомендується для яблук, вишні, картоплі та овочів, таких як помідори й огірки. В інших регіонах світу підходять інші установки й модульні конструкції.

Макс Троммсдорф є експертом в області агро-фотоелектричної енергетики (Agri-PV) в Інституті сонячних енергетичних систем Фраунгофера у Фрайбурзі. Він і його колеги консультують уряди по всьому світу і недавно організували міжнародну конференцію по Agri-PV.

Залежно від місця розташування необхідно оцінити оптимальні умови освітлення для рослин і місцеві потреби в електроенергії, пояснює Троммсдорф. Необхідно враховувати специфіку регіонів.

В Інституті сонячних енергетичних систем бачать величезний потенціал для агро-фотоелектричної енергетики в усьому світі. В Європі вже є деякі сільськогосподарські фотоелектричні установки, в тому числі в Малі, Гамбії й Чилі, але більшість з них досі знаходяться в Азії. Найбільший у світі об’єкт площею 20 квадратних кілометрів потужністю близько 1000 мегават розташований на краю пустелі Гобі в Китаї. Вирощування ягід годжі під дахами модулів покликане зробити там сухий ґрунт знову родючим.

В Японії фермери вже збирають урожай на більш ніж 2000 сільськогосподарських фотоелектричних заводах. Але тут інноваційна технологія допомагає зупинити відтік сільського населення і створити перспективи для молодих людей в сільській провінції.

У Європі Франція є піонером по використанню Agri-PV, перш за все, у виноградарстві. Там, за державної підтримки модульних дахів, повинні бути захищені виноградні лози.

Чимало сортів винограду споживають занадто багато сонця, але суха, спекотна погода перестала бути рідкістю, пояснює Троммсдорф. Тінь може навіть принести тут деякі переваги.

Фабіан Картхаус хоче ще більше розширити своє сонячне поле в майбутньому. Досі його ягоди ростуть під 0,4 гектара сонячних панелей. Фермер має намір розширити посівні площі під сонячними панелями на вісім або десять акрів.

Однак для реалізації цієї ідеї Картхаусу все ж доведеться почекати. До цього часу існує безліч юридичних перешкод для будівництва таких об’єктів в Німеччині. Але він сподівається, що скоро все зміниться.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram