За оцінками Мінекономрозвитку, торгівлі та сільського господарства, станом на 15 травня 2020 року загибель озимих сільгоспкультур зафіксована на площі 385,8 тис. га, в тому числі озимого ріпаку 125,1 тис. га.

Найбільших збитків внаслідок посухи зазнали аграрії Одещини, які втратили щонайменше третину урожаю зернових, а подекуди до 100% площ. Але це не вплине на загальну ситуацію по країні – загальні втрати по всій Україні становлять до 2%. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький.

— У північній частині області третина посівів повністю загинула, розвиток третини посівів залежить від того, чи будуть дощі в наступні два тижні, та ще з третини можна зібрати урожай… В Бессарабії ситуація ще складніша. Тут щонайменше 80% загиблих посівів, у багатьох випадках 100%. Перспективи пересіву відсутні, оскільки вологи в ґрунті немає, — написав він. 

За його словами, наразі Уряд підготував можливість для агровиробників отримати відшкодування у кілька способів. Зокрема:

— Наразі є декілька шляхів розв’язання питання втрат врожаю:

  • Прийняті зміни до Постанови №300, які дозволяють аграрним виробникам без прив’язки до обороту, отримати компенсацію відсотків по кредитам. Вже в червні вони можуть подати документи і отримати компенсацію.
  • Зараз спільно з ДПС готується роз’яснення щодо механізму списання посівів, внаслідок якого не буде нараховуватися ПДВ на цю операцію.
  • Міністерство буде пропонувати Комітету Верховної Ради України з аграрних та земельних питань надати дотацію виробникам сільськогосподарської продукції на одиницю оброблюваних площ, що були втрачені внаслідок погодних умов. Наразі аналізується розмір такої підтримку, за попередніми оцінками це сума до 5 000 грн на га. Для того, щоб отримати допомогу виробникам потрібно буде зібрати мінімальний пакет документів, який засвідчить втрати та підтвердить факт стихійного лиха.
  • Можливість виділення субвенції місцевим бюджетам.
  • Розвиток зрошення, оскільки це в цілому надія цього регіону. Зараз будемо порушувати питання тарифів та компенсації електроенергії. Вчора Комітет Верховної Ради України з аграрних та земельних питань підтримав зміни в закон по держпідтримці щодо компенсації вартості електроенергії при зрошенні.
  • Оскільки для Одеської області важливим є виноградарство, ми будемо активно стимулювати розвиток садівництва. Зараз є відповідні програми державної підтримки на 2020 рік.

 

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram