Останні два роки суттєво змінили світ, зокрема і бізнес-спільноту. З’явилося чимало нових викликів, нових форматів, додалося проблем і водночас перспектив. Якщо у 2020 р. пандемія COVID-19 змушувала панікувати, то у 2021 р. світ і бізнес-спільнота зокрема вже навчилися з нею жити. Минулий рік приніс багато нового — щось з’явилося, щось закріпилося, щось продовжилось, щось змінилося.

Ми виокремили основні тенденції, які червоною ниткою проходили аграрною галуззю світу у 2021 р. Вже очевидно, що це не просто тимчасові тренди, а вектори, які впливатимуть на галузь в подальшому.

Цифрова комунікація

COVID-19 змусив перейти на (світлий) бік цифрових технологій навіть тих підприємців, які до останнього їм впиралися. Електронний документообіг, спілкування за допомогою діджітал-систем, обмін цифровою інформацією — все це вже стало важливою частиною роботи. Навіть великі презентації, конференції та бізнес-зустрічі в онлайн-форматі.

Ми всією редакцією разом з іншими учасниками ринку сподіваємося, що у 2022 році це стане одним із, а не єдиним форматом, що світ буде безпечнішим і знову буде змога “живих” зустрічей. Однак очевидно, що велика частина цифрового спілкування у бізнес-середовищі залишиться.

NB: Фермери повинні бути готовими до роботи у цифровому форматі, розумітися у технологіях і вчитися використовувати їхні можливості для своєї вигоди.

 

Врешті-решт цифрова революція полегшує життя фермерам і докорінно змінює підхід до аграрного виробництва. На сьогодні впевнено можна стверджувати, що ця тенденція стрімко розвиватиметься і ще більше впливатиме на галузь.

Прогнозування та інтеграція даних

У 2021 р. суттєво розвинулась сфера технологій для різноманітних прогнозувань. Для аграріїв це особливо цікавий інструмент в контексті технологій, які дають змогу швидко і точно прогнозувати врожайність на різних етапах виробничого циклу. Пошук покупців на весь урожай, мінімізація відходів, планування наступного виробничого циклу, економія та раціональне використання ЗЗР і добрив — це ще далеко не весь перелік переваг, які можна отримати завдяки технологіям прогнозування.

Читайте за темою: GPS та прогнозування врожаю: які технології аграрії отримали від космічної галузі 

Завдяки ж системам інтеграції даних ця інформація стає ключем для прийняття рішень. Інструменти, які збирають, систематизують та аналізують розширену інформацію про поле чи сад допомагають приймати обґрунтованіші та раціональніші рішення — як поточні, так і стратегічні.

Інтернет речей

Будинки, автомобілі та предмети побуту вже стали нашими помічниками та порадниками. Вони вимірюють, збирають та аналізують дані про нашу активність, їжу, фізичний стан. Вони дають нам цінну інформацію для підвищення якості життя. Останні інноваційні технології “розумнішими” роблять і сільськогосподарські машини, метеостанції та польове обладнання.

Інтернет речей дуже розвинувся у 2021 р. Мережі фізичних об’єктів з вбудованими датчиками, програмним забезпеченням та іншими технологіями, які обмінюються даними, виводять фермерство на абсолютно новий рівень. Вони суттєво полегшують роботу і підвищують її якість, дають змогу економити, раціональніше використовувати ресурси, акцентувати на ефективності.

Аерофотозйомки та картування полів

За даними компанії BusinessWire, у глобальному ринку цифрових технологій для сільського господарства картографування полів зросте найбільше. Супутникові знімки та технології дронів дають фермерам змогу побачити на своїх полях те, чого не видно з Землі.

Поєднавши отримані дані з технологією точного вирощування, фермери зможуть точніше управляти своїми посівами та збільшувати прибуток.

Сталість

Відновлювальне землеробство, акцент на екологічності, нові підходи до управління водними ресурсами, продуктивніші гібриди рослин — 2021 р. підтвердив, що це впливатиме на успішність фермерства тривалий час.

NB: Сьогодні вже не достатньо просто вирощувати продовольство.

Для успішної роботи та розвитку в аграрній галузі екологічні та соціально-економічні аспекти потрібно ставити на один рівень з технологічними та технічними.

Сталість — це одна з мегатенденцій, які формують сільське господарство у всьому світі. Вона актуальна на різних ланках виробничого ланцюга: від простої організації роботи на конкретному виробничому етапі до нових рішень у створенні та використанні пестицидів і добрив.

 

Окрему роль у сталому сільському господарстві відіграють водні ресурси та відновлювальне землеробство. Ефективне управління першими — це стратегічне завдання фермерів всього світу. У 2022 р. інвестиції у системи зрошення та інші інструменти ефективного водокористування однозначно варто робити, це вигідна стратегія для фермерів різних масштабів.

Точне землеробство

Це точка на перетині сільськогосподарських технологій та сталого виробництва. Науковці, аграрії і технічні фахівці сходяться на думці, що майбутнє галузі за точним землеробством. У 2021 році сфера неабияк розвинулась, дедалі більше компаній інтегрують технології для точного внесення добрив та ЗЗР у свої машини, з’являється все більше систем контролю, розпізнавання потреб рослин тощо.

Точне землеробство — це про економію, екологію, раціональність, додану вартість, підвищення якості господарювання, мінімізацію людського фактору та ще ряд складових, без яких аграрна сфера майбутнього вже не можлива.

NB: Цифровізація, Інтернет речей та сталість виробництва — ці три мегатенденції не виникли у результаті пандемії, вони почали входити у різні виробничі галузі значно раніше, однак саме ситуація двох останніх років посприяла пришвидшенню їхнього розвитку.

Технології дедалі більше вплітаються у щоденну роботу фермерів, а сталість виробництва й поготів — це чи не основний вектор аграрного руху.

Соціальна відповідальність

Наостанок, але не в останню чергу, важливо зазначити про соціальну складову роботи бізнесу, зокрема й аграрного. Йдеться не лише про корпоративну соціальну відповідальність у класичному розумінні взаємодії з громадами, а й про формування безбар’єрності на підприємствах:

  • Якісні робочі місця для людей з інвалідністю.
  • Можливості стажування та менторської підтримки для молодих фахівців.
  • Реальний, а не формальний гендерний баланс.
  • Толерантність та робота з викорінення будь-якої дискримінації.
  • Соціальні гарантії працівникам.
  • Прозорість ведення бізнесу.

Все це сьогодні вже не просто справа конкретного підприємця. На такі складові звертають увагу при участі у різноманітних грантових програмах. Їх враховують міжнародні організації при прийнятті рішень про співпрацю з підприємством. Формують вони і ставлення кінцевого споживача — чимало людей радше нададуть перевагу продукції соціально-відповідального виробника. Репутаційні скандали, які періодично виникають і неабияк впливають на подальші перспективи виробника це підтверджують.

NB: Без інтересу до тем безбар’єрності та соціальної відповідальності, без їх вивчення та інтеграції у щоденну роботу сучасне фермерство як успішний бізнес неможливе.

Світ змінюється і трансформується швидкими темпами. Сільське господарство розриває кліше традиційності та консервативності. Галузь стрімко рухається у бік інноваційності, сучасних управлінських підходів, цифрових трансформацій та креативності. Звісно, це не означає, що за усім цим слід сліпо гонитися, намагаючись за один рік докорінно трансформувати підприємство.

Здоровий глузд повинен бути головною рушійною силою усіх прагнень та планів. Однак розуміння напрямків, тенденцій та можливостей, які вони відкривають дає змогу йти у ногу з часом та покращувати свою роботу, збільшувати прибуток і задоволення від аграрної діяльності. 

Нехай у 2022 році все вдасться!

Підготувала Наталя Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram