Українські аграрії змогли отримати розписки під вирощування часнику. Кредитором в обох випадках виступила одеська компанія «Агро-Патріот», яка роками вирощує товарний часник на 120 гектарах, а ще 56 гектарів використовує для вирощування посівного матеріалу.
Співзасновниця компанії Наталія Сударкіна розповіла, що її компанія працює з 70 фермерськими господарствами, яким надаєм насіння та технології вирощування. Завдяки широкому партнерству з фермерами у «Агро-Патріот» вибудувалася бізнес-модель кооперативного типу. І хоча інструмент аграрних розписок в Одеській області був запроваджений лише на початку 2018 року, підприємець ним відразу зацікавилася і вирішила випробувати його в дії.
Одну з розписок на вирощування часнику оформило невелике сільськогосподарське підприємство з Тернопільщини, отримавши посівний матеріал часнику під заставу врожаю цієї культури з чотирьох гектарів.
— Я ніколи раніше не користувалася жодними кредитними програмами, лише мала банківську кредитну картку. Тож розписка стала першим інструментом кредитування для нас, — зазначила співвласниця підприємства Світлана Попчук.
Її підприємство раніше вирощувало різні культури, але останнім часом вирішило спробувати себе у вирощуванні часнику, а для цього потрібен якісний посівний матеріал. Тож фермери вирішили скористатися аграрною розпискою, а процедура збору документів і нотаріального затвердження тексту розписки не була складною.
Другу часникову розписку взяло невелике фермерське господарство, розташоване на кордоні двох областей — Вінницької та Одеської. Власник господарства Віктор Марчук має в обробітку лише 36 гектарів, тож робить ставку на нішеві культури, а нещодавно отримав сертифікат на органічне виробництво. Віктор Марчук отримав посівний матеріал часнику під товарну аграрну розписку, за якою він має повернути кредитору 10 тонн часнику першого класу.
— Дуже часто фермери, з якими ми працюємо, просять у нас посівний матеріал в кредит і розраховуються вже після збору урожаю. Ті, з ким ми тривалий час працюємо і кому довіряємо, отримують від нас такий кредит, але це коло позичальників обмежене. А з таким інструментом, як аграрна розписка, ми могли б швидше розширятися, охопити більше фермерів, оскільки знаємо, що ми, як кредитор, захищені, — зазначила ініціатор «часникової розписки» Наталія Сударкіна.