Чи залежить робота деструкторів стерні від високих температур, нестачі вологи, системи обробітку ґрунту? На думку фахівців БТУ-ЦЕНТР, на бактерії та гриби майже не впливають як занадто високі, так і занадто низькі температури. За несприятливих обставин мікроорганізми, що є основою деструкторів стерні, переходять у стан спокою і відновлюють свою життєдіяльність після встановлення оптимальних для розвитку умов. До того ж мікробіологи БТУ-ЦЕНТР зауважують, що мікроорганізми виробляють ферменти, які починають працювати першими, тому розкладання стерні починається навіть за несприятливих умов.

— Часто кукурудзу збирають досить пізно; у нас був досвід, коли деструктор-оздоровлювач ґрунту Екостерн вносили в другій половині грудня, і він ефективно спрацював, — розповідають у компанії.

За даними науковців Інституту прикладної біотехнології, після заморожування протягом 15 діб за температури -18 °С, гриби роду Trichoderma вижили. На другий день розморожені мікроорганізми почали розвиватися, на четвертий — утворили міцелій, а на шостий –  показали гарний ріст.

— Найшвидше відновлюються гриби роду Trichoderma. Залежно від виду, вони розвиваються вже при температурі +3 °С. Життєдіяльність корисних грибів починається, коли ґрунт прогрівається до +5-10 °С, але оптимальна температура для них становить +25-30 °С. Після заробки у ґрунт рослинних решток, оброблених препаратом Екостерн, до складу якого входять різновиди роду Trichoderma, агровиробники можуть бути спокійні: за найлютіших морозів препарат спрацює ефективно, — розповідає Юлія Миронова, фітопатолог БТУ-ЦЕНТР.

Для південних регіонів України фахівці рекомендують використовувати Екостерн Бактеріальний — бактерії стійкіші до високих температур, ніж гриби.

NB: Бактеріальний деструктор дбає про контрольоване розкладання пожнивних решток навіть при +45 °С та за мінімальної вологості ґрунту 5% від повної вологоємкості.

— За таких умов часто і рослини не ростуть, а мікроорганізми розвиваються.  Деструктор заробляють у ґрунт, де є волога і сприятлива температура для мікроорганізмів. Оптимальна ж вологість ґрунту для розвитку корисної мікофлори — 20-30% від повної вологоємкості, — зауважує Юлія Миронова.

NB: Щодо систем обробітку ґрунту, деструктор, як свідчать науковці Інституту зрошуваного землеробства НААН, удвічі покращує розкладання пожнивних решток незалежно від способу їх заробляння у ґрунт.

Навіть за нульової обробки ґрунту (з метою максимального збереження вологи), посіявши соняшник після кукурудзи, фермери Харківщини отримали повністю розкладені пожнивні рештки, необхідне накопичення вологи та дружні сходи соняшника. Фахівці БТУ-ЦЕНТР наголошують, що деструктор має стійкі складові, які навіть в складних умовах забезпечують ефективну переробку стерні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram