Про те, що кукурудза з року в рік стає все більш популярною серед агровиробників, можна й не писати. Площі зростають, і за різними оцінками, під кукурудзу відведено близько 20% від загальної кількості землі в обробітку. Зростання посівних площ призвело до того, що в більшості господарств ця культура займає 50 %, а іноді й більше сівозмінної площі. Таке явище свідчить про те, що вона часто вирощується або в монокультурі, або в короткоротаційних сівозмінах, що спричиняє різке збільшення шкідливих організмів.

Втрати зерна кукурудзи внаслідок шкідливої дії фітопатогенних мікроорганізмів та шкідників в Україні становлять в середньому 25-30%. Для запобігання поширенню шкідливих організмів потрібен комплексний підхід і використання ефективних засобів захисту рослин.

NB: Упродовж вегетації культуру можуть уражувати більше 150 різних грибів та бактерій. Загроза ураження хворобами виникає з моменту потрапляння насіння в ґрунт. Зокрема, плісняві гриби призводять до пліснявіння насіння. Низька температура ґрунту є основною причиною затримки сходів та загибелі проростків. Шкідливий вплив на проростки мають також сажкові захворювання, зокрема види пухирчастої та летючої сажки. Значних проблем завдають хвороби листя кукурудзи (плямистості), такі як гельмінтоспоріоз, септоріоз, іржа, альтернаріоз, цефалоспоріоз та інші. Вони спричиняють часткову або повну втрату рослиною асиміляційної поверхні, внаслідок чого рослини або не плодоносять, або утворюють недорозвинені качани з незначною кількістю зернівок. Значної шкоди завдають також хвороби, що уражують стебла та качани, які здебільшого проявляються у період молочно-воскової стиглості (фузаріоз, цефалоспоріоз, біла гниль, нігроспороз). Для того, аби знищити або затримати ріст фітопатогенних мікроорганізмів збудників хвороб, необхідно ретельно підходити до проведення заходів захисту рослин.
Активна фаза життя рослин починається з проростання насіння. Тому першим етапом в технології вирощування сільськогосподарських культур є заходи, спрямовані на підвищення життєздатності і польової схожості насіння. Максимальний ефект за мінімального негативного впливу на компоненти біоценозу забезпечує протруєння насіння. Це один із найважливіших заходів у технології вирощування та системі захисту всіх без винятку культур. Обробка насіння дає можливість захистити на ранніх етапах органогенезу молоді паростки кукурудзи від насіннєвої, ґрунтової, а в окремих випадках і аерогенної інфекції.

NB: Протруювання забезпечує знезараження від патогенів, які наявні в насінні, на його поверхні, ґрунті, на рослинних рештках, та захищає сходи від ураження хворобами.

Сучасні умови господарювання потребують застосування разом із фунгіцидним протруйником ще й інсектицидного, що дозволяє суттєво зменшити втрати від комплексу ґрунтових шкідників і шкідників сходів, а також запобігти розвитку вторинної інфекції на пошкоджених рослинах.

При виборі препарату для протруювання насіння необхідно враховувати прогноз ураження культури хворобами та пошкодження шкідниками, сортові особливості її, погодні умови.

Для того, щоб домогтися найкращої ефективності:

  • насіннєвий матеріал перед обробкою варто очистити і відкалібрувати, так як присутність домішок (пил, рослинні залишки, пошкоджені насіння тощо) може значною мірою знизити ефективність дії препарату;
  • обробку слід проводити за 1-2 тижні до сівби, щоб домогтися максимального знищення інфекцій на поверхні насіння;
  • вологість насіння, яке обробляється, повинна бути на 1 % нижче стандарту для кондиційного насіння, щоб уникнути підвищення вологості в результаті протруювання, що, в свою чергу, може призвести до зниження схожості за рахунок підвищення температури при зберіганні (самозігрівання).

Для захисту насіння і сходів кукурудзи від хвороб найчастіше використовують такі препарати: Вітавакс 200 ФФ, вск., Іншур Перформ, к.с., Максим 025 FS, т.к.с., Редіго М, т.к.с., Роялфло 480 в.с.к.,  Февер 300 FS, ТН. Проте ринок пропонує і багато інших.

Характеристика та спектр дії протруйників фунгіцидної дії, що використовуються для обробки насіння кукурудзи наведені в таблиці.

Препарати для захисту насіння кукурудзи від хвороб

з/п

Назва препарату Діюча речовина Норма витрати,

л/т, кг/т

Шкідливий об’єкт

 

1 Авіцена, СЕ,

Альфа Смарт Агро

Тебуконазол, 50 г/л + прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л 0,5-0,6 Летюча і пухирчаста сажка, кореневі та прикореневі гнилі, пліснявіння насіння
2 Бенефіс, м.е.,

Chemische Guter

Імазаліл, 50 г/л + металаксил, 40 г/л + тебуконазол, 30 г/л 0,6-0,8 Фузаріозні і пітіозні гнилі, пліснявіння насіння, прикореневі гнилі, сніжна пліснява, ризоктоніоз, листові плямистості, сіра гниль
3 Венцедор, т.к.с.

Альфа Смарт Агро

Тебуконазол, 25 г/л + тирам, 400 г/л 1,2 Летюча і пухирчаста сажка, кореневі та прикореневі гнилі, пліснявіння насіння
4 Вітавакс 200 ФФ, вск,

Аrysta LifeScience

Карбоксин, 200 г/л+ тирам, 200 г/л 2,5-3,0 Летюча і пухирчаста сажка, кореневі гнилі, пліснявіння насіння
5 Іншур Перформ, к.с.,

БАСФ

Піраклостробін, 40 г/л +тритіконазол, 80 г/л 0,5 Летюча і пухирчаста сажка, кореневі гнилі, пліснявіння насіння
6

Максим XL 035 FS,

Сингента

Флудиоксоніл,25 г/л + металаксил–М, 10 г/л 1,0 Кореневі та стеблові гнилі, пліснявіння насіння, сажки
7 Орнамент, FS, ТН, т.к.с.,

Green Express

 

Флудиоксоніл, 25 г/л Стеблові та кореневі гнилі,

гельмінтоспоріоз,

фузаріоз,

аскохітоз

альтернаріоз

8 Редіго М, т.к.с.,

Байєр

Протіоконазол, 100 г/л + металаксил, 20 г/л 1,5-1,8 Фузаріозні та пітіозні кореневі та пристеблові гнилі, пліснявіння насіння, збудники летючої сажки
9 Рекорд, т.к.с.,

Укравіт

Карбоксин, 170 г/л + тирам, 170 г/л 2,5-3,0 Сажкові хвороби, кореневі та стеблові гнилі, пліснявіння насіння
10 Роялфло, в.с.к.,

Аrysta LifeScience

Тирам, 480 г/л 2,5-3,0 Пліснявіння насіння, кореневі гнилі
11 Скарлет, м.е.,

Chemische Guter

Імазаліл, 100 г/л + тебуконазол, 60 г/л 0,4 Летюча та пухирчаста сажка, кореневі та прикореневі гнилі, пліснявіння насіння,
12 ТМТД, к.с.,

Август

Тирам, 400 г/л 3,0-4,0 Пліснявіння насіння, кореневі гнилі
13 Февер, 300 FS, ТН т.к.с.,

Байєр

Протіоконазол, 300 г/л 0,6-0,9 Кореневі та стеблові гнилі, летюча сажка

Препарати, що містять у своєму складі речовини з класів стробілуринів та триазолів (триазолінтіонів), мають добре виражену рістрегулюючу дію на кукурудзу, яка полягає у стимулюванні росту кореня та надземної частини у поєднанні з ефективним захистом від хвороб. Візуально рослини виглядають більшими, інтенсивніше засвоюють елементи живлення з ґрунту завдяки потужній кореневій системі. Вдале поєднання кращих фунгіцидних властивостей та рістрегулююча дія забезпечують надійний захист кукурудзи від широкого комплексу хвороб із одночасною стимуляцією росту рослин. Такі препарати мають здатність захищати рослини від несприятливих погодних умов — протидіяти негативному впливу низьких температур або засухи.Системні властивості діючої речовини дозволяють повністю проконтролювати патоген, як на поверхні насіння, в процесі обробки, так і всередині насіння, під час поглинання вологи на початку проростання. Протіоконазол та інші системні речовини з перших днів розвитку поширюються всією рослиною, що забезпечує тривалий захист від хвороб та створює оптимальні умови для розвитку культури.

Діюча речовина найбільш відомого протруйника Вітавакс 200 ФФ, ВСК Карбоксин  є також стимулятором росту. Завдяки цій властивості препарат сприяє успішному подоланню несприятливих умов під час проростання, забезпечуючи здорові однорідні сходи та покращене формування стеблостою. Карбоксин та тирам (друга діюча речовина) ефективно діють проти широкого спектру збудників, що перебувають на поверхні насіння, у ґрунті та передаються поверхневим шляхом. Протруйник є легким у використанні та безпечним для насіння.

Помітно, що деякі препарати містять у своєму складі до трьох діючих речовин. Це може забезпечити більш широкий спектр токсичної дії на різних видів збудників хвороб та сприяти запобіганню виникнення резистентності фітопатогенів до пестицидів. Проте варто не забувати про сумісність діючих речовин та недопустимість токсичної дії на рослини.

Як правило, препарати для обробки насіння мають сприятливі токсикологічні та екотоксилогічні характеристики, відрізняються м’якою дією на культурну рослину.

NB: Досить часто до деяких хімічних протруйників додають регулятори росту та композиції поживних елементів, які активують і регулюють процеси проростання і подальшого розвитку рослин. Завдяки цим добавкам можна зменшити норму витрати протруйників на 20-30%. Як зазначають дослідники, ефективність протруйників підвищується за рахунок  використання при інкрустації насіння полівінілового спирту (ПВС), натрієвої солі карбоксілметілцеллюлози (Na КМЦ) в поєднанні з стимуляторами росту (Реаком, Марс-1, Емістим С, Мікосан Н тощо) та макро- і мікроелементами.

Нами в Інституті захисту рослин НААН також були проведені дослідження з вивчення ефективності препаратів для обробки насіння кукурудзи самостійно та в суміші з регулятором росту на основі калійної солі гумінових кислот — Гуміфілдом. Обробка насіння була проведена безпосередньо перед посівом. Сходи в усіх варіантах досліду були дружніми. Схожість становила 85-95%. Захист посівів від бур’янів здійснювали за допомогою гербіциду Аденго 465 SC, к.с. (тієнкарбазон-метил, 90 г/л +ізоксафлютол, 225 л/л +ципросульфамід, 150г/л) з нормою витрати  0,5 л/га. Це препарат комплексної дії, що контролює широкий спектр бур’янів і має тривалий термін захисної дії за рахунок компонентів, що входять до його складу.

Рослини кукурудзи тривалий час мали здоровий вигляд, ураження хворобами не відмічали. Лише у фазу утворення качанів у піхвах листків було виявлено ураження пухирчастою сажкою (збудник хвороби — гриб Ustilago zeae (Beckm.) Unger). На цей період поширення хвороби в контролі становило 30 % (табл. 2). Серед дослідних варіантів поширення хвороби  було відмічено у варіантах з обробкою препаратами Максим XL 025 FS та Гуміфілд — на рівні 25% та у варіанті Роялфло 480 к.с. — 10%. Проте у варіантах, де використовували суміші фунгіцидних протруйників з Гуміфілдом, ознак ураження рослин кукурудзи хворобою не було виявлено. Очевидно, це пов’язано з підвищенням стійкості рослин під впливом регулятора росту.Обробка насіння позитивно вплинула на продуктивність культури. Урожайність  кукурудзи у варіантах з обробкою насіння була на 29,1-39,2% вищою порівняно з контролем (табл. 3).

Поширення пухирчастої сажки в посівах кукурудзи за обробки насіння препаратами фунгіцидної дії (сорт ТК-202, ДП ЕБ «Олександрія», 2014 р.)
№ з/п Варіант досліду
Поширення хвороби, % Зниження поширення хвороби, %
1 Контроль (без препаратів) 30,0
2 Вітавакс 200 ФФ в.с.к. (карбоксин, 200 г/л+тирам,200 г/л),  2,5 л/т 0 100
3 Максим XL 025 FS (флудіоксоніл, 25 г/л),  1,0 л/т 25,0 16,7
4 Роялфло 480 к.с. (тирам, 480 г/л),3,0 л/т 10,0 66,7
5 Максим XL 035 FS, 1,0 л/т +  Гуміфілд, 200 г/т 0 100
6 Вітавакс 200 ФФ в.с.к., 2,5 л/т + Гуміфілд, 200 г/т 0 100
7 Роялфло 480 к.с.,2,5 л/т + Гуміфілд, 200 г/т 0 100
8 Гуміфілд, 500 г/т 25,0 16,7
НІР 05 2,8

 

Урожайність кукурудзи за різної обробки насіння (сорт ТК-202, ДП ЕБ «Олександрія», 2014 р.)
№ з/п Варіант досліду Урожайність,
т/га % до контролю
1 Контроль (без препаратів) 7,9
2 Вітавакс 200 ФФ в.с.к. (карбоксин, 200 г/л+тирам,200 г/л),  2,5 л/т 10,5 132,9
3 Максим XL 035 FS (флудіоксоніл, 25 гш/л), 1,0 л/т 10,3 130,4
4 Роялфло 480 к.с., (тирам, 480 г/л),3,0 л/т 10,2 129,1
5 Максим XL 035 FS, 1,0 л/т + Гуміфілд, 200 г/т 11,0 139,2
6 Вітавакс 200 ФФ в.с.к., 2,5 л/т + Гуміфілд, 200 г/т 10,6 134,2
7 Роялфло 480 к.с.,2,5 л/т + Гуміфілд, 200 г/т 10,6 134,2
8 Гуміфілд, 500 г/т 10,4 131,6
НІР 05 1,8

 

Таким чином, передпосівна обробка насіння є надзвичайно важливим елементом в інтегрованих системах захисту рослин. Вона забезпечує захист культури від ураження хворобами і несприятливих факторів навколишнього середовища, сприяє отриманню дружних сходів, густоти стояння, підвищення врожайності.

В арсеналі засобів захисту є достатня кількість протруйників фунгіцидної дії. Вибір препарату необхідно проводити з урахуванням прогнозу поширення хвороб, тривалості і спектру захисної дії, екологічної безпечності, ефективності дії.

Валентина Сергієнко, канд.  с.-г. наук

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram