Сезон 2022 року вирізняється значною присутністю шкідників у посівах усіх сільськогосподарських культур. Основна порада на сьогодні – регулярне обстеження посівів.

За даними ФАО, людство недобирає в середньому 34% потенційно можливого врожаю сільськогосподарських культур. Ці втрати оцінюють у 75 млрд доларів, із них втрати від шкідників – 30 млрд. Втрати потенційно можливого врожаю озимої пшениці – 24%.

Яких шкідників найчастіше можна зустріти в період дозрівання колоса озимої пшениці? Сьогодні поговоримо про три найбільш шкодочинні: клоп шкідлива черепашка, хлібний жук кузька, пшеничний трипс. Давайте докладніше розглянемо, яку шкоду вони наносять та як їх діагностувати.

Клоп шкідлива черепашка

Клоп шкідлива черепашка в посівах пшениці

Шкодять личинки старшого віку та клопи нового покоління, харчуючись зерном. Пошкоджене на ранніх стадіях зерно стає зморшкуватим, тому потрапляє у відходи. На зернах, пошкоджених у фазах молочної, воскової та повної стиглості, формуються неглибокі вм’ятини. Зовнішньо такі пошкодження майже непомітні, проте ендосперм перетворюється у пухку, борошнисто-білу речовину, яка легко кришиться за будь-якого механічного впливу. Мука має низькі хлібопекарські якості. Зерно, пошкоджене хлібними клопами більше, ніж за стандартом (допустимо – 0,5%), стає некондиційним (фуражним).

Економічний поріг шкідливості (ЕПШ) для дорослого клопа – 2-4 шт/м², личинки – 2 штуки і більше на м².

Хлібний жук-кузька

Хлібний жук-кузька на колосі пшениці

Жук виїдає зерна злаків у період молочної стиглості, а тверді зерна вибиває на ґрунт.

Останніми роками в окремих господарствах втрати врожайності озимої пшениці від цього шкідника становили 20-40%! Присутність одного дорослого жука на 1 м² призводить до втрат урожаю 40-50 кг/га, а десяти жуків – до 500 кг.

 

Пшеничний трипс

Личинки пшеничного трипса

Личинки цієї комахи вважають найбільш шкодочинними, адже у фазу молочної стиглості пошкоджують не лише обгортку колоса, але й самі зерна. Внаслідок цього колосок деформується, зерна стають щуплими, знижується якість зерна та маси тисячі. Живлячись на зернівках, трипси залишають на місцях укусів бурі плями, пошкоджена поверхня зморщується.

За кількості 20-30 осіб на колосі втрати врожаю досягають до 15%.

Захист колоса від шкідників

Перш ніж проводити захист колоса озимої пшениці від шкідників, обов’язково ретельно обстежте посіви. Тільки за наявності шкідників, кількість яких досягає економічного порогу шкідливості, варто вносити інсектициди.

Для обробки краще використати інсектициди, які мають контактно-системну дію – для подовження терміну захисту колоса.

Норму витрати робочого розчину можна й варто зменшити до рівня 50-100 л/га. Крім того, важлива дисперсність розпилювання: якщо рідина розпилюється великими краплями, ширина робочого захвату знижується і якість обробки теж.

Всі складові якісного обприскування, про які йшлося вище, мають велике значення, і забезпечити їх виконання можуть тільки обприскувачі високого рівня. Французький виробник техніки для захисту рослин BERTHOUD – ваш надійний помічник у захисті посівів.

Нова система обприскування SPRAYTRONIС, що встановлена на машинах BERTHOUD, забезпечує можливість управління кожною форсункою та фактично контролює норму виливу за допомогою імпульсів. Робочий розчин вноситься не суцільним потоком, а мікропорціями, що дає змогу працювати невисокими нормами, а також розширює швидкісний діапазон роботи обприскувача на 70%.

Система обприскування SPRAYTRONIС допомагає нам виконати основне завдання – добре покриття колоса робочим розчином із невисокою нормою виливу.

Особливе значення в процесі обробки посівів має стійкість штанги. Обприскувачі BERTHOUD обладнані штангою AXIALE, що, завдяки підвісці в центрі мас, гарантує неперевершену вертикальну стійкість, особливо на розворотах і схилах. Штанга також обладнана механізмом поглинання поздовжніх коливань, який гасить коливання у горизонтальній площині під час збільшення швидкості руху машини чи гальмування.

Легендарна стійкість штанги BERTHOUD та якісне міжфорсункове перекриття забезпечує рівномірне покриття поверхні рослин робочим розчином і прицільне знищення шкідників.

Захист посівів озимої пшениці від шкідників – останній елемент технології вирощування, тому не забутьте про нього, щоб не втратити частину врожаю вже перед жнивами.

Бережіть свої посіви і високих вам урожаїв!

Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК

Читайте також: Посівна в умовах війни: чому аграрії замість кукурудзи посіяли соняшник, сою та гречку

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram