Перехід від інтенсивних технологій до більш ощадних та навіть органіки потрібно робити поступово оздоровлюючи грунт і відновлюючи його родючість. Незамінним помічником у цьому процесі для аграрія стають деструктори стерні. Спробуємо розібратись як правильно ними працювати, аби отримати бажаний ефект на полі, які практичні аспекти застосування слід мати на увазі та яким чином підібрати деструктор під особливості кожного господарства?

Чи «працює» деструктор?

Використання деструкторів називають одним із перших кроків до біологізації інтенсивної технології вирощування рослин. Це саме ті препарати, які починають усувати проблеми, які накопичуються у ґрунті під час багаторічного інтенсивного землеробства. Не будемо ще раз нагадувати про зниження вмісту органічної речовини у ґрунті, накопичення великої кількості патогенів. Інтенсивна технологія з кожним роком тільки погіршує становище і призводить до виснаження грунтів. Попри те, саме деструктори допомогають цей процес сповільнити і повернути у напрямку збереження родючості. Всебічну роботу з пошуку штамів-антагоністів, аби вирішити проблему із патогенами та зробити максимально ефективні марки деструкторів проводить компанія БТУ-ЦЕНТР.

NB: Ефективність деструкторів компанії БТУ-ЦЕНТР доведена практикою: ці препарати входять до технологічної карти 15 найбільших агрохолдингів країни (Кернел, Контінентал Фармерз Груп, Vitagro, ТАС АГРО та ін.) та 1700 господарств. За час існування деструктори БТУ-ЦЕНТР уже застосували на площі у близько 3 млн га в Україні та 500 тис. га за кордоном. Лідером з використання аграріями вважається деструктор Екостерн®.

Втім, теорія це добре, але на практиці потрібно враховувати низку особливостей роботи деструкторів. Головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький засвідчує: часто аграрії розповідають про те, що не бачать ефекту від використання деструкторів, тож і не поспішають їх купувати.

Насправді, аби перевірити, чи спрацював деструктор, є два методи візуальний та лабораторний.

Зокрема, візуально можна побачити зміну структури пожнивних решток. Хоча для ефективної роботи деструктора потрібна оптимальна кількість вологи й інші умови. Чим вологи у ґрунті менше, тим процес розкладання решток буде затримуватись. Втім, уже буквально через три місяці після внесення, можна побачити зміну кольору пожнивних решток та їх кількості.

У лабораторних умовах можна провести відбір та зважування рослинних решток та видовий аналіз ґрунту на вміст патогенів і сапрофітних грибів. Потрібно хоча б на одному полі у господарстві залишати дослід, та контрольну ділянку і робити із них проби ґрунту. Отже, усі сумніви щодо дієвості деструкторів будуть зняті, вважає агроном.

Ступінь розкладання пожнивних решток теж можна фіксувати візуально, або застосувати визначення по кількості залишків для цього слід відібрати проби ґрунту з рослинними рештками відділити, висушити їх, зважити і подивитись на співвідношення решток по вазі у досліді, та на контролі.

З 2011 по 2014 рік ми провели низку досліджень із науковцями УкрНДІПВТ ім. Погорілого у різних регіонах України, зокрема, аби встановити вплив деструкторів на вміст органічної речовини та щільність ґрунту. Також неодноразово досліджено вплив Екостерн® на мікрофлору ґрунту. Таким чином, було встановлено, що Екостерн® забезпечує суттєво краще розкладання пожнивних решток мінімум у 2 рази, зафіксовано зниження патогенної мікрофлори у господарствах у середньому у 4 рази, а також підвищення вмісту сапрофітних грибів у грунті аж на 26%. Таким чином, покращується структура грунту і досягається економія добрив при обробітку пожнивних решток від 40%, запевнив Олександр Ростоцький.

У цьому сезоні агрономи відмічають значне поширення патогенів у посівах пшениці, кукрудзи, соняшнику. Окрім погодних умов, цьому сприяє застосування великих доз мінеральних добрив. Останнє у свою чергу порушує агробіоценоз на полях. На думку Олега Пилипенка, керівника агрономічного супроводу проекту FreeFarm компанії «Агротерра», сповільнити цей процес може використання біологічних препаратів та деструкторів стерні.

У деяких випадках застосовується до 1 тонни мінеральних добрив в фізичній вазі, що не може не впливати на біологічні процеси на полі. На високоінтенсивних посівах через використання підвищених норм добрив та ЗЗР порушується аборигенна мікрофлора і рівновага зсувається у сторону патогенів. В умовах відсутності тваринництва та перегною, використання тільки хімічних препаратів призводить до поширення патогенної мікрофлори, сказав фахівець.

Для відновлення природнього гомеостазу він рекомендує потрібно поєднувати застосування хімічних добрив та засобів захисту із біопрепаратами.

Який деструктор краще обрати?

Яким чином обрати деструктор саме під себе і своє господарство? Як розповідає комерційний директор БТУ-ЦЕНТР Тетяна Хоменко, для кожної проблеми на полі та для різних видів ґрунтів, технологій вирощування можна підібрати свій, максимально ефективний деструктор. Найбільш поширеним у практиці українських аграріїв на сьогодні є деструктор марки ЕКОСТЕРН® Класичний для керованого розкладання рослинних решток та оздоровлення ґрунту. Цього сезону формуляція препарату була оновлена і підсилена комплексом мікроорганізмів: 8 штамів роду Bacillus, Paenibacillus Polymyxa, 2 штами роду Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus, Agrobacterium та 2 штами грибів роду Trichoderma.

Також у лінійці марок деструкторів нещодавно відбулось поповнення – з’явився ЕКОСТЕРН® Бактеріальний, що містить спори бактерій та підходить для використання у несприятливих погодних умовах як під час екстремальних літніх температур на півдні країни, так і під час низьких температур під час пізнього збирання культур, сприяє покращенню якості ґрунту.

ЕКОСТЕРН® Триходерма біопрепарат для розкладання рослинних решток, стимуляції росту й розвитку рослин, що пригнічує розвитку фітопатогенів у ґрунті та розкладання органічних решток.

ЕКОСТЕРН® Лайт з вологоутримуючими та азотфіксуючими властивостями для прискореного розкладання рослинних решток сільськогосподарських культур. Ідеально спрацьовує на ґрунтах із великою кількістю важких металів та пестицидних залишків. Він ідеально підходить для центральної та західної України, для підтримання корисної біоти у ґрунті. Вноситься деструктор навесні, влітку та рано восени.

Також для технології для No-till, Strip-till, Mini-till та традиційної технології обробітку грунту нами було створено деструктор ЕКОСТЕРН® Ноу-тілл. Розкладання залишків при його використанні відбуватиметься повільніше. Для пролонгованої дії разом у баковій суміші із ним рекомендуємо використовувати прилипач ЛИПОСАМ®. На стадії дослідження ще одна марка деструктора під назвою ЕКОСТЕРН® Детокс», повідомила Тетяна Хоменко.

Комерційний директор БТУ-ЦЕНТР вважає, що найдоцільніше для більшості підприємств обрати марку ЕКОСТЕРН® Класичний, адже вона має максимально комплексну дію для розкладання рослинних залишків, оздоровлення грунту та збільшення продуктивності наступної культури, яка буде посіяна після попередника, що оброблявся деструктором ЕКОСТЕРН®. Найбільш правильно застосовувати деструктор навесні, у передпосівну культивацію разом із підготовкою ґрунту перед боронуванням, також його можна використовувати після збирання зернової культури, та восени після збирання просапних. Фахівець також акцентувала увагу на тому, що деструктор потрібно заробляти у грунт протягом 1-3 діб.

Доцільно робити комбінації різних марок деструктора. Приміром, якщо ви бачите на своїх полях прояви хвороб, то пригнічувати ширший спектр патогенів може ЕКОСТЕРН® Триходерма, або можна комбінувати і вносити біофунгіцид СКЛЕРОЦИД® проти проявів білої гнилі. Ми також рекомендуємо внесення азотних добрив, проте у невеликій кількості у середньому втричі менше норми, запевнила фахівець.

Також вона звернула увагу на дію марки ЕКОСТЕРН® Триходерма: її бажано використовувати там, де потрібна посилена деструкція, зокрема коли є велика кількість залишків на полях. Цей деструктор містить у своєму складі від 1 до 4 штамів триходерми і має високий рівень антагонізму проти широкого спектру патогенів.

Ефект на практиці

Якщо продовжувати тему досвіду використання деструкторів, то виходячи з практики вітчизняних господарств інтегрувати їх можна як у класичну технологію, так і в органічну, Strip-till, Mini-till або No-till.

Головний агроном підприємства «Барбет» Олександр Гож, який працює за органічною технологією біологічними препаратами від БТУ-ЦЕНТР вже протягом 6 років, глибоко переконаний у необхідності деструкторів на полі.

Одним із обов’язкових елементів нашої технологічної схеми є використання деструктора ЕКОСТЕРН® Класичний. Перший дослід з цією маркою провели ще у 2016 році, бо взагалі не розуміли як це працює, і чи спрацює на наших полях взагалі. Після місяця з дати використання уже були перші візуально видимі результати. А уже весною стан ґрунту покращився в рази він був пружним, пухким та більш водопроникним. Грунт буквально «ожив» у ньому з’явились хробаки. Зараз щосезону використовуємо деструктор у дозі 2 літри, трохи підвищуємо норму через жорсткі умови роботи, бо господарство знаходиться на Півдні України, коментує агроном.

Думку Олександра Гожа повністю підтримує голова ФГ «Геркулес», Віктор Шеремета. За його словами, деструктори чудово працюють, як у класичній технології, так і при переході на Strip-till.

Майже 10 років тому ми вперше застосували деструктори на соняшнику. Якщо порівнювати оброблені та необроблені ділянки поля, то соняшник мав кращий зовнішній вигляд, кращою стала і сама структура ґрунту.

Іще один цікавий момент, на який звернув увагу Шеремета під посів ріпаку краще використовувати оранку, але коли на полі багато соломи і її приорати, то виникає ізоляційний шар, який не дає кореневій системі досягнути вологи. Цю солому легко побороти деструктором.

Зараз вологи у грунті, навіть у Київській області замало, і тому ми почали її економити застосовуючи під час посіву ріпаку технологію Strip-till з міжряддями 70 см. Використовували деструктор, аби насіння ріпаку не залягало під солому. Бо культура дрібнонасінна і сходів можна не дочекатися, ділиться практичними спостереженнями Шеремета.

Фермер і блогер, автор YouTube-каналу No-Tiller Михайло Драганчук упевнений,  що вихід на ринок нового продукту ЕКОСТЕРН® Ноу-тілл від БТУ-ЦЕНТР стане поштовхом для подальшого розвитку системи No-Till в Україні.

Враховуючи, що у системі землеробства необробленого ґрунту на поверхні накопичується велика кількість рослинних решток, як після комерційних, так і після покривних культур, цей препарат стане ще одним інструментом управління хворобами та живленням рослин. Якщо у прискоренні розкладання пожнивних решток ноу-тіллери не дуже зацікавлені, то більш ефективний контроль патогенів є необхідним. Особливо, якщо господарство бере курс на більшу екологізацію свого виробництва, зменшує використання хімічних препаратів, фунгіцидів і азотних добрив. Мені подобаються продукти, які не просто вирішують оперативні питання вирощування рослин. Приміром, мінеральні добрива впливають на урожайність, але не роблять нічого для відновлення родючості ґрунту, прокоментував фермер.

Також він назвав цікавою можливість використання деструкторів після соняшнику «Євро-Лайтнінг» перед посівом озимої пшениці, та й взагалі тему деструкції  ґрунту на предмет залишкових гербіцидів. Михайло Драганчук розвінчав стереотип, що No-Till це технологія тільки для південних регіонів України, та країн із спекотним, посушливим кліматом. Цю технологію вдало використовують навіть у Прибалтиці Литві та Латвії, де здавалось би, опадів достатньо.

Річ у тому, що там з кожним роком ґрунти стають гіршими. А No-Till, як не одна технологія піклується про родючість ґрунту. Використання добрив і обробка ґрунту велика чи маленька, родючості ґрунту не додають. А от препарати БТУ-ЦЕНТР позитивно впливають на нього, розповів автор YouTube-каналу No-Tiller.

Олександр Чумак з господарства «Мічуріна+» виступив також за використання деструкторів у технології No-till.

Основна наша мета застосування деструкторів у минулому році вирівняти негативний вплив попередника соняшника «Євролайтінг». Ми хочемо за рахунок деструктора покращити стан грунту, позбутися залишків цього гербіциду і простимулювати урожайність на полі. І це вдається. Цього року очікувана урожайність на цьому полі від 5 до 7 тонн. Цього сезону закупили і будемо на наших полях використовувати ЕКОСТЕРН® Ноу-тілл. Заклали низку дослідів із іншими марками деструкторів від БТУ-ЦЕНТР, коментує підприємець.

Інформацію взято з онлайн-вебінару «Деструктори для точного землеробства», організованого компанією БТУ-ЦЕНТР спільно з партнером компанією Agroterra.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram