До відкриття земельного ринку України залишається дедалі менше часу й окрім іншого, аграріям важливо усвідомлювати ризики можливого рейдерства, щоб успішно захиститися і протидіяти. Про це говорили учасники Антирейдерського форуму “Захист аграріїв в умовах відкриття ринку земель”. Захід організувала Громадська Антирейдерська платформа спільно з проєктом USAID “Агро”. Представники Уряду, Держгеокадастру, громадськості та міжнародні експерти обговорили потреби агровиробників та громад, пов’язані з відкриттям ринку землі, та актуальні напрямки протидії рейдерським захопленням. Найпрактичніше та найактуальніше щодо можливостей сільськогосподарських підприємців убезпечитись від рейдерських атак — у нашому матеріалі.

Хто у зоні ризику?

Перш за все, варто зазначити, що 100-відсоткової гарантії захисту від рейдерства немає жодне підприємство. Складно передбачити інтереси рейдерів у кожному конкретному випадку. Однак, на практиці, можна виділити три основні чинники, за кожним з яких рейдери можуть цікавитися аграрним підприємством.

Перший це успішний, перспективний і стійкий бізнес. Мотивація рейдерів тут просто і зрозуміла заволодіння таким бізнесом.

Другий високоліквідні активи. У такому разі рейдерів не цікавить поглинання самого підприємства як юридичної особи. Основний інтерес це  нерухомість, земельні ділянки, врожай тощо.

І третій можливість включення захопленого підприємства у холдинг. У цьому випадку поглинання бізнесу, активів та власне підприємства відбувається дуже ретельно і комплексно.

За інформацією Громадської Антирейдерської платформи, від рейдерських захоплень найчастіше потерпають аграрні підприємства, що мають в обробітку до 1 000 га землі. Додаткової привабливості рейдерам додають шаблонні, типові статутні документи, які жодним чином не захищені; будь-який конфлікт між акціонерами/власниками/співзасновниками; не оформлена належним чином документація, зокрема, правовстановлююча, технічно-дозвільна та різноманітні договори; неконтрольована кредиторська заборгованість.

Тривожні сигнали можливого рейдерського захоплення

Слід розуміти, що аграрне рейдерство — складне явище. Верховна Рада вже реалізувала деякі запобіжні заходи з протидії аграрному рейдерству, зокрема, ухвалила низку законів (“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні”; “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності”; “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”).

Сьогодні також впроваджують законодавчі ініціативи, які передбачають оприлюднення усіх галузевих та відомчих кадастрів, що є в розпорядженні органів державної влади й місцевого самоврядування і новий вид планувальної документації — комплексний план просторового розвитку території територіальної громади. Ці заходи мають на меті упорядкувати земельні відносини в новостворених громадах і ліквідувати корупційні ризики, які досить часто мали місце при розробці містобудівної й землевпорядної документації в традиційному форматі.

Однак, разом з тим експерти наголошують, що законодавство не встигає передбачити нові схеми рейдерів, тому їх тиск на дрібних сільгосптоваровиробників щороку лише посилюється, а відкриття земельного ринку може спровокувати нову хвилю агрорейдерства. Сільгоспвиробникам варто бути готовими до такої ймовірності.

Є декілька сигналів можливого рейдерського захоплення:

  • Раптова поява листів, повідомлень, запитів та іншої кореспонденції від судів, правоохоронних органів, органів державної влади, інших третіх осіб. Найчастіше такі повідомлення доволі незрозумілого змісту.
  • Хтось інтенсивно збирає інформацію про діяльність підприємства, його активи та їхній стан.
  • Частіше з’являються різноманітні перевірки від будь-яких органів державного контролю/нагляду, особливо позапланові.
  • Примус до співпраці, наприклад, нав’язування економічно невигідних партнерських стосунків, у тому числі від чиновників.
  • Зникнення печаток, договорів та інших документів

Якщо підприємство має хоча б кілька з ознак підготовки рейдерського захоплення, то слід негайно провести власну більш ретельну оцінку ризиків і подбати про залучення професійних юристів, адвокатів та інших фахівців.

Превентивні заходи захисту від рейдерства

За оцінками експертів із захисту підприємств від захоплення рейдерами, власники близько 90% аграрних підприємств не вживають жодних запобіжних заходів від рейдерства. Однак при об’єктивних факторах такої загрози, превентивні заходи завжди це дешевший та спокійніший шлях захисту бізнесу.

Важливою складовою захисту від рейдерства на конкретному підприємстві є відкритість перед працівниками. Якщо кожен розумітиме алгоритм своїх дій у випадку рейдерської атаки це зведе до мінімуму паніку та розгубленість. Найкраще розробити чіткий план дій, у якому визначити дії для кожного відповідального працівника підприємства у випадку рейдерської атаки.

Слід також заздалегідь подбати про фізичний захист своїх активів. Якщо немає змоги найняти постійну охорону для підприємства, можна об’єднатися з власниками схожих сусідніх господарств.

Впорядкування документообігу та обмеження доступу працівників до документообігу допоможе зберегти комерційну таємницю та конфіденційну інформацію і звести до мінімуму ймовірність витоку чи втрати стратегічно важливої інформації. Йдеться про розмежування повноважень працівників у доступі до документів не кожному працівнику потрібен доступ до всіх документів, щоб виконувати свої обов’язки.

Аргументовано відстоювати свої права згодом, якщо рейдерської атаки уникнути не вдасться, допоможуть дублікати установчих документів та документів, що посвідчують право власності на активи. Варто подбати про наявність нотаріально завірених копій важливих документів. Такі копії краще зберігати окремо від оригіналів, у захищеному місці. 

Позитивна репутація підприємства та його ключових осіб в публічному просторі також важлива. Зокрема, довіра та взаємна повага з мешканцями населених пунктів, де підприємство веде діяльність, допоможуть здобути широку суспільну підтримку в боротьбі з рейдерами. Важливо звертати увагу на інформацію про підприємство, яка з’являється в ЗМІ – поява безпідставної негативної інформації може допомогти заздалегідь розкрити рейдерську загрозу та вчасно захистити свою ділову репутацію.

У роботі з представниками органів державного нагляду та правоохоронних органів також варто бути насторожі. Виконуючи свої службові обов’язки, вони можуть збирати інформацію на замовлення рейдерів. Тому краще за все консультуватися з професійними захисниками під час розгляду будь-яких запитів на інформацію або проведення перевірок, особливо, позапланових.

Слід взяти за правило постійно моніторити відкриті реєстри, щоб перевіряти відповідність інформації, яка у них зазначена. Якщо виявлені відхилення – оперативно вжити заходи, щоб актуалізувати інформацію.

Потрібно контролювати дебіторські, кредиторські заборгованості і загалом грамотно управляти фінансовими потоками. Впорядкування установчих документів підприємства та документообігу, оформлення/дооформлення прав власності на нерухоме майно та майнові права та впорядкування усіх інших юридичних аспектів також необхідні

Важливо розуміти, що не допустити – це найбільш ефективний спосіб протидії рейдерській атаці, тому аграрії повинні знати, як захиститися та використовувати ці знання, аби протистояти незаконним діям рейдерів превентивно.

Наталія Кузьо

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram