Цьогорічний сезон сої українські фермери та аналітики ринку називають достатньо успішним очікують на високі врожаї. Втім, кліматичні зміни шалена посуха, яка змінюється проливними дощами, майже по всій території країни, ставить під питання якість урожаю надалі. Це означає необхідність пошуку нових технологій та агротехнологічних інструментів. Які підходи варто слід взяти до уваги аграріям?

«Клімат» на полі

Ситуацію на полях України по сої  можна назвати  доброю, адже вологи вистачає, проте все залежатиме від того чи буде повітряна посуха у наступні декілька тижнів.

Як розповідає агроном-дослідник компанії «Агрітема» Сергій Колесник, якісні продукти та препарати спрацювали на відмінно, претензій в аграріїв немає.

Об`їхавши соєві поля зі Сходу до Заходу країни  можу сказати, що ситуація на полях чудова.Особливо добре на Півдні на Херсонщині збільшують площі під соєю на  поливі. Втім, рекомендую більше уваги звертати саме на азотне живлення рослин у фазі наливу. Селітра, яка може дати швидкий азот, коштує дуже дорого, тож аграрії будуть вимушені зменшувати норми живлення. Тому надалі будуть все більшої ролі відігравати біологічні препарати, завдяки яким можна якщо не на 100% замінити, то зменшити внесення традиційних добрив. Таким чином, можна і понижувати кислотність і контролювати pH. Більше аграріїв починають використовувати мульчування і відходять від традиційної оранки.

У наступні сезони аграрії, найімовірніше, постануть перед вибором нових підходів та агротехнологічних заходів починаючи від густоти посіву та вибору сортів і закінчуючи підбором нових польових знарядь та обробітком ґрунту.

Клімат змінюється і на це не можна не звертати увагу. Навіть на Рівненщині та Тернопільщині зараз посуха, і ультраранні сорти 85 днів стиглості, абортувалися. Слід обирати сою 2500-2700 CHU, вона здатна сформувати квітки й дати більший урожай.Потрібно розуміти, що типових років немає, тож це дозволяє агрономам постійно бути в «тонусі» і навчатися, рекомендує фахівець.

Думку колеги цілком підтримує агроном-консультант, дорадник Асоціації «Дунайська Соя» Микола Биков. Він стверджує, що саме погода, надалі, може зіграти  не на руку фермерам. Посуха буде дуже швидко змінюватись високоінтенсивними опадами. Коли буквально за 10-15 хвилин можна буде отримати чверть місячної норми дощів. Тільки правильно підготовлений ґрунт здатен прийняти більше продуктивної вологи.

Порівнявши дані з метеостанції у Київській області за останні два роки стає очевидним зміна клімату проливні дощі змивного типу переходять у повітряну посуху. Згідно зі спостереженнями Гідрометцентру, така ситуація у наступні роки, аж до 2050 року стане для України типовою. Тобто, 7 із 10 років будуть саме такими. Проливних дощів до посіву і після посіву буде дуже багато, переконаний фахівець.

Боротьба із ґрунтовою кіркою

Через таку ситуацію із літніми дощами в Україні оранка і глибокорихлення, найімовірніше, відійдуть на другий план. Річ у тому, що після зливних дощів на полях утворюється ґрунтова кірка, що значно ускладнює проростання рослини, навіть коли ґрунт є не надто важким.

У деяких випадках вода на полях стікає настільки інтенсивно, що через утворену кірку соя взагалі може не пробитися, і це коштуватиме втрати частини врожаю. Якщо утворення кірки при вирощуванні ранніх зернових річ в принципі звична, то у сої  таке раніше спостерігали не часто. Аграрії мають бути готові до  того, що в будь-який момент може пройти проливний дощ, який не зможе всмоктатись ґрунтом, наголошує Биков.

Якщо для сої не створити умови для проростання, то сходи будуть затяжними, що призведе до зменшення густоти та гіршого розвитку рослини. Якщо дощ пройшов уже після того, як рослина зійшла, можуть бути проблеми з азотним живленням, бо азотфіксація і доступність азоту через переущільнення відразу падає. Яким чином можна боротися із кіркою? У поміч аграрію ротаційна борона. Знищення нею кірки ефективне та дешеве коштує близько 86 грн/га.

Це достатньо швидкий і маневровий інструмент можна працювати й вдень, і вночі, коли швидкість агрегата висока то кірку розбиває ідеально.  Так, ротаційна борона не знищує бур`яни, але коли маєте проблеми з ґрунтовою кіркою то бажано мати ротаційну борону у господарстві. Зрозуміло, що при роботі ротаційної борони будуть втрати, тож потрібно це враховувати при висіві культури.  Після проходу ротаційної борони протягом 3-4 днів рослина відновлюється і починається активний ріст. Якщо рослина вже має листочки, то вона борона може їх механічно пошкодити, але не вириває, ділиться досвідом дорадник Асоціації «Дунайська Соя».

Він звернув увагу, що ущільнення верхнього шару впливає на кореневу систему рослини, вона змінює форму зі стрижневої й є більш ослабленою. Зрозуміло у процесі розвитку така соя може абортувати листя та боби, і, приміром, на  Півдні України втрати будуть неминучими.

Активність бульбочкових бактерій

Що стосується теми роботи інокулянтів цього року, то всі якісні інокулянти практично по всій території України спрацювали на відмінно. Особливо в тих госпгодарствах, Це досягли ті господарства, які забезпечили оптимальний pH ґрунту, проводили обробку інокулянтом за регламентом, та грамотна система удобрення сої.

Як пояснила директор лабораторії Інституту Агробіології Ірина Подгурська, протягом перших 4 місяців 2021 року аграрії могли спостерігати підвищену кількість опадів, а температура повітря була вищою, ніж зазвичай на 1,1 градуса. У травні була зафіксована надмірна кількість опадів, і на формування бобово-ризобіального симбіозу впливала підвищена кислотність ґрунту.

Річ у тому, що через надмірну вологість у верхньому шарі ґрунту накопичуються алюміній і залізо, які утворюють солі й спричиняють отруєння кореневої системи. В результаті чого рослина щільніше формує кореневу систему, а бульбочкові бактерії гірше проникають у неї, кількість бульбочок або знижується, або не утворюються взагалі. Тому інокулянти найкраще спрацювали там, де проводились заходи зі зниження кислотності ґрунту, зазначила вона.

Якщо говорити про вплив температури на інокулянти, то він теж був специфічним. Через різке підвищення температури наприкінці травня на початку червня  (середньодобова  температура на 3-4 градуси вище за норму) спостерігалось активне формування бульбочок після затяжного періоду спокою. Фахівець відзначила іще одну особливість поточного сезону було зафіксоване утворення бульбочок на тих ділянках, де працювали інокулянтами 2-3 роки тому. Це говорить про те, що все більша кількість господарств використовують у роботі інокулянти, бактерії поселяються у ґрунті, але наявність таких аборигенних штамів, ще не є гарантією їх азотфіксувальної активності.

Увага до деталей

Агроном-консультант компанії Spraytec Україна Володимир Антонюк розповів про те, що на ефективність або неефективність роботи препаратів на сої та інших культурах прямо впливає  якість і жорсткість води. Володіючи такою інформацією можна суттєво  покращити можливості поля. Є низка факторів, які впливають на результат внесення це і погода, оператор, обладнання, якість препарату, клімат тощо.

Що стосується жорсткості води, то на це звертають увагу мало. Хоча у рекомендаціях до використання препаратів при оприскуванні стоїть 1 тис., жорсткість води може у деяких регіонах доходити до 3 тисяч, зокрема Миколаївщина та Херсонщина це проблемні зони. Те саме стосується і рівня pH води, який є досить високим, тому за якістю води у господарстві треба слідкувати, якщо ви хочете аби препарати, дійсно, спрацювали. Якщо рекомендовано працювати із водою із pH 5-6, а у вас 7-8, то препарат спрацює на 10-20%, а не на 100%.

Це той  момент який часто не беруть до уваги, звинувачуючи саме неефективність самої марки препарату. Зрозуміло, що робочий розчин на 95% складається саме з води, тому гарний гербіцид і погана вода можуть дати зовсім не той ефект, на який ви очікували. Так втрачається і час, і кошти на оприскування посівів, прокоментував  Антонюк.

Фахівець звернув увагу на те, що якість оприскування і роботи самого обприскувача напряму залежить від того як доглядають за технікою. Серед можливих помилок та несправностей він назвав невирівняні розпилювачі, забруднені або пошкоджені розпилювачі, різні кути розпилювання, та не відрегульоване положення чи висоту штанги.

Пропуски означатимуть, що проблема із бур`янами посилюватиметься, вони, своєю чергою забиратимуть воду та поживні речовини у культурної рослини. Тому часто буває, що проблема не у препараті, а у внесенні його на полі.

Інформацію взято з онлайн-вебінару «Дискусійний Соєвий Клуб. Екватор сезону» організованого асоціацією «Дунайська соя»

 Ірина ГЛОТОВА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram