З початку сезону ціни на українську сою були дешевшими, ніж світові. Така ситуація активізувала попит з боку попередників. Однак з початку року переробники підняли ціни, і соя з доставкою на завод подорожчала з 10000 грн/т (425 $/т) у січні до 12600 грн/т (470 $/т) у травні на тлі обмеженого обсягу пропозицій та підвищення цін експортерами в порту з 350 до 355-370 $/т.

Про це повідомляють аналітики Grain Trade.

NB: З початку 2019/20 МР до січня включно Україна експортувала рекордні для цього періоду 2,1 млн т сої, хоча вже у січні поставки зменшилися до 330 тис. т в порівнянні з 433 тис. т у грудні

Основними покупцями української сої у 2020 році стали: Туреччина (23,6%), Білорусь (20,5%), Греція (9%). В 1 кварталі 2020 р. Туреччина скоротила імпорт сої в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 54%, Білорусь на 5%, а Греція збільшила на 23%.

Однак зараз експортери завершують програми поставок сої без ГМО до Білорусі та ГМ-сої до Туреччини, оскільки ринок заповнила дешева південноамериканська соя та соєвий шрот з високим вмістом протеїну.

Українські переробники перестали купувати сою без ГМО, оскільки рентабельність переробки та експорту шроту до Польщі поступово знижується. Завдяки високим закупівельним цінам переробники залучили достатні запаси сої, але отримали проблеми з реалізацією дорогого шроту.

Невдовзі набере чинності підписаний президентом законопроект № 1210, який скасує «соєво-ріпакові обмеження», оскільки терміни його ветування вийшли.

Наразі на розгляд парламенту поданий ще один законопроект № 2446 про скасування соєвих поправок, який рекомендований до прийняття у першому читанні Аграрним комітетом ВР.

Ці закони дозволять аграріям вільно продавати свою продукцію, оскільки норми відшкодування ПДВ при експорті сої поширюватимуться на всіх учасників ринку.

[wdi_feed id=”1″]