Що важливіше: добрива або здоров’я ґрунту? Чому робити ставку тільки на синтетичні добрива для підвищення врожайності вже не актуально?

— Упродовж багатьох років ми вважали, що азот, фосфор, калій і вміст органічних речовин в ґрунті є головними факторами росту рослин і відмінної життєдіяльності ґрунту, але це вже не так, — розповідає Дуг Петерсон, регіональний спеціаліст зі здоров’я ґрунту в штатах Айова та Міссурі, Національної служби охорони природних ресурсів США на порталі www.ilsoyadvisor.com.

На думку Петерсона, всупереч поширеній думці, правильне співвідношення грибів і бактерій є найкращим показником здоров’я ґрунту і запорукою врожаю. Велика кількість грибів, які сприяють активному росту рослин, і низька кількість бактерій, що сприяють пониження зростання, — це оптимальне співвідношення.

Аналогічним чином, обробіток ґрунту надзвичайно руйнівний для нього і різко знижує кількість грибів, в тому числі мікоризних, які необхідні для передачі поживних речовин між рослинами. Тому не дивно, що поля з нульовою обробкою показують велику кількість грибів і, отже, рослини демонструють кращий ріст та розвиток в порівнянні з ораними полями.

— Ще один поширений міф, який ми часто чуємо в агропромисловості, — це те, що добрива безпосередньо живлять рослини. Однак, основна частина внесених добрив не засвоюється рослинами в рік внесення. Мікроорганізми в ґрунті харчуються надлишковими живильними речовинами і, в кінцевому підсумку, переносять ці поживні речовини на рослини через роки. Аграрії часто намагаються компенсувати ці втрати додатковим внесенням добрив, що тільки погіршує здоров’я ґрунту. Так, азотні й фосфорні добрива викликають скорочення популяцій мікоризних грибів на 15 і 32 відсотків відповідно, — говорить Петерсон.

NB: За словами експерта, при традиційній системі обробітку ґрунту тільки від 30 до 50 відсотків внесеного азоту споживається рослинами. Решта 50 відсотків внесеного азоту найчастіше губиться в результаті вилуговування або ерозії.

У такій ситуації на допомогу приходять покривні культури, з якими споживання азоту і фосфору може зрости до 80-90 відсотків, надавши шанс ґрунтовим “жителям” відновитися.

Таким чином, покривні культури збільшують популяції грибів, що мають життєво важливе значення для сталого здоров’я ґрунту і доступності поживних речовин для рослин.

Грибні системи максимально ефективні в доставці поживних речовин до рослин і розширенні їхнього живлення за межами живого кореня. Тобто, якщо гриби здорові, рослини теж.

Нарешті, для того, щоб управління поживними речовинами було ефективним, необхідно пов’язати його з практикою оздоровлення ґрунту. Багатовидові суміші покривних культур 5 і більше, з азотфіксуючими рослинами дозволяють розв’язувати цю задачу.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram