Хоча озимина тільки дала сходи, зокрема, озимі зернові перебувають у фазі – сходи-3-ій листок, а озимий ріпак – у фазі 2-4 листки, шкідники вже активно розвиваються та уражують посіви. Тільки гусениці ріпакового пильщика в деяких регіонах пошкодили до 16% посівів.
Стан посівів – задовільний
Агрокліматичні умови (різке коливання температури повітря в нічні та денні години) звітного періоду негативно впливали на розвиток та поширення сисних шкідників (попелиці, цикадки) у посівах озимих культур. Рослини озимих колосових культур здебільшого перебувають у фазах сходи – 3-й листок, початок кущення, озимий ріпак – у фазах 2-4 листочки, формування розетки. Стан посівів характеризується переважно, як задовільний. У Степу на окремих площах сходи зріджені, що зумовлено недостатньою кількістю вологи в ґрунті під час посіву культур. Про це повідомляють спеціалісти Держпродспоживслужби.
Озимі зернові пошкоджують личинки хлібного туруна
В степових, подекуди лісостепових областях, після випадіння опадів, у посівах озимої пшениці, розміщених здебільшого після стерньових попередників, активізувалось живлення личинок хлібного туруна (жужелиці) І-ІІІ віків, які за середньої чисельності 0,5-2, макс. 3 екз. на кв.м в осередках Луганської області пошкодили 1-5% рослин. Подекуди гусениці озимої совки пошкодили до 4% рослин. Також, в озимині в допороговій чисельності злакові попелиці, цикадки, хлібні блішки пошкодили 1-10, макс.15% рослин, злакові мухи та травоїдні клопи – 0,5-5%. У Лісостепу та Полісся на 1-16% обстежених площ озимих зернових борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, кореневими гнилями уражено 1-3% рослин.
Рекомендований захист: проти вищезазначених шкідників за надпорогової чисельності озимі зернові у фази сходи-початок кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування дозволеними інсектицидами. Проти хвороб за необхідності (у фазу кущіння) рослини оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами.
Озимий ріпак потребує моніторингу посівів
Повсюди у посівах озимого ріпаку триває живлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика, де ними пошкоджено 2-12, в осередках Київської та Черкаської областей до 16% рослин. У посівах культури Київської, Миколаївської областей на 9-15, макс. 28% рослин відмічають розвиток капустяної молі. Хрестоцвітими блішками, листоїдами, попелицями, переважно в крайових смугах полів, пошкоджено 3-8% рослин. Альтернаріозом, пероноспорозом, борошнистою росою, білою плямистістю уражено 1-8, макс. 14% рослин культури, подекуди фомозом, кореневими гнилями та бактеріозом охоплено до 2% рослин (Житомирська, Дніпропетровська, Чернівецька обл.).