Поновлення договорів оренди земельних ділянок – справа для агровиробників не нова. Однак щоразу виникають нові нюанси, особливо, що стосується землі державної власності.

— На практиці, зазвичай виникає низка нюансів пов’язаних з відсутністю чіткого регулювання порядку розгляду Орендодавцем (уповноваженим органом державної влади), заяв з цього питання та неоднозначною судовою практикою, — наголошує Олена Ляшенко, керуючий партнер ODIS Group.

Юрист нагадала про основні пункти, які варто врахувати готуючись до поновлення договорів оренди.

По-перше. Проаналізувати договір оренди землі на предмет строку подання листа – повідомлення.

— Такий строк, здебільшого становить 1 місяць (30 днів). Але, в деяких випадках може бути зазначено — 60 днів, 90 днів. З власної практики, виключні випадки — 120 днів, 180 днів. Строк дії договору слід відраховувати від дати його державної реєстрації, — зазначає юрист.

По-друге. Підготувати лист-повідомлення про поновлення строку дії договору та пакет документів, який хоча законодавством не вимагається, але на практиці рекомендується додавати при зверненні до уповноваженого органу. Серед іншого, це агрохімічний паспорт поля, витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру, докази належного виконання умов договору. Слід зауважити, що залежно від умов кожного конкретного договору такий перелік документів може бути розширено.

По-третє. Подати (направити поштою) лист-повідомлення про поновлення договору оренди Орендодавцю.

— Це може бути сільська/селищна рада або управління Держгеокадастру в області. Обов’язково залиште собі докази подання такого листа (штамп з вхідною відміткою, чек про відправлення листа), — наголошує Олена Ляшенко.

Строк розгляду такого листа-повідомлення становить 1 (один) місяць з моменту отримання. На практиці, наразі розпорядники земель готують відповідь вчасно. Проте, результат такого розгляду (наказ, лист, інше рішення) не завжди направляється заявнику. А тому рекомендується тримати це питання на контролі та регулярно цікавитися результатом розгляду. За вашою вимогою відповідь може бути вручена наручно чи відправлено поштою.

І головне, в разі якщо Орендодавець вступає з Вами у переписку щодо зміни умов договору при його поновленні, слід врахувати наступне:

  • Така переписка не означає, що рішення про поновлення договору оренди землі буде обов’язково прийнято.
  • Зміна умов договору можлива лише за взаємною згодою сторін. Але у разі не досягнення такої згоди, переважне право на поновлення договору оренди припиняється (наприклад, Вам запропонують максимальну ставку орендної плати 12%, а Ви не згодні з такою зміною).

— Навіть якщо Орендодавець заперечує у поновленні договору оренди землі, Ви маєте право на звернення до суду з позовом про захист порушеного права, — зазначає Олена Ляшенко.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram