Рівно 60 років тому людству вдалося зробити прорив — відправити людину за межі планети. Юрій Гагарін зумів побачити Землю з космосу, а науковці змогли розгледіти потенціал космічних винаходів і застосувати їх в агросекторі. Безпілотні трактори, управління водними ресурсами, світлодіодні системи для теплиць — експерти департаменту BASF Agricultural Solutions зібрали підбірку інновацій, “позаземного” походження.

Трактори-безпілотники

У 1990-х роках компанія John Deere взялася за розробку революційної технології – безпілотного управління трактором. Річ у тім, що обробка чи висів насіння на полях за умови виконання цих завдань людиною дає похибку в 10%. Тобто один і той же рядок може бути оброблений двічі або на якусь ділянку може зовсім не потрапити насіння. Це завдає суттєвих втрат аграріям і ускладнює процес обробки. Щоб зробити свої трактори надточними, спеціалісти John Deere спільно з експертами NASA створили програмне забезпечення, яке гарантує найвищу точність в обробці сигналів GPS. А згодом цю технологію застосували й для безпілотних автомобілів. 

Світлодіодні системи в теплицях

Від моменту виходу людини в космос науковці почали розробляти технології вирощування рослин поза Землею. Вони виробляють кисень, поглинають вуглекислий газ, стають джерелом живлення. Однак, для вирощування рослин у космосі потрібне було якісне освітлення. Його не можна було забезпечити на космічній станції чи кораблі. Так з’явилося LED-освітлення. Мало того, для нього створили систему інтегрованого управління HELIAC. Вона самостійно регулює необхідну кількість світла для конкретної рослини в конкретній її фазі росту. У такий спосіб ще й економить енергію, точково освітлюючи потрібні ділянки. Згодом ця технологія з космосу “опустилася” в теплиці на Землі й тепер робить ефективнішим вирощування найрізноманітніших продуктів.

Прогнозування врожаю

Науковці з космічних агентств по всьому світу вивчають вегетацію рослин та методи прогнозування врожайності. З часом зібрані знання трансформувалися в програмне забезпечення LandViewer. Цей цифровий інструмент на основі супутникових даних у реальному часі здатний аналізувати та прогнозувати обсяги врожаю. Сьогодні за цією технологією працює низка цифрових платформ, серед яких і xarvio™ FIELD MANAGER. Діджитал-сервіс аналізує супутникові знімки, дає рекомендації щодо норм висіву та внесення препаратів, відстежує найкращі терміни для підживлення рослин чи збору врожаю. 

Управління водними ресурсами

Космічні технології зондування поверхні Землі та GPS дають змогу прогнозувати періоди посухи та мінімізувати негатив, спричинений відсутністю води. На додаток, на основі цих систем науковці розробили спеціальні датчики, які дозволяють рослинам “просити” більше води або ж регулювати й поливати поля точково. Наприклад, датчики AgriHouse вимірюють електричні імпульси рослин і визначають характеристики, важливі для їхнього здоров’я. Дані передаються на комп’ютер агронома, а система звертає увагу на певні культури, які потребують води. Це дозволяє заощаджувати ресурси, роблячи при цьому полив рослин максимально ефективним.

Ультрапоніка, сублімована їжа, технології збереження продуктів та водорості, що виробляють омега-3 жирні кислоти усі ці речі людство отримало завдяки розвитку космічної галузі. Це вкотре доводить: майбутнє це те, що ми робимо вже сьогодні.

За матеріалами компанії BASF

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram