Чи не вперше в рамках міжнародної агропромислової виставки «Агро-2021» був представлений широкий асортимент агродронів: різних виробників, комплектацій та функцій. За недовгий час експлуатації найбільшу довіру в аграріїв здобули коптери для сільського господарства виробництва компанії DJI, офіційним дистриб’ютором яких в Україні є компанія Quadro.ua.
Справжній фурор під час виставки викликала презентація новинки — сільськогосподарського мультикоптера DJI AGRAS T30. В чому його особливості та відмінна різниця, якщо порівняти з попередником DJI AGRAS T20, який вже завоював довіру агровиробників, ми розпитали у Вадима Остапенка, провідного консультанта з впровадження безпілотних технологій агродепартаменту Quadro.ua.

— Вадиме, розкажіть, будь ласка, чим новий DJI AGRAS T30 відрізняється від Т20?

Найперше, хочу звернути увагу на явні візуальні ознаки це нова форма платформи та самого корпусу. DJI AGRAS T30 це коптер вже з цільними елементами, які міцно прикріплені до рами у такий спосіб у цій моделі вже вирішена проблема з лапами, яка виникала в попередніх моделях під час приземлення.

Однак, основна відмінність та приємність для аграрія це те, що DJI AGRAS T30 має на 10 літрів більший бак: тепер його можна заправляти на 30 літрів рідини. Відповідно агровиробники зможуть, або обробляти більшу кількість гектарів за один виліт, або збільшити норму виливу.

Крім того, хотів би додати, що на попередній моделі бак для сухих добрив, чи насіння був об’ємом на 20 кг. А на Т30 об’єм бака становить 40 кг, що дає змогу обробити більшу площу по суті за той же самий час.

У цій моделі також збільшилася ширина захвату. Якщо на Т20-му ширина захвату була 7 метрів, то тут уже 9. Це явно збільшить продуктивність цього обладнання.

До того ж DJI T30 має більшу кількість форсунок, з яких проводиться вилив. Зокрема, якщо на попередніх версіях їх було 8, то тут уже 16. Ба більше, змінено і розташування форсунок: у Т20 вони були розміщені тільки на 4 променях, а в новій моделі на всіх 6 променях. До слова, на центральних променях форсунок не по дві, а по 4.

І напевне це вже більш важливо для експлуатантів, річ яка просто спрощує процес запуску оновлене кріплення променів. Якщо на попередніх моделях їх потрібно було поставити на місце і закручувати, робити оберти тримачів, то тут все дуже просто: просто тримач на звичайній засувці. Це дуже спрощує роботу та час експлуатації.

Водночас я б хотів зазначити, що Т20 не потрібно списувати, бо для господарств до тисячі гектарів це робоче рішення, яке вже працює.

— Наскільки збільшився розмір DJI AGRAS T30, якщо порівняти з попередніми моделями?

Я б сказав, що Т30 дуже оптимізований у розмірах. На перший погляд, у розкладеному вигляді він дуже великий, але якщо його скласти, то в транспортному положенні він не набагато більший за Т20. Знову ж таки у DJI T30 покращені характеристики батареї, які мають в рази більшу місткість, і для безперервної роботи їх потрібно менше. Фактично, достатньо три батареї.

— А як щодо керування ним, сліпі зони тощо?

DJI T30 оснащений двома камерами, які передають інформацію як спереду, так і ззаду, що дає змогу оператору бачити, що відбувається з коптером під час польоту. Радар Т30 працює на 360 градусів, тобто це кругова система визначення перешкоди. Тут вже є чітке розуміння, що ці сліпі зони ще більш зменшилися. Виконуючи місію, Т30 чітко ідентифікує перешкоди дерева, опори, лінії електропередач і далі в роботі точно їх обходить.

— А калібрування? Чи виникають якісь труднощі з цим, зважаючи, що Т30 немалого розміру?

Щодо калібрування, то тут більше питання до програмного забезпечення. У Т30 експлуатантам пульт сам просигналізує, що треба провести калібрування. В незарядженому стані дрон важить до 20 кілограмів і батарея 10 кг, у сумі 30 кг, тому з такою масою на місці покрутитися не бачу проблем.

Калібрування не потрібно робити перед кожним вильотом. Коптер просигналізує про це, якщо в цьому буде необхідність. З нашої практики ми проводимо демонстрації в різних регіонах, бувають переїзди й на 500-600 км, та не завжди коптер повідомляє, що потрібне калібрування.

— Чи запускали вже десь у польових умовах DJI AGRAS T30? Які враження?

В Україні його ще не запускали, оскільки цю модель ми тільки отримали й одразу ж презентуємо на виставці. Та в нас уже є клієнти, які просто чекали, коли вийде саме ця модель. Попередньо анонсували, що Т30 з’явиться в Україні в грудні 2021-го, але нам пощастило, і ми отримали його на пів року раніше.

Перші відгуки вже отримали тут на виставці. Клієнти зазначають, що в Т30 не тільки функціонал інший, а й зовнішній вигляд. Видно, що цей коптер нового покоління, якщо порівняти з Т20, і тут йдеться не тільки про дизайн, а найперше про технології.

Я впевнений, що під час експлуатації його показники будуть набагато ефективніші. Звичайно, у нас як в офіційного дистриб’ютора тепер багато роботи. Потрібно все відпрацювати: як правильно та якими форсунками працювати, як розміщення передніх і задніх променів дає нам можливість під різним кутом їх виставити та перевірити їх в різних умовах, зокрема в садах.

Крім того, нам потрібно ще розібратися з параметрами польоту яка має бути висота і під які препарати, за допомогою лакмусових папірців перевірити покриття та кількість крапель на квадратний сантиметр. Наш стандартний підхід 2-4 метри над посівом уже не працюватиме, нам треба все протестувати та перерахувати різноманітні показники. Це просто колосальний обсяг роботи.

— Чи готові ви озвучити ціну на новий мультикоптер?

Вартість просто коптера і рами 560 тис. гривень з ПДВ. Ми рекомендуємо брати три батареї й зарядний пристрій. Такий комплект коштує 788 тис. грн з ПДВ. У чому ще перевага Т30 це те, що в комплекті є спеціальний кейс, у якому зручно зберігати додаткові батареї до пульта та сам пульт тощо.

— А як бути зі сервісом, якщо виникнуть проблеми? Ви підтримуєте клієнтів?

Так, звісно. Сервісну підтримку ми надаємо. Ми поки не готові сказати, за який термін зможемо повноцінно ремонтувати Т30, оскільки ми привезли тільки найпершу модель. Однак ми вже формуємо фонд запчастин. Стосовно максимальної підтримки нової моделі Т30 це питання трьох-чотирьох тижнів.

Максим Щіпак, клієнт Quadro.ua
Максим Щіпак, клієнт Quadro.ua

Коментар

Максим Щіпак, клієнт Quadro.ua

Ми маємо коптера DJI T20, який придбали свого часу в компанії Quadro.ua, та надаємо ним послуги з обприскування полів. Вже цього сезону ми обробили ним понад 350 га за три дні та три ночі. Це були ділянки різного розміру та різної форми, усього — 19 полів. DJI T20 впорався без проблем.

Сьогодні, спілкуючись з агрономами, невеликими фермерами, ми бачимо, що досі існують певні побоювання щодо обприскування полів дронами, особливо серед тих, хто ще не пробував. Ті, хто вже скористалися нашими послугами, задоволені. Кажуть, вартість робіт навіть дешевша, ніж своєю технікою поля обробляти.

Ми задоволені співпрацею з Quadro.ua, адже отримуємо від них сильну консультаційну підтримку. Коли ми вперше виїжджали в поля, то працівники Quadro.ua були з нами на зв’язку майже цілодобово. Все нам підказували, допомагали, навіть у питаннях приготування робочого розчину та норми внесення. Підтримка на високому рівні. Тепер розглядаємо купівлю DJI T30, щоб обробляти більше полів та заробляти більше.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram