Блокування накладних досі залишається основною проблемою для агровиробників. Щобільше, блокування податкових накладних може поставити хрест на отриманні коштів господарством від фінансових установ. На цьому наголосив керівник практики безпеки бізнесу і керуючий партнер ЮК “WINNER” Ігор Ясько.

— На ринку землі буде ажіотаж,  конкуренція жорстка і той агровиробник який буде слабшим — однозначно програє. Якщо не будете мати порядку у бухгалтерії й не почнете працювати по-білому програєте. Проблеми з контролюючими органами означають для вас, що про державну підтримку можна забути, — стверджує Ясько.

NB: Господарства, які мають будь-які проблеми зі звітністю відразу потрапляють у категорію «ризикових», і їхні податкові накладні можуть бути заблоковані.

— Найбільший біль аграріїв — це блокування накладних. На жаль, фермери звертаються за юридичною допомогою уже тоді коли було зроблено дві помилки, а саме коли вони отримали заблоковану накладну вони самостійно подають на комісію регіонального рівня, щоб розблокувати податкову накладну, комісія як правило протягом 5 днів їм відмовляє. Потім господарство іде на великий круг — на центральний рівень ДФС України й знову на 30 днів заблоковані та чекаєте відповідь.  Тим часом за поставлену вашу продукцію ніхто з вами розрахуватись не може, до тих  під поки ви не зареєстрували податкову накладку. Тож якщо регіональна комісія вам відмовила  у задоволенні документів, то ДФС центрального так само відмовить вам, ну і далі єдиний варіант це суд. Судова тяганина триватиме від одного до 6 місяців, залежно від регіону, — стверджує керуючий партнер ЮК “WINNER”.

Він коментує, що вся ця ситуація трапляється тільки через те, що агровиробники неправильно подають документи на комісію регіонального рівня, і тому «зависають» у розрахунках на півроку і більше. А якщо господарство буде внесено у категорію «ризикових», то блокуватиметься не одна, а всі податкові накладні, що означатиме повну відсутність надходження коштів на ваші рахунки. І доти, поки агровиробник не вийде із категорії «ризикових» податкові накладні не реєструватимуть.

NB:  Для розблокування податкових накладних пан Ясько рекомендує початково подавати на комісію  максимально вичерпні документи  що підтверджують:

  • Наявність у вас земельних ділянок, які використовуються для вирощування продукції, ВРХ, тощо та інших основних засобів;
  • Форму No20-ОП, у якій потрібно вказати які засоби та об’єкти виробництва і нерухомості ви маєте, які дають вам можливість трансформувати продукцію яку ви купуєте – добрива, солярку, послуги запчастини і трансформувати у продукцію яку ви продаєте – пшеницю, соняшник м’ясо, тощо;
  • Спеціальну таблицю даних, з кодами згідно з класифікатором УКТЗЕД у якій вказано яку продукцію ви купуєте та продаєте — сировину, продукцію, запчастини, тощо.   Плюс потрібно вказати код та вид економічної діяльності підприємства, згідно зі статутними документами, тобто що і як ви можете здійснювати на своєму підприємстві. Таким чином буде повністю сформовано ваш податковий кредит.
  • У пояснювальній записці до документа по кожній позиції потрібно чітко вказати що дає можливість сформувати ваш податковий кредит у товар. Плюс має бути зазначено кількість працюючих, кількість техніки, елеваторів, заробітну платню тощо. Приміром, якщо у вас є 600 га землі, проте ви не маєте працівників, основних засобів, не купуєте запчастин і не здійснюєте активну діяльність, але продаєте кукурудзу чи пшеницю, то вийти із категорії «ризикових» та розблокувати накладні — нереально.

— Таблиця даних має бути подана до комісії протягом десяти днів після заблокування податкової накладної. Згідно з Постановою 1165 вона має прийматись автоматично, проте бухгалтери роблять її у такому вигляді що вона для сільгоспвиробників 4 групи єдиного податку не приймається автоматично  Ті документи які ви надаєте повинні бути вичерпними, аби податкова бачила усю «картину» діяльності, що ви реальний суб’єкт господарювання. Тільки тоді вони зможуть розблокувати ваші податкові накладні, — засвідчує фахівець.

Ірина Глотова

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram